Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg
#31
(14-12-2013, 19:52)Rafał napisał(a): Czy wie ktoś jak wygląda odcinek drogi 65 od miasta Žiar nad Hronom do Orovnica? Chodzi mi o stan oznaczeń, oraz o to czy jadąc z Žiaru n.H do Komarna można ominąć płatną R1 i te ok. 40 km przejechać nie nią, ale właśnie zwykłą krajową 65?
Chociaż autostrada przebiega przez miasto, to w samym Žiar nad Hronom nie ma możliwości wjazdu na autostradę... aby wjechać na R1 trzeba drogą 65 dojechać do węzła... Nie piszesz skąd jedziesz, jeśli od strony Kremnicy, musisz uważać na rozjeździe. Najpierw przejedź nad autostradą wieduktem, kierunek Žiar nad Hronom/Prievidza, droga idzie po łuku w prawo, nie wjeżdżaj na trasę oznaczoną jako droga ekspresowa. Jedziesz trasą nr.50, to wspólne oznaczenie z drogą 65 !!! jest w dobrym stanie. Po przejechaniu kulku kilometrów znów będzie oznaczona ta droga jako 65, kieruj się na Nitra to dojedziesz do krzyżówki prowadzącej do wioski Orovnica (Oromfalu). Bliskość wioski poznasz po tym, jak przejedziesz mostem nad rzeką i autostradą. Jeszcze wiosną tego roku nie było żadnej tablicy przy drodze wskazującej zjazd w prawo do Orovnicy. Pytasz dalej o Komarno. Jadąc w dół w Hronskim Benadiku zobaczysz charakterystyczny dwuwieżowy zameczek (Klasztor) jedziesz po głównej trasie, droga nr 65 jest podporządkowaną, wjeżdżasz na drogę nr. 76. Kolejny rozjazd kest w Kalna nad Hronom, tutaj uważaj... dalej nie mam info, bo na tej krzyżówce jadę dalej po drodze 76 do mostu na Dunaju Sturovo-Esztergom.
Odpowiedz
#32
(14-12-2013, 21:00)Sztasek napisał(a): Nie piszesz skąd jedziesz, jeśli od strony Kremnicy, musisz uważać na rozjeździe.
Zamierzam jechać Katowice - Cieszyn - Czadca - Żylina - Martin - Turc. Teplice - Kremnica - dalej wspomnianą drogą 65 koło Žiaru nad Hronom - dalej drogą 76 przez Kalna nad Hronom - i drogą 75, a potem 589 do Komarna... i dalej to już Węgry.

(14-12-2013, 21:00)Sztasek napisał(a): jadę dalej po drodze 76 do mostu na Dunaju Sturovo-Esztergom.
Co do drogi 76 na odcinku Kalna n.H - Sturovo/Esztergom, jechałem nią w poł. VIII.2013 i złego słowa nie mogę powiedzieć. Ruch umiarkowany, na dziury nie narzekałem. Przy okazji polecam zajrzeć na b. ładny zamek w Levicach.

Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Słowacka droga 14 (Turc. Teplice - Harmanec - Bańska Bystrzyca) wygląda mi na widokową alternatywę dla płatnej R1 na odc. Zwoleń - Żiar n.H. i latem wybrałbym ją bez wahania, ale jak wygląda droga 14 w perspektywie jazdy zimą? Na mapie widzę, że to kręta przeprawa przez góry do wysokości ok. 800 m n.p.m. Jakie są tam największe kąty nachylenia, czy nie ma obowiązku jazdy na łańcuchach śniegowych, jak z nawierzchnią (dziury, zaspy, śnieg, lód)?

