Krol Polski i Wegier: prawda i legenda
#11
Jeśli chodzi o polską historię, nie ocenia ona w superlatywach panowania króla Ludwika Węgierskiego. Inaczej jest w historii Węgier, bo ta z kolei tego właśnie króla opiewa jako Ludwik Wielki (Nagy Lajos).
Pomnik na Placu Bohaterów (Hősök tere) w Budapeszcie dość specyficznie oddziaływuje na moją świadomość. Według mnie jest trochę innym, specyficzna postać króla promieniuje pewnością i spokojem, jego wzrok nie błądzi, jest skierowany wprost przed siebie. Na dolnym relifie Ludwik Węgierski jest przedstawiony w momencie wkraczania do Neapolu po zwycięstwie w 1348 roku. Moją uwagę jednak skupiłem na czymś innym... korona króla i berło są według mnie identyczne z polskimi insygniami koronacyjnymi. Zapisy kronik świadczą, że król Ludwik Węgierski w 1370 roku polskie regalia przeniósł na Węgry. Dopiero po jego śmierci zwrócono je Polsce.
Tak więc na Węgrzech jest pomnik króla z polskimi insygniami władzy, natomiast w Polsce portret (Marcello Bacciarelli) króla Ludwika Węgierskiego z koroną węgierską na głowie - Zamek Królewski w Warszawie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Krol Polski i Wegier: prawda i legenda - przez Sztasek - 27-12-2013, 21:41

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pytania, wyjaśnienia - historia Węgier rwmagyar 65 50,018 06-12-2020, 3:45
Ostatni post: ember
  zakłamana historia Węgier ignaca romsicsa Gasztowt 0 1,346 07-05-2018, 10:41
Ostatni post: Gasztowt
  Brawurowa ucieczka Polaka z Węgier fvg 3 5,690 25-05-2012, 15:06
Ostatni post: Maniek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości