Kilka pytań :)
#2
grzesiuu - powolutku ... wszystko przed tobą, ale pamiętej "czas szybko mija ... gyorsan telik az idő". Podobnie było ze i mną, coś mnie ciągnęło na południe i tak trwa to już od wielu lat. Moja przygoda zaczęła się na tej samej węgierskiej trasie. Będąc na studiach (w Polsce w akademiku mieszkałem razem z Niemcami!) dla własnej ciekawości zacząłem uczyć się węgierskiego - moje otoczenie dość dziwnie na to patrzyło. W okresie studiów 2x byłem na wakacjach na Węrzech. Pierwsze moje madziarskie wrażenie, to perony kolejowe wysypane żółtym grysem - po kliku latach dowiedziałem się, że to granulki zużytego gruboziarnistego kwarcu, który wykorzystany był w procesie filtracji wody w stacjach jej uzdatniania. Drugie to, gdy w bufecie kolejowym na dworcu Miskolc Tiszai Pu. prosiłem o napój orzeźwiający, na co sympatyczny "dziadek" na boku zauważył że picie takich napojów to wywalanie pieniędzy bo słodkie napoje nie gaszą pragnienia, a na upały nejlepszy jest "fröccs" bo dodaje ducha i za tą samą cenę jest go 2x wiecej... to były czasy.
Ala wracajmy do Sátoraljaújhely, to prawdziwe Sátoraljaújhely podzielił na dwoje pokój trianoński: Sátor... pozostał węgierski, ...újhely wszedł w granice Czechosłowacji. Jak będziesz miał mozliwość wjedź do słowackej części - nie skręcaj w prawo, tylko prosto... jest przejście w centrum dla aut osobowych... mam takie wrażenie, że z tej części miasta uleciał duch czasu.
Zewnętrznie zasłaniane okna ... masz na myśli żaluzje, a w niektórych domach okiennice. Są budynki, gdzie oprócz tych zasłon zewnętrznych od wewnątrz są dodatkowe wewnętrzne okiennice. To bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie służące i latem, i zimą... doskonała izolacja w okresie upałów, a zimą zapobiega przed zbyt szybkim wychładzaniem. I jeszcze jedno, zwróć uwagę na sposób rozmieszczenia okien w starym budownictwie.
Winnice, te najlepsze są na południowych zboczach gór, gdzie słońce i powietrze robią swoje w czasie dojrzewania winogron.
... prawdziwy smak ma tylko węgierski Tokaji, inny ten sprzedawany po słowackiej stronie jako Tokaj.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kilka pytań :) - przez grzesiuu - 04-02-2015, 17:00
RE: Kilka pytań :) - przez Sztasek - 04-02-2015, 18:19
RE: Kilka pytań :) - przez eplus - 04-02-2015, 20:44
RE: Kilka pytań :) - przez grzesiuu - 05-02-2015, 0:37
RE: Kilka pytań :) - przez Simon - 05-02-2015, 17:31
RE: Kilka pytań :) - przez eplus - 06-02-2015, 1:55
RE: Kilka pytań :) - przez Sztasek - 07-02-2015, 7:23
RE: Kilka pytań :) - przez eplus - 07-02-2015, 13:47
RE: Kilka pytań :) - przez Sztasek - 07-02-2015, 16:05
RE: Kilka pytań :) - przez eplus - 07-02-2015, 19:57
RE: Kilka pytań :) - przez Sztasek - 08-02-2015, 9:02
RE: Kilka pytań :) - przez grzesiuu - 13-02-2015, 12:42
RE: Kilka pytań :) - przez Sztasek - 13-02-2015, 15:59



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości