Czyszczenie kamienia
#1
Hej
Nie wiem czy ktoś z Was miał taki problem, jak ja, mianowicie od pewnego czasu nie potrafie domyć zacieków z rdzy z płytek oraz strasznego kamienia. Kamień robi mi się na plytkach między innymi dlatego, że mam straszną twarda wodę w domu i nie wiem jak sobie z tym poradzić, jakies środki chemiczne, tylko i wyłaćznie wchodza w grę, bo sodą już czyściłam. W internecie znalazłam coś takiego do czyszczenia kamienia, nie wiem czy to działa, jak ktos potrafił rozwiązać problem innymi specyfikami, to prosze wysłać linka, bo nie radze sobie z tym kamieniem...Zdziwiony
Odpowiedz
#2
Niestety nie ma środków radzących sobie z kamieniem w taki sposób jak na reklamach. Niestety od zdarcia kamienia zawsze bolą ręce. Żaden środek nie rozpuszcza kamienia, gdyż działałby również niekorzystnie na płytki (nie wspominając o rękach). Niektóre środki ułatwiają mechaniczne usuwanie kamienia lepiej lub gorzej. To zaś zależy głównie od tego z czym związana jest twardość wody. Nie jestem chemikiem, ale słyszałem, że kamień może składać się z wapni, krzemianów, związków magnezu, siarczanów, chlorków, itp.
Reasumując - trzeba samemu dobrać sobie skuteczny środek.
Odpowiedz
#3
krysia87 - nie znam tego środka ...
Taki domowy sposób pozbycia się kamienia ...
Spróbuj octu, jak kamienia nie ruszy to do octu dodaj troche sody oczyszczonej. Przy dodawaniu sody do octu roztwór się pieni, więc ostrożnie z dozowaniem sody!
Szorowanie twardą szczoteczką zalecane.
Odpowiedz
#4
Najskuteczniejszym środkiem usuwający kamień powstały z wody jest kwas solny lub fosforowy. Na ogólną twardość wody składa się : twardość węglanowa ( kwaśne, obojętne i wodorotlenki wapnia i magnezu ) i tw. niewęglanowej ( siarczany ,chlorki i krzemiany wapnia i magnezu) . Powstały z w/w związków kamień usuwa się w /w kwasami. W domowym usuwaniu kamienia nie polecam stosowania mocnych kwasów z uwagi na duże niebezpieczeństwo poparzeń i zatruć.
Odpowiedz
#5
(07-10-2016, 11:49)donpedro napisał(a): Najskuteczniejszym środkiem usuwający kamień powstały z wody jest kwas solny lub fosforowy. Na ogólną twardość wody składa się : twardość węglanowa ( kwaśne, obojętne i wodorotlenki wapnia i magnezu ) i tw. niewęglanowej ( siarczany ,chlorki i krzemiany wapnia i magnezu) . Powstały z w/w związków kamień usuwa się w /w kwasami. W domowym usuwaniu kamienia nie polecam stosowania mocnych kwasów z uwagi na duże niebezpieczeństwo poparzeń i zatruć.

Wszystko się zgadza, tylko że kwas (solny jest dobry) zżera też fugi Smutek
No, ale może nie zdąży i najpierw się kamieniem zajmie Szeroki uśmiech
Moja żona czyści kamień w czajniku kwaskiem cytrynowym, kupiłem jej "w internecie" worek 2 kg bo to kilka razy taniej wychodzi niż te wszystkie "odkamieniacze". Z tym, że cytrynowy potrzebuje więcej czasu, więc na pionowych powierzchniach raczej nie bo chyba by spływał. No chyba że co jakiś czas zwilżać pędzelkiem albo szczoteczką?
Z tym czyszczeniem czajnika to raz wtopa była, rano sobie herbatę zrobiłem i dopiero po wypiciu tak 1/4 szklanki zorientowałem się że jest jakaś sporo za kwaśna jak na plasterek cytryny który też wrzuciłem. Na szczęście kwasek cytrynowy nie jest jakiś zbyt toksyczny Szeroki uśmiech
pzdr.
Odpowiedz
#6
My się tu produkujemy a konto "krysia" zablokowane Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#7
Ja zamówiłam specjalną firmę, która zajmuje się czyszczeniem takich rzeczy. Cena nie była jakoś specjalnie wysoka. Myślę, że każdy jest w stanie zapłacić za coś takiego. Tylko musi mieć jakieś pieniądze jednak.
Odpowiedz
#8
Osady z kamienia i rdzy w domu (ceramika sanitarna, ceramika łazienkowa, płytki, zlewozmywaki...)
powstają jedynie tam, gdzie nie dba się o czystość i higienę tych urządzeń. W mieszkaniu nigdy nie usuwaliśmy kamienia, nie czyściliśmy rdzy, bo nie było takiej potrzeby. Sąsiedzi pytali co stosujemy, że mamy błyszczące krany i nie ma osadów?
Prosta sprawa, nie zaniedbuj własnego mojego mieszkania, dbaj o nie na codzień... Uśmiech
Odpowiedz
#9
(21-10-2016, 7:01)Sztasek napisał(a): Osady z kamienia i rdzy w domu (ceramika sanitarna, ceramika łazienkowa, płytki, zlewozmywaki...)
powstają jedynie tam, gdzie nie dba się o czystość i higienę tych urządzeń. W mieszkaniu nigdy nie usuwaliśmy kamienia, nie czyściliśmy rdzy, bo nie było takiej potrzeby. Sąsiedzi pytali co stosujemy, że mamy błyszczące krany i nie ma osadów?
Prosta sprawa, nie zaniedbuj własnego mojego mieszkania, dbaj o nie na codzień... Uśmiech

Sztaszek ma tu racje, jeśli się dba na bieżąco o czystość to nie ma się problemu z rdzą i kamieniem. Ja też nigdy nie miałem problemu u siebie w domu z kamieniem ani z rdzą
Odpowiedz
#10
Ja bym wynajęła jakąś firmę i być może oni wyczyszczą to jakoś tak bardziej, bo zdecydowanie trzeba to odświeżyć, ale nie jestem pewna, czy mnie na to stać.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości