Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
No to wracamy:

[Obrazek: k6lx9dq77kn6_t.jpg]
Odpowiedz
(15-05-2013, 16:20)mordimer napisał(a): Ja Cię bardzo Waldek przepraszam, ale konstytucyjna nazwa Węgier to "Magyarország" i ma się nijak do polskiego "Węgry" dokładnie tak, jak Lengyelország ma się nijak do "Rzeczpospolita Polska"... to jedynie historyczno-etymologiczna, polska wizja oficjalnej nazwy i jak sądzę zapisy konstytucji węgierskiej mają się do tego jak przysłowiowa pięść do nosa... (...)

Znam węgierski, nie jestem filologiem i wiem jak powstają słowniki dwujęzyczne.
W swoich tłumaczeniach wspomagam się słownikami, szanuję ich twórców, nie buduję dodatkowej ideologii ...
Wiem jak są tworzone w języku węgierskim nazwy geograficzne i nie mogę zaakceptować Twojego sposobu tłumaczenia ich.
Ponieważ, jak mnie pamięć nie myli, wspominałeś o znajomości języka angielskiego wklejam fragment konstytucji Węgier mówiący o nazwie państwa po angielsku (oficjalne tłumaczenie ze strony www.parlament.hu ).

[Obrazek: 28gqg6b.jpg]
Odpowiedz
do 31 grudnia 2011 oficjalna nazwa brzmiała : "Magyar Köztársaság" czyli "Republika Węgierska" gdzie słowo "Magyar" jest przymiotnikiem. Po zmianie konstytucji przez parlament nazwa brzmi "Magyarország" czyli dosłownie "Węgierski kraj" (ország=kraj) ale w języku węgierskim większość krajów zwyczajowo tak jest nazywana: Franciaország, Németország albo nasz Lengyelország, choć są i wyjątki np.: Szlovákia albo Svájc. Jednak nigdy nie tłumaczy się tych nazw jako np. "Polski kraj" tylko po prostu "Polska", stąd też najlepsze tłumaczenie nowej nazwy państwa węgierskiego to po prostu "Węgry" mimo, że brzmi to dość dziwnie; przyzwyczejeni jesteśmy do bardziej dostojnych nazw państw, co najmniej dwuwyrazowych.
Nie wiem jaki zamysł miał Orban zmieniając nazwę państwa, może chce powoli wprowadzić monarchię? albo hehe regencję? i na początek usuwa z pieczątek republikę żeby zrobić miejsce dla nowego słowa?
A propos pieczątek... to pisałem tu już o mojej przygodzie z węgierską policją, która nadal w urzędowych pismach używa starej nazwy państwa
sorki za wymądrzanie się Uśmiech
Odpowiedz
Waldek napisał(a):nie mogę zaakceptować Twojego sposobu tłumaczenia ich.
Matko Boska z którego bądź kościoła! A niech się nazywa, jak chce... co mnie podkusiło... może teraz zejdźmy na temat, który spędza mi sen z powiek: Dania czy może Królestwo Danii albo Królestwo Duńskie?

Oficjalnie odszczekuję wszystko, co powiedziałem lub pomyślałem na temat nazwy kraju, którego to forum dotyczy!
Odpowiedz
Dla ciekawych wątku nazwy państwa, jeszcze link do pewnej piosenki, egyik pesti barátom zapodał mi linka:

http://www.youtube.com/watch?v=ERCpoxzKAWc
Odpowiedz
XIII Polsko-Węgierskie Seminarium Kodályowskie – Katowice, 30 czerwca - 7 lipca 2013
Polskie Centrum Informacji Muzycznej podaje, że seminarium organizuje Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach - Zakład Edukacji Muzycznej i Stowarzyszenie im. Zoltána Kodálya w Polsce.
XIII Polsko-Węgierskie Seminarium Kodályowskie jest kontynuacją zadań i celów wytyczonych na przestrzeni ponad 30 lat działalności ruchu kodályowskiego w Polsce. Jego zakres obejmuje całość koncepcji edukacji muzycznej Zoltána Kodálya – wybitnego węgierskiego kompozytora, etnomuzykologa i pedagoga, widzianej przez pryzmat: wartości muzycznych i dydaktycznych, recepcji w świecie i polskich osiągnięć.
XIII Seminarium skupia się na szkoleniu młodej kadry pedagogów muzyki pracujących przede wszystkim w szkołach muzycznych, nie wykluczając nauczycieli muzyki innych typów szkół i placówek muzycznych, studentów w zastosowaniu podstawowych treści tej koncepcji, do których należą: traktowanie śpiewu jako podstawowej formy edukacji muzycznej, kształcenie słuchu metodą relatywną, sięgnięcie do muzyki ludowej szczególnie we wczesnej edukacji muzycznej dziecka, kontakt z wartościową muzyką.
Ponadto Seminarium jest miejscem do zaprezentowania polskich osiągnięć w zakresie prac artystycznych, naukowych, pedagogicznych w tym prac obejmujących polską adaptację tej metody. Wykłady i warsztaty prowadzą pedagodzy z Instytutu Pedagogicznego Zoltána Kodálya w Kecskémet na Węgrzech oraz nauczyciele akademiccy, m.in. prof. dr hab. Katarzyna Dadak-Kozicka (UMFC); dr hab. Anna Waluga (AM Katowice); dr Barbara Stencel (AM Katowice); dr Dominika Lenska (AM Katowice).
Odpowiedz
W sobotę 29 czerwca o godz. 19.00 w Synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się koncert Zespołu „Dina” z Węgier.

Występ związany jest z Dniami Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”
 
Odpowiedz
Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej w Polsce serdecznie
zaprasza na imprezy :

POZNAŃ : 8-9 września przed Centrum Kultury ,, Zamek ” ul. Św.Marcin
80/82 – weekend węgierski ( prezentacja kultury węgierskiej: muzyka, tańce,
kuchnia węgierska, wino, wyroby sztuki ludowej ,oferta turystyczna)

RZESZÓW : 11 września godz.15.00 Hotel Ambasadorski- prezentacja sieci
hotelowej Hunguest Hotels

KRAKÓW : 12 września godz.15.00 Hotel Andel’s – prezentacja sieci
hotelowej Hunguest Hotels

OPOLE : 13 września godz.15.00 Hotel Mercure -prezentacja sieci
hotelowej Hunguest Hotels
Odpowiedz
SZTUKA. W budynku krakowskiej ASP, przy ul. Smoleńsk 9, otwarto wystawę plakatu węgierskiego w bardzo dobrym wydaniu: wystawia Gyula Molnar. Znany, ceniony twórca węgierski uczestniczył m.in. w warszawskim Biennale Plakatu (parokrotnie, z sukcesem) i innych międzynarodowych spotkaniach.

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktual...olnar.html
Odpowiedz
Pokaz węgierskiej kinematografii w Bydgoszczy Uśmiech http://www.portalkujawski.pl/index.php/b...-z-wegrami
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 18 gości