Będzie u nas więcej studentów-Węgrów.
#1
Absolwenci szkół wyższych na Węgrzech, którzy chcą podjąć pracę za granicą muszą zwrócić 1/2 kosztów studiów lub "odpracować studia" przez okres odpowiadający dwukrotności ich trwania. Wymogi te mają obowiązywać do 20 lat po ukończeniu studiów.

Taki obowiązek nakłada nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 01 września 2012 roku.

Ustawa została zaskarżona do Komisji Europejskiej jako sprzeczna z zasadą wolnego przepływu pracowników (Traktat Lizboński).

Studenci ostrzegają, że jeżeli rząd nie wycofa się z kontrowersyjnej nowelizacji, rozpoczną studia w innych krajach europejskich.


Ciekawe jak to się wszystko skończy.
Odpowiedz
#2
Przejrzałem tekst Ustawy o Narodowym Szkolnictwie Wyższym (UoNSW) (2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról).
Muszę przyznać, że prawa i obowiązki studentów w UoNSW są precyzyjnie dookreślone.
Student na Węgrzech, a wiem to również z własnych doświadczeń, nigdy nie dysponował taką swobodą jak jego kolega w Polsce. Nie jestem zwolennikiem luzackiego traktowania studiowania i pewnie dlatego nie potrafię sobie wyobrazić, że można studiować na studiach stacjonarnych dziennych na dwóch kierunkach, często na różnych uczelniach i obok tego jeszcze pracować.

Ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia ze zwrotów kosztów kształcenia między innymi dla absolwentek uczelni po urodzeniu trójki dzieci . I gdzie tu równouprawnienie? Ustawodawca na szczęście określił kilka form zarobkowania w tym min. działalność gospodarczą, która zwalnia z obowiązku zwracania kosztów kształcenia. Pracę można wykonywać za granicą, ale musi ona być wykonana w instytucji węgierskiej. Oczywiście nie muszę dodawać, że zgodnie z UoNSW koszty kształcenia podlegają oprocentowaniu.
Czy ustawa w tej formie przetrwa? Myślę, że zmiana rządu spowoduje jej nowelę. W końcu podczas kampanii wyborczej można uzyskać przychylność sporej grupy społeczeństwa jaką są studenci.
Czy z powodu tej ustawy pojawi się więcej studentów u nas? Nie bo Węgrzy jak już to wyjadą raczej na zachód (Austria, Niemcy, ewentualnie Szwajcaria -czyli kraje do których emigrowali po 1956 roku).
Odpowiedz
#3
O kurde! mocne! to może nie jest u nas jednak tak najgorzej... chyba daleko jesteśmy od takich pomysłów... tym bardziej, że niczego one nie rozwiązują. wręcz przeciwnie. mam wrażenie, że więcej osób wybierze studia za granicą.
Odpowiedz
#4
Ustawa ponadto przewiduje, że studia będzie można przedłużyć jedynie o połowę czasu ich trwania. Dotyczy to oczywiście studiów finansowanych przez państwo.
Uważam, że to akurat dobre rozwiązanie.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgrów jest coraz mniej Waldek 0 255 28-07-2023, 12:17
Ostatni post: Waldek
  struktura narodowościowa oczami Węgrów varpho 5 6,722 26-04-2015, 12:00
Ostatni post: eplus
  Podpalono pomnik upamiętniający przejście Węgrów przez Karpaty fvg 0 3,513 11-03-2014, 21:44
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości