Jak się uczyć samemu?
#51
Taktyka na ten mroźno-ś****ny czas została ustalona:
podstawą będzie dla mnie książka "Színes magyar nyelvkönyv" (prawie od początku, by stwierdzić, jakie mam braki), poza tym - w ramach relaksu Oczko - ćwiczenia z "Gyakarló magyar nyelvtan" oraz poznawanie słów i wyrażeń na stronie palabras.pl
Pierwsza z wymienionych książek to w ramach lekcji z nauczycielem - sam zbyt daleko nie zaszedłbym Zmieszany
Takie kwestie, jak prawidłowe wymawianie "a" czy melodia języka, są oczywiście ważne, ale chciałbym już być na takim poziomie, by te problemy wysunęły się na pierwszy plan. istavn56 pisze, że trzeba mieć choć w małym stopniu słuch muzyczny. Cóż, mimo, że kocham muzykę, to raczej jestem głuchy jak pień. Celem jest mówienie tak, by Madziarzy zrozumieli i potwierdzili lub zaprzeczyli. Oczywiście, jak najpoprawniej.
Odpowiedz
#52
No cóż. Może trochę przesadziłem jak na pierwszy raz. Za wysoko stawiałem poprzeczkę. Ale ćwiczenie i stałe powtarzanie wyrazów potrzymuję.
Odpowiedz
#53
Ja się uczę z Mroczka, ale mam też kilka książek po angielsku. Moja ulubiona pozycja to ilustrowany słownik dla dzieci, który kupiłam za grosze na markecie Uśmiech
Tym, którzy chcieliby sprawdzić swoją wymowę i uzyskać jakieś porady od native speakera, polecam stronkę livemocha, gdzie nagrywa się audio z wymową a inni użytkownicy je sprawdzają. Ja osobiście o wymowę pytam się węgrów w pracyUśmiech

A na koniec opowiem żart jak koleżanka Węgierka śmiała się z mojej wymowy:

Melinda: Nekem kell pisilni.
Ja: Menj.
Melinda: Nagyon kérek Uśmiech
Odpowiedz
#54
Uczę się sama węgierskiego, właściwie to dopiero zaczęłam Oczko Zaopatrzyłam sie w samouczek Zsuzy Pontifex i rozmówki, myśle o zakupie samouczka Mroczki. Czy warto? W ogóle jak lepiej zacząć, od razu gramatyka czy uczenie sie zdan na pamięć? Jest tez problem z gramatyką, mógłby mi ktos polecic jakąs dobrą, najlepiej z ćwiczeniami i po polsku (tak, duże wymagania Język ). Wszelkie inne wskazówki też mile widziane, początki są dość trudne...

Mogę prosic tez o podesłanie linków do jakichś pdfów z materiałami do węgierskiego, np wyżej wspomnianym samoczkiem mroczki? Tylko nie do chomika Uśmiech
Odpowiedz
#55
Jednego słusznego sposobu nie ma. Uczenie się zdań na pamięć może mieć sens, ale pod warunkiem, że rozumiemy skąd bierze się ich konstrukcja. Mówiąc krótko: gramatyki nie da się przeskoczyć Język

Samouczek Mroczki - jak już kiedyś pisałem - w mojej opinii nie jest najlepszy. Pan Mroczko zbyt często, niekiedy wręcz na siłę doszukuje się w węgierskich konstrukcjach gramatycznych ich polskich odpowiedników. Z drugiej strony jednak wiem, że na forum jest całkiem sporo osób, które właśnie z tego podręcznika korzystały ucząc się węgierskiego i radzą sobie bardzo dobrze. Jak będzie w Twoim wypadku? Obawiam się, że na to pytanie będziesz musiała odpowiedzieć sobie sama.

Ja tradycyjnie polecam Flaga węgierska Halló, itt Magyarország i Hungarolingua. Ten ostatni podręcznik ma bardzo nowoczesną formułę znaną nam chociażby z książek do nauki angielskiego. I, jeśli mnie pamięć nie myli, to jest napisany po angielski właśnie.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#56
A, i jeszcze jedno. Od dłuższego czasu w przygotowaniu jest projekt uporządkowania zasad gramatyki języka węgierskiego na forum. Wciąż niestety pozostaje on w fazie koncepcyjnej Język Ale coś czuję, że niedługo znajdę na to czas i ruszymy pełną parą! Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną.

Pozdrawiam! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#57
Dzięki Szeroki uśmiech Halló, itt Magyarország udało mi sie zdobyc, nawet z płytą Uśmiech Tylko trochę trudno tak od razu, bez zadnego wytłumaczenia po polsku... A do Hungarolingua to mogłabym prosic jakis link? Nie mogę nigdzie znależć Smutek I jeszcze ggramatyka. W ogóle nie mogę niczego znależć o odmianie czasowników, jest tylko o odmianie zakończonych na ni, a w słowniku bezokoliczniki kończą sie na ik albo et albo jeszcze inne końcówkiZdziwiony
Odpowiedz
#58
W słowniku podane są formy dla 3 osoby liczny pojedynczej.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#59
(09-03-2013, 16:23)fvg napisał(a): W słowniku podane są formy dla 3 osoby liczny pojedynczej.

tak, dodam, że trybu oznajmującego, czasu teraźniejszego i koniugacji podmiotowej czyli nieokreślonej.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#60
Nie strasz ludzi Język
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak się wymawia nazwę COOP? piterek 8 5,238 10-08-2018, 17:20
Ostatni post: oldman58
  Jak węgierski brzmi dla obcokrajowca? fvg 12 14,782 25-05-2017, 9:09
Ostatni post: Kardasz
  Kłaniam się! GtG 3 3,310 16-09-2015, 16:56
Ostatni post: GtG
  Wegrzy ucza sie polskiego Ribizli 11 10,667 15-12-2013, 21:30
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości