Prośba o tłumaczenie
#91
Witam! Mógłby mi ktoś przetlumaczyć ten tekst?
Cytat:Pécs nemrég jutott fel a másodosztályból .
Régebben 90'school' evékben kommunisták voltak ,vagyis az egész országban azt mondták .
Igazából nincs nagy táboruk .
Nekik a legnagyobb rangadó a Komló ellen szokott lenni most 3.ligaban vannak ,ezért a Videoton,Kaposvar,Ferencvaros a legnagyobb rangadó számukra.
Odpowiedz
#92
Élni fogsz?
Odpowiedz
#93
Cytat:Pécs nemrég jutott fel a másodosztályból .
Régebben 90'school' evékben kommunisták voltak ,vagyis az egész országban azt mondták .
Igazából nincs nagy táboruk .
Nekik a legnagyobb rangadó a Komló ellen szokott lenni most 3.ligaban vannak ,ezért a Videoton,Kaposvar,Ferencvaros a legnagyobb rangadó számukra.

Pecz niedawno wyszedł z drugiej ligi.
Dawnej, w old-school'owych latach 90-tych byli komunistami, a przynajmniej tak ich wszyscy nazywali.
W zasadzie nie mają licznego grona kibiców.
Ich największym przeciwnikiem było zawsze Komló. Teraz grają w trzeciej lidze, więc najważniejsze pojedynki będą z Videotonem, Kapovarem, Ferencvarosem.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#94
poniższą wiadomość. Nie musi być dosłownie, chciałbym rozpowszechnić ją wśród Węgrów. Będę wdzięczny jak Ktoś z Czytelników poświęci chwilę ze swojego cennego czasu w szczytnym celu.
Maciej

" Witam,

jestem rekonstruktorem historycznym XX wieku i interesuję się udziałem Węgier w 2 wojnie światowej. Mam też plan stworzenia kilkuosobowej grupy rekonstrukcji Armii Węgierskiej. Zasadniczym problemem dla mnie jest, i w tej sprawie do Państwa piszę, nawiązanie kontaktu z węgierskimi rekonstruktorami. Czy pośród osób znanych Państwu jest ktoś, kto zajmuje się tym okresem? Jeśli jest, byłbym bardzo zobowiązany, gdyby mogli mnie Państwo z taką osobą skontaktować. Posługuję się, poza językiem ojczystym, komunikatywnym angielskim i rosyjskim, więc sądzę, że ma pewno z kimś znad Dunaju będę w stanie się porozumieć.

Grzegorz Antoszek "
Odpowiedz
#95
Mam pytanie dot. gramatyki. Czy jeśli wyraz składa się z dwóch części, jak np. Lengyelország, albo humorérzék, i chcę dodać do tego wyrazu końcówkę, np. Lengyelországban lub humorérzéket, to na której części wyrazu bazuję przy wyborze harmonii wokalicznej tej końcówki? Przy "lengyel" (domyślnie "-ben"), czy przy ország (domyślnie "-ban")? A może przy obu częściach? Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj mam bazować przy ostatniej części składowej, ale nie znalazłem potwierdzenia nigdzie.

Post może być w złym temacie, jeśli tak jest, to proszę o przeniesienie.
Odpowiedz
#96
Tak, masz racje. Koncowke dodajesz wedle drugiego czlonu wyrazu.
Odpowiedz
#97
W 16. lekcji pan Mroczko napisał:
Cytat:Przy dołączaniu przyrostków do wyrazów złożonych pamiętajmy, że zgodnie z zasadami harmonii samogłosek, o harmonii decydują samogłoski ostatniego wyrazu, do którego dołączamy przyrostki. Samogłoski wyrazu pierwszego nie odgrywają tu roli.
Zresztą, kiedy przyjrzeć się wyrazom złożonym, łatwo zauważyć, że ostatnia jego część jest ważniejsza, np. gépkocsi - silnikowy-pojazd, villamosmegalló - tramwajowy-przystanek. Na to też p. Mroczko zwraca uwagę w tej lekcji i to pozwala logicznie uzasadnić sobie taką harmoniczność.
Odpowiedz
#98
Co to znaczy kocabringás?
Odpowiedz
#99
(25-03-2013, 10:55)malika_12 napisał(a): Co to znaczy kocabringás?

kocabringás fn Ritkán tekerő, kevés tapasztalattal rendelkező kerékpáros; kocakerékpáros.

Mało doświadczony rowerzysta.

źródło: http://mnytud.arts.klte.hu/szleng/hallga...szot.htm#K
Odpowiedz
tak, w jednym znaczeniu moze byc jako rowerzysta amator, taki co niezbyt dobrze umie (tak jak np. kocavadász, to taki co nie za bardzo umie strzelac) ale wydaje mi sie , ze jest tez drugie znaczenie: w slangu rowerzystow to ci co jezdza na na rowerach wyscigowych ale nie zawodowo tylko jako hobby.
Ja tez nie znam sie na rowerach, wiec musisz to jeszcze sprawdzic!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tłumaczenie Tomszc 1 119 30-01-2024, 14:18
Ostatni post: ex-komar
  Prośba MarcinGL1 3 3,144 14-12-2020, 9:33
Ostatni post: MarcinGL1
  Prosba o sprawdzenie poprawnosci tekstu Karolina 68 0 1,894 12-09-2017, 0:59
Ostatni post: Karolina 68
  Nietypowa prośba adam9109545 0 2,627 14-04-2016, 22:15
Ostatni post: adam9109545



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości