Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
#97
(15-05-2013, 10:18)mordimer napisał(a): Skoro oficjalna nazwa brzmi "Węgry" a ustrój to "republika parlamentarna" zatem określenie "republika Węgier" będzie najodpowiedniejsze gramatycznie i politycznie... z małym "r" i bez "...ska" !

Nie jestem znawcą prawa konstytucyjnego, ale wiem, że zapisy tego podstawowego aktu prawnego należy stosować precyzyjnie (jestem daleki od wywoływania burzy politycznej o tysiącach kazusów wskazujących na coś znacznie odmiennego).
Niestety tym razem, tylko częściowo, mogę podzielić Twoją opinię. Określenie proponowane przez Ciebie można wykorzystywać w jakiś opisach, które maja odsyłać do ustroju państwa.
W obowiązującej konstytucji nazwa państwa jest jednoznaczna Magyarország. Widać autorzy konstytucji nie chcieli aby nazwa kraju zawierała odwołanie do jego ustroju (albo mając chęć na zmiany nazwy do podkreślenia, że mamy do czynienia z innym państwem, inaczej zarządzanym nie mieli zbytniego wyboru po nazwie Magyar Köztársaság). Trzeba to uszanować jakkolwiek dla ucha może brzmieć dziwnie, że nazwa "oficjalna" i potoczna jest taka sama.
Nazwa warszawskiej ambasady Węgier po węgiersku brzmi Magyarország varsói nagykövetsége i nie ma tutaj miejsca na żadną republikę. Wcześniej rzeczywiście brzmiała Magyar Köztársaság varsói nagykövetsége (=warszawska ambasada Republiki Węgier).
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wydarzenia, imprezy z polskiej strony - przez Maniek - 30-05-2012, 15:18
RE: Wydarzenia, imprezy z polskiej strony - przez Waldek - 15-05-2013, 10:52
Zaproszenie do Łodzi - przez Waldek - 16-09-2013, 22:18
Warszawskie Targi Książki - przez Waldek - 21-05-2016, 14:08
Węgierska kawalkada - przez emi13214 - 06-09-2012, 8:12
RE: Węgierska kawalkada - przez Blisko Tokaju - 06-09-2012, 9:21



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 51 gości