Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
dzisiaj w TVP Historia o godz. 12.00. Zapomniane taśmy:

"To film i reportaż w jednym, zrealizowany na bazie archiwalnego filmu amatorskiego z 56 roku na Węgrzech. Amatorskie taśmy filmowe wpadły w ręce Zoltanowi Kassai [Koszszoi] na budapeszteńskim pchlim targu przy ulicy Ecseri [Eczeri]. W 56 roku młode małżeństwo Anna i Balint Molnarowie utrwaliło na nich swoją letnią wycieczkę i trzynaście dni węgierskiego powstania. Tu mieszkali, u babci Ilonki, która także pojawia się na filmie. Tu spotykali się z przyjaciółmi, rozmawiali, spierali się, świętowali, a potem włączyli w powstanie i zbrojną walkę przeciw radzieckiej interwencji. Tu musieli także opłakiwać swoich poległych. Filmy są czarno - białe, zaskakująco dobrej jakości, i surowe: niepocięte i niezmontowane. Niektóre zdjęcia uzupełnia dźwięk, nagrany na taśmy magnetofonowe. Treść nagrań nie stanowi sensacji historycznej. Odpowiada z grubsza temu, co już z literatury i innych źródeł wiemy o Październiku 56 roku. Jednak stanowią novum, bo pokazują prywatne życie. Poza tym nie zostały zmontowane i paradoksalnie, przez swą fragmentaryczność dają nam pełny obraz zdarzeń. Filmy sprzed pół wieku zaprezentuje Państwu Zoltan Kassai [Koszszoi], który je znalazł i ocalił od zapomnienia. Notabene, zaoferowano mu je na targowisku jako nowe taśmy, do wykorzystania."
Odpowiedz
Była to powtórka z Historii . Zacząłem oglądać gdzieś w środku i akurat pan z panią okładali się po twarzach i gonili po pokoju. Trochę się zniechęciłem. Smutek
Odpowiedz
Ja sobie nagrałem, później zobaczę całość na spokojnie. Oglądałem też gdzieś od tego momentu, nie do końca. Uważam że to film wartościowy, a nawet wyjątkowy. Chyba nie ma takiego polskiego dokumentu.
Odpowiedz
Dzisiaj w TVP Historia o godz. 23.35. Węgierski łącznik - film o Wacławie Felczaku.
Odpowiedz
(15-09-2013, 17:31)rwmagyar napisał(a): Dzisiaj w TVP Historia o godz. 23.35. Węgierski łącznik - film o Wacławie Felczaku.

Ekstra. da rade ktoś to nagrać i wrzucić na forum?
Odpowiedz
(15-09-2013, 17:33)Kamjon napisał(a):
(15-09-2013, 17:31)rwmagyar napisał(a): Dzisiaj w TVP Historia o godz. 23.35. Węgierski łącznik - film o Wacławie Felczaku.
Ekstra. da rade ktoś to nagrać i wrzucić na forum?

Jeśli ktoś przespał... to mozna (przed filmem jest 30 sek. reklama) ten film zobaczyć TUTAJ
Odpowiedz
Wernisaż Moniki Fejes (Węgry) pt: Situation

20 Września 2013, godz. 19:00 Galeria Onamato, ul. Bracka 7/4 w Krakowie

http://krakow.naszemiasto.pl/imprezy/866...,id,t.html
Odpowiedz
ŁÓDZKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE
oraz
KOŁO FOTOGRAFICZNE IM. HUGÓ WESEL W KISKUNFÉLEGYHÁZA
KOŁO FOTOGRAFICZNE W SZENTES
WĘGRY
zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej

OKO

Autorzy:
Albert Béla, Apró Mária, Bakó Ildikó, Fekete Zsuzsa, Görög Ildikó, Györgyi László,
Kiss Czakó Imre, Kis László, Kozma Anita, Králik Emese, László Ildikó,
Levendovics György, Marton Ferenc, Mészáros Gábor, Nagy István, Német Gabriella,
Szabó László, Szánthó Tibor, Vincze Ágnes.

w dniu 17 września o godz. 18.30

Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102
Odpowiedz
"Polak Węgier - Dwa Bratanki" Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska 2013

W imieniu Środowiska Żołnierzy "Grupy Kampinos" AK, Marcina Biegasa i Krzysztofa Markiewicza, serdecznie zapraszamy na trzecią dużą rekonstrukcję historyczną "Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej" zatytułowaną "Polak Węgier - Dwa Bratanki".

Patronat nad uroczystościami objął: Ambasador Węgier w Polsce dr Ivan Gyurcsik

http://www.akkampinos.pl/-polak-w-gier--...2013-.html
Odpowiedz
14 września w Skierniewicach wmurowano tablicę - akt erekcyjny pod budowę pomnika. Będzie on pamiątką pomocy, którą otrzymaliśmy od Węgrów w 1920 roku.
[Obrazek: 7564.jpg]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 13 gości