PS. pytanie o drogę 14 w związku z planowaną trasą Salgótarján-Katowice
Odpowiedz
#33
(15-12-2013, 13:15)Rafał napisał(a): Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Słowacka droga 14 (Turc. Teplice - Harmanec - Bańska Bystrzyca) wygląda mi na widokową alternatywę dla płatnej R1 na odc. Zwoleń - Żiar n.H. i latem wybrałbym ją bez wahania, ale jak wygląda droga 14 w perspektywie jazdy zimą? Na mapie widzę, że to kręta przeprawa przez góry do wysokości ok. 800 m n.p.m. Jakie są tam największe kąty nachylenia, czy nie ma obowiązku jazdy na łańcuchach śniegowych, jak z nawierzchnią (dziury, zaspy, śnieg, lód)?
PS. pytanie o drogę 14 w związku z planowaną trasą Salgótarján-Katowice
Rafał - Ze Zvolena do Ziar na Hronom to ok.33 km, trochę kręci koło Breznicy... po co jechać takim wielkim łukiem - to jest alterntywa dla R1. Ta droga nr.14 (ok.25 km) faktycznie jest kręta Oczko ale nie na całej jej długości, nie było dziur. Jechałem tamtędy zimą, ale pamiętać należy o oponach zimowych, to obowiązek na Słowacji, mnie na tej trasie sprawdzali - skierowano mnie na parking przy grotach w celu kontroli. Droga była ośnieżona i posypana drobnym grysem (na tym odcinku jest zakaz chemicznego posypu) należy jechać wolniej i w większych odstępach, pamiętać należy o tym, że na zjeździe nawet po posypanym śniegu należy zredukować bieg nawet do II. i jechać tylko na wolnych obrotach. Zwracaj uwagę na odpowiednie oznakowanie stosowane tylko zimą !. Łańcuchów nie miałem, ale jeśli jest oznakowanie o obowiązku ich stosowania na autach do 3,5T, to nie jedź taką drogą.
Odpowiedz
#34
Słowacja, droga nr.15 Vranov-Stropkov>>> Droga jest zamknięta dla samochodów ciężarowych powyżej 12T. Od Vranova kierowane są na Giraltovce Uśmiech nie widziałem na trasie Tir-ów. To wielki plus! Na całej długości jest przejezdna, nie ma ruchu wahadłowego. Na poprawionych odcinkach jest równo, pomalowane białe pasy maksymalnie wypełnieją swoje zadanie (jechałem nocą w czasie padającej marznącej mżawki). Nie cała droga nr.15 jest zrobiona, są odcinki w trakcie budowy. Nie ma już dziur, wyboi. Są jednak krótkie strefy, gdzie powierzchnię tymczasowo utwardzono, nierówności (jako-tako) zniwelowano, tutaj nadal obowiązują ograniczenia prędkości. Wszystnie ustawione znaki zakazu i nakazu - nawet w nocy - są dobrze widoczne.
Odpowiedz
#35
Witam,ja zawsze z Żor (to jest koło Rybnika) jadę na Zwardoń następnie Cadca,Żylina,Rajec, Previdza Skycow. Vrable,Bajc , Hurbanovo,Komarno i jestem na Węgrzech,przeważnie jezdżę w okolice Pescu i Balatonu i to jest najkrótsza trasa,życzę przyjemnych podróży.
Odpowiedz
#36
(28-07-2013, 17:12)Sztasek napisał(a): zenek06 - można jechać bez winiety, ale... uważaj w Bańskiej Bystrzycy, abyś nie wjechał na autostradę do Zvolena - droga równoległa jest po lewej stronie.
Masz do dyspozycji (w prawo) dwa zjazdy w B.Bystrzycy: za stacją benzynową OMV i jak pisał ereskrk: zjazd przy salonie Volkswagena. Oba zjazdy nad autostradą prowadzą na starą drogę do Zvolena.

Witam,

Chciałem uściślić..
Chcę przejechać od Korbielowa do Slovenske Darmoty/Balassagyarmat, a później do Budapesztu.
Z tego co widzę, to jedyne płatny odcinek jest od Bańskiej do Zvolena i tu pytanie jak ominąć. Piszesz, żeby odbić na drogę równoległą, ale masz na myśli tą czerwoną (która według mapy nie biegnie od początku, więc i tak wjeżdżam na płatną autostradę) czy też tą bardziej z lewej nr 591?

