Miejsca pamięci poświęcone Węgrom w Polsce
#11
(24-06-2012, 22:13)Kiss_Robert napisał(a):
(23-06-2012, 21:11)Kiss_Robert napisał(a): Od 2010:
www.bratanki.vilaga.hu

przepraszam, nie wiem co sie stalo, link do bratanki.vilaga.hu nie dziala ... lepiej zamiast tego:
https://sites.google.com/site/magyarhely...agban/home

Świetna lista, dzięki za linka!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#12
Nie znam nikogo z Chorzowa, ale ja bym powiedziała, że tak samo jak nazwisko króla, plus "mieszkam w Batorym", ale znalazłam też w Googlu, "na Batorym II", ale tu chodzi o któreś z osiedli w Batorym, jeśli dobrze zrozumiałam.
Odpowiedz
#13
Zrobiłem dziś zdjęcie tablicy pamiątkowej z ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak będę miał chwilę, to wrzucę tutaj.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#14
Obiecana tablica z Nowogrodzkiej:

[Obrazek: 2cpyuk6.jpg]


[Obrazek: zlc3zp.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#15
Niebawem w Toruniu. Szczegóły tutaj.


[Obrazek: 2dv7a4h.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#16
Beskid Niski z przyległościami to rejon gdzie spoczywają tysiące Węgrów poległych w I Wojnie Światowej. Ich mogiły rozsiane są po dziesiątkach cmentarzy wojennych z tamtego okresu, którymi ten rejon jest naznaczony.

Jeden z większych cmentarzy znajduje się w miejscowości Łużna niedaleko Gorlic, na wzgórzu Pustki:
[Obrazek: 2zr16w8.jpg]

Leżą tu Węgrzy
[Obrazek: 2i8jbcl.jpg]

ramię w ramię z innymi nacjami
[Obrazek: 2u7sjk9.jpg]

Na Węgrzech istnieją organizacje pamiętające o poległych, na terenie dawnego cesarstwa, przodkach.

Kwiaty składane w kolejne rocznice Bitwy Gorlickiej.
[Obrazek: 2wqd7rd.jpg]
Odpowiedz
#17
(06-06-2012, 14:01)fvg napisał(a):
(06-06-2012, 13:43)varpho napisał(a): poza tym mamy kilka ulic nazwanych nazwiskami Węgrów - Bartóka, Petőfiego [ciekawe, jak to miejscowi wymawiają Oczko], jest też parę akcentów geograficznych z nieszczęsną Szegedyńską na czele, no i jeziorko zwane Balatonem.

Plus ul. Boglarczyków na Kabatach Oczko

Wrzuć zdjęcia koniecznie - szczególnie tablica upamiętniająca pierwszego lektora jęz. węgierskiego wydaje się interesująca.

Plus ul. Zoltána Baló, ul. Pála Telekiego, rondo Powstania Węgierskiego ’56, pl. Ferenca Keresztes-Fischera (te wszystkie na Kabatach – Kabátok Oczko ), skwer Muzyki Węgierskiej przy ul. Béli Bartóka (Ursynów), ul. Czardasza niedaleko skrzyżowania al. Krakowskiej z Hynka.

Przy kościele bł. Władysława z Gielniowa na granicy Kabat z Natolinem jest pomnik Jánosa Esterházyego i tablica pamiątkowa na ścianie świątyni.

A tak przy okazji, tym wpisem witam się z resztą forumowiczów Uśmiech
Odpowiedz
#18
[Obrazek: cieszyn-pongracz.png]

w kościele katolickim w Cieszynie
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#19
Pomnik powstania węgierskiego 1956 roku we Wrocławiu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...pomnik.JPG
Admirał Miklós Horthy de Nagybánya - prawdziwy przyjaciel Polaków.
Odpowiedz
#20
Jest Liceum Ogolnoksztalcace nr LXIII im.L.Kossutha niedaleko stacji metra Imielin ul.Hirszfelda 11
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podróż w przeszłość i teraźniejszość - Skála i jej "rodzeństwo" w Polsce Waldek 1 3,291 21-11-2012, 21:36
Ostatni post: Paweł
  Węgrzy na Przystanku Woodstock w Polsce Alesollas 0 2,130 24-07-2012, 17:33
Ostatni post: Alesollas
  Węgierski oszust w Polsce fvg 0 3,107 07-02-2012, 13:14
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości