Nagycenk
#2
Ze strony poświęconej turystyce dowiedziałam się, że w Nagycenk znajduje się także pamiątkowe źródło poświęcone plebiscytowi, zwane także "źródłem wierności".
Rzeczony plebiscyt odbył sie w 1921 roku po tym, jak po I wojnie światowej, na podstawie traktatu pokojowego z Saint-Germain (1919) Sopron i 9 okolicznych miejscowości przypadło Austrii. Przekazanie terytorium miało nastąpić w 1921 roku. Węgierscy patrioci nie pogodzili się z tą decyzją. W całym kraju wybuchły powstania. W powstaniach tych walczyła m.in. Gwardia Obszarpańców (Rongyos Garda). Powstańcy atakowali austriackie oddziały celników i żandarmów.
Na podsatwie dokumentu uzupełniającego do traktatu pokojowego (Wenecja, 1921) rozpisano plebiscyt dotyczący przynależności terytorialnej 10 miejscowości, który został przeprowadzony w grudniu 1921 r.
Ciekawa była metoda głosowania: każdy głosujący otrzymał kopertę z dwoma kartkami - niebieską z napisem "Węgry" i pomarańczową z napisem "Austria". Głosujący za Węgrami mieli przedrzeć kartkę z napisem "Austria" i obie kartki włożyć do koperty.
99,5 % mieszkańców Nagycenk głosowało za Węgrami i był to najwyższy wynik ze wszystkich miejscowości, w których przeprowadzono plabiscyt. Ogółem wynik plebiscytu był następujący 65,1 % głosujących oddało głos za Węgrami i tylko 34,9 % za Austrią.
Wyniki plebiscytu zostały uznane przez Radę Ambasadorów i miejscowości te na powrót zostały przyłączone do Węgier.
Źródło Wierności zostało odsłonięte w 2002 roku.
Można na nim przeczytać taki tekst:
"W stosunku 1026 głosów za i 5 głosów przeciw mieszkańcy Nagycenk dali świadectwo wierności narodowi i ojczyźnie"

[Obrazek: 293uiwg.jpg]

Fotografia ze strony http://www.nagycenkikirandulas.hu/
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Nagycenk - przez Ribizli - 03-11-2012, 2:26
RE: Nagycenk - przez Ranyjulek - 03-11-2012, 11:13
RE: Nagycenk - przez Aquarius - 06-11-2012, 13:27



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości