Co przywozicie z Węgier?
(14-08-2014, 21:24)kris74 napisał(a): Czy ktoś podpowie co to jest unicum i po co się to kupuje? Bo drogie jak nie wiem co.

Kris74 za wikipedią:

Unicum – węgierski likier ziołowy o smaku korzennym, gorzkim i barwy ciemnobrązowej. Zawiera 40% alkoholu.

Recepturę opracował pod koniec XVIII w. Joseph Zwack, nadworny medyk cesarza Józefa II. W 1840 r. rodzina Zwack otworzyła w Peszcie pierwszą fabrykę swojego likieru. Unicum było produkowane przez rodzinę Zwack do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie Zwackowie wyemigrowali z Węgier, zabierając ze sobą recepturę Unicum. Fabryka Zwacków przeszła w ręce państwa.

W komunistycznych Węgrzech próbowano odtworzyć recepturę likieru, jednakże efektem był trunek znacznie odbiegający jakością, smakiem i zapachem od oryginału. Po upadku reżimu, w 1989 roku Peter Zwack odkupił fabrykę. Powstała firma Zwack Unicum Rt, a produkcja oryginalnego Unicum została wznowiona. Receptura Unicum jest zastrzeżona, wiadomo jedynie, że produkowany jest z około 40 różnych roślin rosnących na Nizinie Panońskiej.


A z doświadczenia - Unicum przydaje się przy problemach żołądkowych Uśmiech, chociaż parę lat temu znajomi opróżnili butelkę (nie pamiętam jaką ale na pewno nie tą najmniejszą) na jedno posiedzenie i nie dlatego, że ich bolał żołądek Oczko. Twardziele Szeroki uśmiech

W tym roku widziałam po raz pierwszy inne odmiany Unicum - cytrynową i śliwkową i obie zakupiliśmy ale jeszcze nie używane.
Odpowiedz
Można powiedzieć, że Unicum to odpowiednik czeskiej Becherovki.
Odpowiedz
(15-08-2014, 17:34)Imre napisał(a): Można powiedzieć, że Unicum to odpowiednik czeskiej Becherovki.

Zdziwiony ... NIE ... z Unicum nie idzie BeTon-ować Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Becherovka to anyżówka - o ile rozróżniam smaki. Trzymałem taką na prezent, ale nie było jakoś okazji, w końcu etykieta zapleśniała i w oststnie ferie wraz z kolegą dokonaliśmy degustacji i komisyjnie zutylizowali.
Odpowiedz
(15-08-2014, 17:48)Sztasek napisał(a):
(15-08-2014, 17:34)Imre napisał(a): Można powiedzieć, że Unicum to odpowiednik czeskiej Becherovki.

Zdziwiony ... NIE ... z Unicum nie idzie BeTon-ować Szeroki uśmiech


hahahaha no to trza kupić Szeroki uśmiech a syfony wódkowe znalazłem - w Akcio 2549 HUF i piesze na nich Birs Szakira coś tam, coś tam dalej hahaha
Odpowiedz
Ha ha ha Uśmiech Miałem na myśli przeznaczenie obu trunków, a nie smak, czy sposób produkcji. Czyli krótko mówiąc dla "zdrowotności" Oczko Wiem, wiem, zaraz powiecie, że wszystko co 40 % volt jest dla zdrowotności Oczko Oczko Oczko
Odpowiedz
(16-08-2014, 10:31)Imre napisał(a): Ha ha ha Uśmiech Miałem na myśli przeznaczenie obu trunków, a nie smak, czy sposób produkcji. Czyli krótko mówiąc dla "zdrowotności" Oczko Wiem, wiem, zaraz powiecie, że wszystko co 40 % volt jest dla zdrowotności Oczko Oczko Oczko

A nie jest? hahahaha Szeroki uśmiech Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Przywiozłem 8 kg papryki TV, jest pyszna i wspaniale pachnie. Do tego 4 kg pomidorów (też fajne, ładniejsze niż krajowe). Właśnie produkuję leczo na zimę Uśmiech
Odpowiedz
A ja stosuję nowe Unicum śliwkowe do kawy:

[Obrazek: nV7xuTW.jpg]
Odpowiedz
heh jutro już do Bratysławy potem Katowice Szeroki uśmiech

kolejne zakupejszyn: bluzy, bluzki (damskie i męskie z napisami Budapest sztuk 4), kolejne pasty paprykowe - w słoikach również, magnesy (najbardziej podobały mi się 2 papryki ukształtowane w serce, a w środku jakiś obiekt np. parlament), kubki bardzo ładne - na kubku nazwy ważnych zabytków Budapesztu i papryka po środku tych nazw, torby - można na zakupy użyć i nie tylko z wizerunkiem parlamentu sztuk 2, jakieś 2 łyżki drewniane z napisem Hungary i Budapest ze ściereczką na prezent, 2 piwa: Soproni i Borsodi - choć nie wiem czy są ichniejsze, ale kupione tutaj Szeroki uśmiech za resztę kasiory 25 Rudików


P.S. Paczek Rudików!!!, a w każdej 5 sztuk 31-gramowych Rudiczków (marki Budget ze Spara) kochanych i najsmaczniejszych na świecie! Mniejsza ilość Rudziczków na prezenty większa dla kuracji nadżerek w moim żołądku hahahaha

Więcej "grzechów" nie pamiętam Szeroki uśmiech i dobrze, że wracam bo drożyzna tutejsza okropna jest.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mandat z Węgier - brak numeru konta camel7771 5 2,165 06-12-2021, 10:50
Ostatni post: ex-komar
  Rejestracja motocykla z Węgier JanosikETZ 6 11,554 28-04-2019, 19:57
Ostatni post: JanosikETZ
  Wypadek na terenie Węgier agatob80 1 1,636 04-01-2019, 9:07
Ostatni post: Sztasek
  Mandat z Węgier Smialek 27 49,606 10-09-2017, 19:48
Ostatni post: tuti
  Pieniądze z Węgier do Polski kolina 4 4,542 29-12-2015, 14:39
Ostatni post: kolina



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości