Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg
(25-05-2018, 20:29)Rafał napisał(a):
(25-05-2018, 16:03)Sztasek napisał(a): Ceny paliw lekko w górę ...  patrz post 1120
Ceny to sprawa istotna, ale temat wątku to dotyczy płatnych dróg, a nie czego innego. Sugeruję, żeby wątki cenowe przenieść do innego/osobnego tematu i nie odbiegać już tutaj od meritum.

(przed paru dniami) ... Wjazd na Słowację przez przejście w Chyżnem późnym wieczorem, ruch ciężarówek niewielki. Od dłuższego czasu w Niżnej przy przejździe kolejowym mijanka, nawet w nocy trzeba zatrzymać się przy "czerwonym" na kilka minut.
Jadę bez słowackiej winietki, jest zbędna, gdyż bardzo łatwo ominąć płatny kilkunastokilometrowy odcinek ekspresówki pomiędzy Bańską-Bystrzycą a Zvolenem. Przed wjazdem do Sliac (radar przy lotnisku), policyjne auto drogówki, kontrolują wcześniej wyprzedzające mnie auto jadące z dość dużą prędkością... Po drodze, przed węgierską granicą - mam tak zakodowane od pewnego czasu - odpoczynek na kawę i tankowanie (ON) na stacji benzynowej DaliOil w miescowości Tupa (patrz post 1120).
Przede mną granica słowacko-węgierska, Parassapuszta, wjazd na krajową "2". Jest noc, jestem sam, na pierwszej stacji w Rétság kupuję winietkę 10-dni 2975 Ft ... będzie niezbądną za kilka dni. Wjeżdżam na ekspresówkę M2, trwają roboty drogowe, wyobrażam sobie trudności do pokonania w okresie największego natężenia ruchu...
... (przed paru dniami) w godzinach wczesno-porannych wyjazd z Budapesztu do Wiednia po remontowanej M1, dość duży ruch pojazdów w kierunku zachodnim, da się jechać ale nawierzchnia nie jest najlepsza. Roboty drogowe, zwężenie, przekierowanie na pasy awaryjene i tak prawie do Bicske. W przeciwnym kierunku korek ciągnący się przez kilka kilometrów. Po obydwu stronach autostrady ograniczenia prędkości, roboty drogowe, miejscami funkcjonuje tylko jeden pas ruchu.
Pamiętając o ostaniej niespodziance "cenowej" przy M1 (Győr) nie tankuję po drodze, jedynie krótka przerwa na kawę i zakup austriackiej winietki już w Austrii, 10-dniowa kosztuje 9 € i trzeba przykleić na szybie. Można kupić winietkę przez internet, ale jak dobrze zrozumiałem jest to możliwe z "wielodniowym ??? wyprzedzeniem". W Wiedniu tankuję (ON) na stacji SpritINN, Wiedeń V. Rechte Wienzeile 43 (patrz post 1120).
Jeśli chodzi o wymianę pieniędzy w Wiedniu, napotkamy problemy z wymianą gotówki w banku. Nie chcą wymieniać osobom postronnym, a jedynie własnym klientom danego banku. Jest kilka kantorów w centrum, ale te mają lichwiarskie kursy i można się wkopać. Byłem na Stephansplatz "u chińczyka na rogu" z zamiarem wymiany, ale kursy kupna odstraszały, dodatkowo od wymiany pobierana jest dość wysoka prowizja. Bezgotówkowo taniej, gdy zapłacimy kartą.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg - przez Sztasek - 26-05-2018, 9:14

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 435 492,698 07-04-2024, 8:44
Ostatni post: Waldek
  Nowe płatne odcinki dróg węgierskich od nowego roku Waldek 0 599 12-12-2023, 14:42
Ostatni post: Waldek
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 96,583 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 1,000 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek
  Czy na Węgrzech braknie paliwa tego lata? josef.svejk 13 3,300 21-11-2022, 20:39
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 20 gości