Co najbardziej zaskoczyło Was na Węgrzech?
#20
(31-08-2012, 20:57)Waldek napisał(a): Tradycja grania i śpiewania hymnu jest kultywowana również w kościołach rzymskokatolickich. Nie wiem od kiedy jest ten obyczaj ale w roku 1976 już był i trwa do nadal. Może nie po każdej mszy niedzielnej ale po sumie zawsze. W Mátyás Templom podczas sumy odprawianej przez biskupa, składał on życzenia turystom w języku niemieckim i polskim. Tak było jeszcze w końcówce XX. wieku czy to się utrzymało niestety nie miałem okazji sprawdzić.

dzięki, podejrzewam, że u reformowanych też jest to zwyczaj powszechny [w każdym razie chyba w każdym kościele reformowanym, w którym byłem, wisiała flaga Węgier].
u luteran spotkałem się z tym hymnem właściwie tylko w kościele przy placu Deáka, a chadzałem jeszcze w Bp do kościoła przy bramie Wiedeńskiej na wzgórzu zamkowym i na Kelenföldzie - tam hymnu nie śpiewano, w każdym razie nie w każdą niedzielę.
za to np. w kościele luterańskim w Bonyhád [niedaleko Pécsu, miasto współ?założone przez osadników niemieckich] na ambonie widnieje herb Węgier. Uśmiech


(31-08-2012, 20:59)Waldek napisał(a): Na moją uwagę, że nawet jak będzie krzyczeć to i tak sprzedawczyni jej nie zrozumie zareagowała zdziwieniem.

heh, pewnie myślała, że Węgrzy to Słowianie. Szeroki uśmiech
ponoć kiedyś w Rosji przeprowadzono ankietę o słowiańskości i dla wielu respondentów słowiańskość = układ warszawski, więc za Słowian uznano zarówno Węgrów, jak i Rumunów. Oczko
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Co najbardziej zaskoczyło Was na Węgrzech? - przez varpho - 02-09-2012, 15:33

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,545 706,355 Wczoraj, 19:07
Ostatni post: Sztasek
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 143 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,458 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Wesprzyjmy Magyazyn - jedyną w swoim rodzaju stronę internetową o Węgrzech! Żozefin 0 1,055 11-10-2019, 19:56
Ostatni post: Żozefin
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,497 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości