4 dni w Budapeszcie, co zwiedzić
#11
Na pewno „św. Macieja”? Czy może „Macieja”? Bo to jest róznica, którą zasygnalizował w swoim wpisie Sztasek. Nikt z nas nie wątpił o który budynek Ci chodzi.
Odpowiedz
#12
(06-09-2013, 17:48)moziba napisał(a): Na pewno „św. Macieja”? Czy może „Macieja”? Bo to jest róznica, którą zasygnalizował w swoim wpisie Sztasek.
Nikt z nas nie wątpił o który budynek Ci chodzi.
Ten kościół na Wzgórzu Zamkowym to kościół Macieja.
moziba - wpisz w google "szent Mátyás templom" ...
Odpowiedz
#13
(05-09-2013, 10:54)Sztasek napisał(a): (...) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Budavári Nagyboldogasszony-templom) - (dosłownie: Kościół Wielceszczęśliwej Kobiety).

Nie zawsze można tłumaczyć słowa złożone rozbijając je "na czynniki pierwsze".
Dla rozwiania wątpliwości warto korzystać z:

[Obrazek: kds5ma.jpg]

Tłumaczenie które podałeś jako pierwsze jest poprawne.
W słowniku występuje w nieprawidłowym szyku wyrazów.

[Obrazek: 2r4l94k.jpg]
Odpowiedz
#14
Wpisałem. I co dalej?
Odpowiedz
#15
Nie ma na Węgrzech kościołu św. Macieja

Waldek - Zarumieniony nie znam tego słownika, dobrze wiedzieć że jest.
PS. Nie miałem zamiaru "rozbić na czynniki pierwsze" ... ale poproszono dosłownie...
Odpowiedz
#16
Ponawiam pytania, bo niejako zaginęły w sporze o Macieja ;D

----
1. Hala targowa - tzn. Vásárcsarnok ?
2. Kościółek w skale - ?? jakieś wskazówki bo nie wiem o który miejsce chodzi
Odpowiedz
#17
(06-09-2013, 21:13)senseios napisał(a): 1. Hala targowa - tzn. Vásárcsarnok ?
2. Kościółek w skale - ?? jakieś wskazówki bo nie wiem o który miejsce chodzi

Na poniższej mapce masz oba obiekty.

[Obrazek: i2iv49.jpg]

Punkt 1. poprawnie odgadłeś. - na mapce jako A
Kościół skalny (Sziklatemplom) znajduje się w XI dzielnicy na placu Gellérta (dokładnie na zboczu Góry Gellérta jakby na "tyłach" hotelu o tej samej nazwie co plac) - na mapce jako B
Odpowiedz
#18
Hala targowa, ta główna koło mostu Wolności jest ciekawa ze względów architektonicznych, moc pamiątek z Węgier i BP zebranych w jednym miejscu, a także możliwe jest kupno węgierskich specjałów. Na pięterku sa stoiska barowe, można przekąsić węgierszczyzną. Warto.

A skalny kościół jest od hali po skosie przez most, bez problemów zobaczysz. Żeby wejść to trzeba podejść kawałek ulicą obok hotelu Gelérta. Warto, nie tylko wierzącym.
Odpowiedz
#19
Na stronach roznych muzeów czy np parlamentu sa wyszczególnione bilety studenckie, jednak nie ma żadnej wzmianki czy potrzebna jest koniecznie legotymacja typu ISIC. I stad moje pytanie.. Czy zwykła legitymacja szkolna/ studencka wystarczy czy jednak lepiej miec ISIC?
Odpowiedz
#20
(06-09-2013, 21:25)moziba napisał(a): A skalny kościół jest od hali po skosie przez most, bez problemów zobaczysz. Żeby wejść to trzeba podejść kawałek ulicą obok hotelu Gelérta. Warto, nie tylko wierzącym.

A czy tam jest jakaś kwota wstępu? Czy jakieś godziny otwarcia? Jak to wygląda? Czy poprostu przechodząc obok można spokojnie wejść i popatrzeć w środku?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 253 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 551,824 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 87,246 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 282 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Noclegi Tani nocleg w Budapeszcie fvg 389 521,510 20-04-2023, 13:32
Ostatni post: czupur_n



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości