Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014
#5
Dzień 4: Répceszentgyörgy, Sarvar, Ják, Írott-kő, Kőszeg

[Obrazek: 4_009.jpg][Obrazek: 4_037.jpg]Répceszentgyörgy

Jak się później okazało, czwarty dzień wycieczki należy zaliczyć do bardzo udanych - obfitował w piękne krajobrazy, stare zabytki i moc atrakcji. Dzień zaczął się od zapoznania się z przypadkowym odkryciem z poprzedniego wieczoru spędzonego przy mapie i winie - Répceszentgyörgy. W wiosce o tej wdzięcznej i sympatycznie brzmiącej nazwie (nie żebym miał pojęcie, co to znaczy, ale pewnie coś ze św. Jerzym, szczególnie, że na fasadzie miejscowego kościoła jest płaskorzeźba tegoż w momencie uśmiercania smoka) znajduje się zapuszczony, ale dalej robiący wrażenie pałac o nazwie Szentgyörgyi-Horváth-kastély. Zbudowany został około 1790 r. w stylu późnobarokowym, przebudowany pod koniec XIX w. w stylu eklektycznym, w latach 1905-1945 był letnią rezydencją biskupa Szombathely, po wojnie znajdował się w nim chyba ośrodek wypoczynkowy, albo szkoleniowo-wypoczynkowy węgierskich kolei (MÁV), po przeszperaniu internetu natrafiłem na informację, że obecnie całość można sobie kupić za ileś-tam setek milionów forintów. Myślę, że całość świetnie nadałaby się na jakiś 5-gwiazdkowy hotel, ośrodek konferencyjny, albo SPA do którego autokary zwożą bogatych i spragnionych odmłodzenia austriackich emerytów. Po zwiedzeniu kompleksu wychodząc przez główną bramę zauważyłem tabliczkę z napisem "Őrzött Terület" (wg. translatora "obszar strzeżony") i rysunkiem przedstawiającym sympatycznego pieska, więc za to czy zwiedzanie odbywało się legalnie, głowy nie dam. W każdym bądź razie, aby wejść na teren nie trzeba się było ani włamywać, ani skakać przez płot.

Kolejnym, tym razem pobieżnie potraktowanym punktem programu był Sárvár, w którym do zobaczenia był zamek i kościół. Przypadkiem w tym dniu w mieście odbywał się III. Międzynarodowy Zlot Garbusa, więc można sobie było obejrzeć sporo fajnych samochodów (pisałem już o tym na innym formum, więc podam tylko linka do wpisu z autocentrum).

[Obrazek: jak6.jpg][Obrazek: jak5.jpg][Obrazek: jak3.jpg]Ják

Po Sárvár wsiadamy w auto i kontynujemy podróż w kierunku kolejnej atrakcji. Punkt trzynasta wycieczka dociera do wioski Ják, aby zobaczyć tamtejszy, pochodzący z XIII w. (chyba najstarszy zachowany na Węgrzech) kościół św. Jerzego (Szent György templom). Wstęp to wydatek 300/150 ft, dodatkowo, jeżeli ktoś nie lubi zwiedzać kościołów w półmroku, może włączyć oświetlenie, 100 ft za 4 minuty - aby móc wszystko zobaczyć nie jest to jednak niezbędne. Kościół robi naprawdę spore wrażenie, na szczególną uwagę zasługuje misterny portal.

Kolejny etap to Alpy, a konkretnie węgierski skrawek Alp pod postacią Wzgórz Kőszeg i wejście na ich najwyższy szczyt, Írott-kő (884 m), w dodatku od strony austriackiej (czyli już nie Kőszegi-hegység i Írott-kő, ale Günser Gebirge i Geschriebenstein). Górę i wejście na nią opisałem już w tym poście, więc nie będę się powtarzał, jedynie polecę taką wycieczkę jako miłą odskocznię od typowo węgierskich krajobrazów.

Z gór zjechaliśmy przez Rechnitz do Kőszeg, uroczego węgierskiego miasteczka położonego u stóp gór, którym dało swoją nazwę. W Kőszeg do zwiedzania jest przede wszystkim zamek (w oparciu o niego 800 osobowa załoga w 1532 r. skutecznie wybroniła się z oblężenia przez 120-tys. turecką armię) i strzelisty kościół Serca Jezusa. Warto też powłóczyć się po starych, wąskich, klimatycznych uliczkach. Jako, że pora była już dosyć późna, na zakończenie dnia udaliśmy się do lokalnego Tesco uzupełnić zapasy m.in. Turo Rudi, po czym wycieczka powróciła do bazy w Bük.

[Obrazek: koszeg_zamek.jpg]Kőszeg, zamek
[Obrazek: koszeg_kosciol.jpg]Kőszeg, kościół Serca Jezusa
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014 - przez Rafał - 02-11-2014, 23:58
RE: Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014 - przez Simon - 03-11-2014, 20:35
RE: Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014 - przez Rafał - 13-11-2014, 21:53
RE: Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014 - przez Rafał - 17-01-2015, 21:06
RE: Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014 - przez eplus - 18-01-2015, 14:00
RE: Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014 - przez Rafał - 17-01-2015, 23:16
RE: Bardzo zachodnie Węgry - VI.2014 - przez Rafał - 17-01-2015, 23:50

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgry oczami Polaków eplus 11 4,757 15-02-2023, 10:38
Ostatni post: ex-komar
  Węgry 2021 Pudelek 1 3,462 06-01-2022, 16:22
Ostatni post: Pudelek
  "Moje" Węgry - wątek zbiorczy Pudelek 4 2,892 09-12-2019, 11:35
Ostatni post: Pudelek
  Węgry po raz pierwszy - krótki wyjazd, krótka relacja cinsan 6 7,164 22-06-2017, 21:26
Ostatni post: eplus
  WIELKI WYJAZD NA WĘGRY amazonka 4 6,859 06-03-2017, 17:53
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości