Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg
cosik tam czytałem Oczko Ale czy realnie tym "skrótem" rzeczywiście jedzie się szybciej (pomijaj walory widokowe, bo te na bocznych trasach są niemal zawsze wyższe niż na autostradach)?
Odpowiedz
(12-06-2017, 23:41)Pudelek napisał(a): cosik tam czytałem Oczko Ale czy realnie tym "skrótem" rzeczywiście jedzie się szybciej (pomijaj walory widokowe, bo te na bocznych trasach są niemal zawsze wyższe niż na autostradach)?

Podróż autem po drogach publicznych nie polega na wyścigu z czasem, bo to bez sensu. Jeśli kierujesz autem, dostosuj prędkość auta do warunków drogowych i własnych umiejętności.
Tym skrótem (od Trnavy do Komarna) nie pojedziesz ani szybciej, ani bezpieczniej. Brak pobocza na większości trasy, ograniczenia prędkości, w dzień duże natężenie ruchu pojazdów wymaga sporo cierpliwości od kierowcy.
Jest też propozycja jazdy Platanową Aleją w słowackim Komarnie. Ta aleja to wąska droga obsadzona platanami, jeśli trafisz na zastój to masz kłopoty z przejazdem i czasochłonnym może być dojazd do "Piekła".
W latach 80-90 ub.wieku Oczko ... gdy na moście były przeprowadzane kontrole paszportowo-celne i trafiło sie na poranną zmianę służb, zostawiało się auto na niewielkim parkindu przed "Piekłem" i szło się na śniadanie. Dzisiaj też w tym miejscu funkcjonuje "Peklo" ale to już nie ten sam urok i nie te ceny.
Odpowiedz
No właśnie tak myślałem i trochę mnie dziwiło, że wiele osób poleca to ścięcie jako wersję szybszą i wygodniejszą... Jeśli ktoś się nie spieszy, to idealnie dla oderwania się od monotonii autostrad, ale to było w sytuacjach, gdy osobnicy chcieli się dostać na południe jak najszybciej!
Odpowiedz
Tą drogą (okręgowa nr.573) fajnie się jedzie w nocy, gdy nie ma na niej ruchu.
Najtrudniej podróżować po niej w okresie żniw (te już wkrótce), gdy wolno poruszające się pojazdy rolnicze wjadą na okoliczne drogi. Spotkałem też nocą jadący traktor, kombajn, nawet wóz ciągniony przez konie.
Odpowiedz
Ale chyba oświetlone? :> W tamtym roku w Rumunii prawie staranowałem nieoświetloną furmankę na skrzyżowaniu Język Co prawda Słowacja to kraj trochę bardziej cywilizowany, ale jednak zawsze się obawiam, że po zmroku coś mi wyskoczy na jezdnię...
Odpowiedz
Nie oświetlone pojazdy trafić się mogą wszędzie. Kiedyś między Cisną a Komańczą już po zmroku widziałem jak jechała nie oświetlona spycharko-ładowarka droga tam niezbyt szeroka ledwo się z nią wyminąłem
Odpowiedz
Jak już piszemy o skrótach, warto powiedzieć o innym - ten polecam. Jest możliwość zjazdu ze słowackiej D1 na węźle Hlohovec i jedziemy w kierunku Nitry. W centrum pobliskiego Hlohovca za mostem jest rondo, skręcając w drugą uliczkę za rondem w lewo jest kawiarnia/restauracja "Jasterka" z daniem dnia za 3,80 €. Dobra obsługa i smaczne dania.
Miasta Nitry nie lubię, kiedyś-kiedyś wieczorem w jego centrum rzycono w kierunku mojego auta flaszką ... na szczęście wszystko zakończyło się tylko defektem prawego przedniego koła.
Z Nitry jedziemy na Nove Zmky i Komárom.
Odpowiedz
Ja w tym roku mam na sam początek stosunkowo krótką trasę, więc zjadę z D1 na bok aby sobie dodatkowo... wydłużyć drogę pograniczem Oczko
Odpowiedz
(13-06-2017, 15:47)Pudelek napisał(a): Ja w tym roku mam na sam początek stosunkowo krótką trasę, więc zjadę z D1 na bok aby sobie dodatkowo... wydłużyć drogę pograniczem Oczko

Podejrzewam, że masz na myśli naddunajską słowacką drogę nr.506 i jesteś ciekaw "nowego Dunaju" czyli jak wygląda słowackie "vodné dielo Gabčíkovo, Čunovo". Wiadomo, że od tego wspólnego czechosłowcko-węgierskiego projektu stopnia wodnego na Dunaju, Węgry odstąpiły w 1992 roku. Skutkiem tego Słowacy zrobili przekop i wody Dunaju kanałem przemysłowym skierowali na słowacką stronę...
Warto zobaczyć ten region po obu stronach granicy.
Odpowiedz
(13-06-2017, 10:17)Pudelek napisał(a): No właśnie tak myślałem i trochę mnie dziwiło, że wiele osób poleca to ścięcie jako wersję szybszą i wygodniejszą... Jeśli ktoś się nie spieszy, to idealnie dla oderwania się od monotonii autostrad, ale to było w sytuacjach, gdy osobnicy chcieli się dostać na południe jak najszybciej!

A ja wklepałem sobie w Google trasę Żylina - Komarno (wjazdy na autostradę)

https://www.google.pl/maps/dir/49.234378...m2!4m1!3e0

i tutaj szybszą opcją od autostrady jest lokalna droga (Trnava - Komarno).Oczko o kosztach nie wspomnę, w końcu trasa autostradą jest dłuższa o 100km (o 33%) od najkrótszej.
Tak na marginesie to trasę; Zwardoń, Żylina, Rajec, Zlate Moravce, Komarno (od granicy, do granicy) nocą pokonuję w 3 - 3.5 godz..
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 435 494,001 07-04-2024, 8:44
Ostatni post: Waldek
  Nowe płatne odcinki dróg węgierskich od nowego roku Waldek 0 624 12-12-2023, 14:42
Ostatni post: Waldek
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 96,922 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 1,039 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek
  Czy na Węgrzech braknie paliwa tego lata? josef.svejk 13 3,336 21-11-2022, 20:39
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 30 gości