Nowy/nowa na forum? Przedstaw się!
Czołem, Janusz!

Bardzo się cieszę, że do nas trafiłeś! Pomocy nigdy za wiele, więc rozglądaj się po forum i jak najprędzej włączaj się do dyskusji.

Pozdrawiam!

PS. Strasznie zazdroszczę domku Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
Tarnowianin ? Uśmiech

Ja w Tarnowie sie urodzilem jak Ojczulek Bem Uśmiech na ul Walowej idac w kierunku przeciwnym do Dworca PKP stoi pomnik Jozefa Bema .

A tak wogole to :

Jo napot kivanok Uśmiech
Odpowiedz
Jo napod... no popatrz, ten pomnik na Wałowej stoi stosunkowo niedawno ale najważniejsze jest mauzoleum, gdzie wbrew plującemu jadem księciu kardynałowi Sapiesze złożono doczesne szczątki Generała!

[Obrazek: 179px-Tarn%C3%B3w%2C_Mauzoleum_Genera%C5...a_Bema.jpg]

fvg napisał(a):PS. Strasznie zazdroszczę domku
Udało mi się rzutem na taśmę tuż przed podwyżką cen materiałów budowlanych na Węgrzech... węgierscy przyjaciele dali ziemię, ja domek i teraz mamy wspólnotę plemiennąFlaga polskaFlaga węgierska

Mam blisko bo circa 350 km spod chałupy pod domek, więc nawet weekendy wchodzą w grę... imponuje mi spokój, atmosfera i rodzinność Węgrów... czasem czuję się tam lepiej, niż w RP!
Odpowiedz
(18-12-2012, 22:45)mordimer napisał(a): ... imponuje mi spokój, atmosfera i rodzinność Węgrów... czasem czuję się tam lepiej, niż w RP!

Ja również - właściwie nawet nie czasem, a zawsze. Ja również zazdroszczę, ale serdecznie i życzliwie, podobnie jak pewnie niejeden z użytkowników. Pozdrów Węgry i ode mnie!
Odpowiedz
Orvos napisał(a):właściwie nawet nie czasem, a zawsze.

Nie chciałem wyjść na takiego, co to tylko cudze chwali ale właśnie tak jest w istocie... to mała miejscowość na polskie warunki ale przez te naście lat nie widziałem nigdy, by ktoś na ulicy się zataczał, by ktoś się awanturował publicznie, by na potężnych imprezach plenerowych z morzem palinki, piwa i wina któryś z kilku /zazwyczaj mocno znudzonych/ policjantów miał coś do roboty i by na kąpielisku pozostawione na kocu na pół dnia rzeczy kogoś zainteresowały... już nie powiem, ze jeśli słychać jakiś histeryczny wrzask dzieciaka, to z całą pewnością będzie "bezstresowo" wychowany mały Polak ale na szczęście jakoś dziwnie moją miejscowość Polacy raczej omijają... już nie wspomnę o tym, ze żadne związki wyznaniowe nie mieszają się tam do polityki i chyba przejawy nietolerancji religijnej są Węgrom zupełnie obce.

Na tym tle być może niezbyt chlubnie wygląda węgierski "antycyganizm" ale znając jego genezę oraz zadawnione animozje węgiersko-rumuńskie a w tym szczególnie manifestacyjny wręcz stosunek Rumunów do węgierskich zabytków i pamiątek na terenie aktualnej Rumunii a także ciągłe problemy i kłopoty mniejszości węgierskiej w Siedmiogrodzie - jestem całym sercem z Węgrami!
Odpowiedz
(18-12-2012, 22:45)mordimer napisał(a): Jo napod... no popatrz, ten pomnik na Wałowej stoi stosunkowo niedawno ale najważniejsze jest mauzoleum, gdzie wbrew plującemu jadem księciu kardynałowi Sapiesze złożono doczesne szczątki Generała!

[Obrazek: 179px-Tarn%C3%B3w%2C_Mauzoleum_Genera%C5...a_Bema.jpg]

fvg napisał(a):PS. Strasznie zazdroszczę domku
Udało mi się rzutem na taśmę tuż przed podwyżką cen materiałów budowlanych na Węgrzech... węgierscy przyjaciele dali ziemię, ja domek i teraz mamy wspólnotę plemiennąFlaga polskaFlaga węgierska

Mam blisko bo circa 350 km spod chałupy pod domek, więc nawet weekendy wchodzą w grę... imponuje mi spokój, atmosfera i rodzinność Węgrów... czasem czuję się tam lepiej, niż w RP!

Mysmy zapomnieli o tym ze nie tylko Bem Apo został upamietniony w rodzinnym miescie Jozefa Bema - Tarnowie - bowiem jest w Tarnowie rowniez skwer Sandora Petofiego ktory jest gdzies w okolicy z tego co pamietam ulucy Krakowskiej
Odpowiedz
Kiedyś dzisiejsza ul.Kaczkowskiego nosiła imię Petofiego... teraz tak nazwano skwer na którym stoi Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petofiego będąca jest darem węgierskiej Fundacji Irott Szó i miasta Sepsiszentgyőrgy dla miasta Tarnowa. Jest to druga, obok Starego Sącza taka brama w Polsce. Dzień jej przekazania (26.05.2001 r.) wiąże się ze 170 rocznicą bitwy pod Ostrołęką - jednej z bitew powstania listopadowego, w której walczył Józef Bem. /więcej TUTAJ/

[Obrazek: 10852298.jpg]

Ale to nie wszystko - Tarnowskie Muzeum Okręgowe od lat stara się skompletować rozszabrowaną Panoramę Siedmiogrodzką, której biało-czarną rekonstrukcję pokazano w Tarnowie w 215 rocznicę urodzin gen.Bema zwanego przez Turków Murat-Pasza a przez Węgrów Bem-Apo.
Odpowiedz
Pisalismy juz cos niecos na ten temat w watku " Miejsca pamieci poswiecone Wegrom w Polsce"(dial "Ciekawostki") a takze w dziale "Kultura" o Panoramie Siedmiogrodzkiej.
Odpowiedz
mordimer ! witam krajana co prawda jestem rodem z Mościc tam się urodziłem ,bywam w Tarnowie teraz stacjonuję Budapeszt/Kraków ,słyszałe że tramwaj wrócił do Tarnowa w postaci knajpy.Pozdr..
Odpowiedz
Same buczoki na tym forum Język
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Chce mi się śmiać... fvg 145 144,904 07-11-2023, 22:29
Ostatni post: adamlca
  Prośba o zamówienie płyt DVD na vatera.hu nonamez0 0 615 17-02-2023, 9:46
Ostatni post: nonamez0
  Rośnie płaca minimalna i gwarantowana płaca minimalna na Węgrzech w 2023 roku. Waldek 0 463 15-12-2022, 23:49
Ostatni post: Waldek
  Rośnie liczba dyplomatów rosyjskich na Węgrzech Waldek 4 872 10-12-2022, 16:20
Ostatni post: Slavekk
  Kolejna fabryka akumulatorów na Węgrzech Waldek 1 954 04-11-2022, 10:28
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 27 gości