I jeszcze pytanie czy coś tam z remontami nie mieszają przy Banskiej, bo gdy byłem rok temu w wakacje, to jakieś objazdy były..

Aha na Węgrzech drogi bezpłatne zupełnie?

Pozdro
Odpowiedz
#37
Kolpak - jak wjeżdżasz do Bańskiej Bystrzycy to masz dwupasmówkę, która przechodzi w autostradę. Nie musisz się martwić o vinietkę, bo w obrębie miasta R1 jest wolna od opłat. Jeśli odbijesz w prawo z autostrady na pierwszym zjeździe za OMV, lub na drugim przy salonie... to po przejeździe wieduktem nad autostradą jesteś na drodze równoległej prowadzącej na lotnisko do Sliaca, dalej do Kovacovej i Zvolena. Robót drogowych w Bańskiej nie ma, ale w Zwoleniu są przy wyjeździe z miasta.
Odpowiedz
#38
(28-12-2013, 13:25)Sztasek napisał(a): Kolpak - jak wjeżdżasz do Bańskiej Bystrzycy to masz dwupasmówkę, która przechodzi w autostradę. Nie musisz się martwić o vinietkę, bo w obrębie miasta R1 jest wolna od opłat. Jeśli odbijesz w prawo z autostrady na pierwszym zjeździe za OMV, lub na drugim przy salonie... to po przejeździe wieduktem nad autostradą jesteś na drodze równoległej prowadzącej na lotnisko do Sliaca, dalej do Kovacovej i Zvolena. Robót drogowych w Bańskiej nie ma, ale w Zwoleniu są przy wyjeździe z miasta.

OK, już rozumiem.
Podsumowując.. mogę nie odbijać w ogóle na tą 69/66, bo cały odcinek autostrady Banska-Zvolen jest bezpłatny?
Na mapce jest zaznaczony grubym błękitem co według legendy oznacza, że jest płatny.. stąd te pytania..
Odpowiedz
#39
Kolpak - źle zrozumiałeś, od opłat to całkowicie wolna jest droga nr.69. Droga nr.66, czyli E77 jest identyczna z autostradą R1 i jest płatna (Autostrada R1 tylko na terenie miasta jest wolna od opłat!) Jeśli nie masz zamiaru kupić słowackiej winietki, to musisz w obrębie Bańskiej Bystrzycy zjechać na drogę nr.69 ...
Odpowiedz
#40
(28-12-2013, 14:30)Sztasek napisał(a): Kolpak - źle zrozumiałeś, od opłat to całkowicie wolna jest droga nr.69. Droga nr.66, czyli E77 jest identyczna z autostradą R1 i jest płatna (Autostrada R1 tylko na terenie miasta jest wolna od opłat!) Jeśli nie masz zamiaru kupić słowackiej winietki, to musisz w obrębie Bańskiej Bystrzycy zjechać na drogę nr.69 ...

No to teraz myślę, że już rozumiem - muszę zjechać i nie ma innej opcji bez winiety.
Pisałem o 66 patrząc na ten krótki, wąski odcinek od Kovacova do Zvolenia, ale faktycznie autostrada też ma oznaczenie 66. Tak czy tak jadę tak jak napisałeś.
Dzięki bardzo
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nowe płatne odcinki dróg węgierskich od nowego roku Waldek 0 498 12-12-2023, 14:42
Ostatni post: Waldek
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 424 489,136 10-09-2023, 11:33
Ostatni post: Waldek
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 95,091 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 931 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek
  Czy na Węgrzech braknie paliwa tego lata? josef.svejk 13 3,194 21-11-2022, 20:39
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 43 gości