Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety)
Slavvekk - klawiatura mojego komputera nie ma ani polskich, ani węgierskich znaków (cyrylicą też piszę). Należy zainstalować wybrany język i na pasku są możliwości jego zmiany. O kombinacji klawiszy już gdzieś na Forum było.
Dla przeciętnego kierowcy nie jest łatwą sprawą uzyskanie informacji w języku, którego nie zna... dlatego celem tego Forum jest pomoc tym wszystkim, którzy języka węgierskiego nie znają.
Jak Węgrzy płacą za autostrady? - o to należy zapytać Węgrów. Ja za autostrady, będąc na Węgrzech, zdecydowanie płacę forintami w gotówce lub kartą. Winietki... typowej winietki nie ma, jest jedynie opłata za autostrady. Potwierdzenie to paragon z danymi wprowadzonych do systemu monitoringu, który należy podpisać przy odbiorze potwierdzając tym zgodność danych pojazdu: nr. rejestracyjny pojazdu, PL - dla aut zarejestrowanych w Polsce.
Raz płaciłem 10 euro (wnietka+kawa), raz dokonałem opłaty korzystając z usługi SMS.

Bez względu na ostatnie opinie, nie zmienimy nic.
Ważną winietkę należy mieć przed wjazdem na autostradę.
Fektem jest to, że firma mająca pieczę nad autostradami węgierskimi w listopadzie zmieniła - raczej usunęła lukę w przepisach dotyczących prawa wjazdu i korzystania z autostrad. Do niedawna można było swobodnie wjechać na stradę i na pierwszej stacji kupić winietkę. Było to bardzo rozsądne rozwiązanie dla uczciwych użytkowników, to oni stracili najwięcej ... spekulanci znaleźli lukę prawną i bez uiszczenia opłaty mogli sobie "pdróżować" tam, gdzie system kamer monitorujących nie istniał. Zarządca, mimo regularnych kontroli na tych odcinkach, nie mógł wyegzekwować swoich praw, tylko mógł zwrócić uwagę użytkownikowi, że nie ma ważnej winietki i kierował właściciela pojazdu do kasy.
W czerwcu br. byłem kontrolowanym na M6 - parking koło Dunaújváros - jednocześnie będąc świadkiem, jak kontroler skierował kierowcę auta na węgierskich tablicach do kasy aby wykupił winietkę.

Oto aktualna strona z mapą węgierskich autostrad.
http://www.nemzetiutdij.hu/Root/Sites/Ut...dpi(1).jpg
Dla pojazdów do 3,5 T odcinki wolne od opłat oznaczono kolorem niebieskim i szarym.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny) - przez fvg - 27-06-2012, 18:51
RE: Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) - przez Sztasek - 25-11-2014, 16:30

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg Sztasek 2,115 1,337,181 16-03-2024, 16:28
Ostatni post: Sztasek
  Zakup winiety - z innej strony swierzaczek 5 996 28-07-2023, 11:22
Ostatni post: ex-komar
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 96,380 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Mandat za brak winiety od niemieckiej firmy? nikodem977 12 10,391 07-06-2023, 9:55
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 988 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości