Bezpłatny internet bezprzewodowy w pociagach węgierskich
#1
Spółka MÁV-START Zrt. powiększa tabor w którym będzie można skorzystać z bezpłatnego internetu bezprzewodowego. Usługa ta ma być dostępna we wszystkich pociągach InterCity i w pociągach podmiejskich w rejonie Budapesztu.
Firma zabezpieczy w każdym wagonie sygnał o szybkości 7,2 Mbps w standardzie Wi-Fi 802.11b i 802.11g. Według szacunków z usługi tej będzie korzystało rocznie nawet do 50 milionów podróżnych. Z internetu będzie można skorzystać w 735 wagonach. Według planów prace związane z instalacja urządzeń mają potrwać przez 8 miesięcy. Wagony z Wi-Fi będą oznaczone specjalną nalepką. Już od września ubiegłego roku sygnał internetu bezprzewodowego jest dostępny na trasie: Budapest Keleti–Miskolc–Nyíregyháza–Debrecen–Szolnok–Budapest Nyugati. Do korzystania z usługi nie jest wymagane hasło lub kod dostępu. Wystarczy zaakceptować warunki korzystania z usługi po pojawieniu się ekranu powitalnego połączenia. Maksymalny czas jednej sesji (może być zależny również od siły sygnału) wynosi 4 godziny. Po tym czasie wymagane jest ponowne nawiązanie łączności z siecią Wi-Fi.
Odpowiedz
#2
niewiarygodne, ciekawe, kiedy czegoś podobnego doczekamy się u nas.
Odpowiedz
#3
Czy ktoś wie (pytanie kieruję przede wszystkim do Waldka i innych osób najlepiej zorientowanych w społecznym i gospodarczym życiu Węgier), czy MÁV jest spółką prywatną, czy może teoretycznie prywatną, lecz w gruncie rzeczy państwową, np. akcyjną z przeważającym udziałem państwa? Byłem pod dużym wrażeniem kolei węgierskich, jako że nie mam samochodu i poruszam się tam koleją. Nawet lokalne, prowincjonalne pociągi wyglądają o niebo lepiej niż ich odpowiedniki w Polsce. Skandaliczną polską prywatyzację, a właściwie rozparcelowanie PKP na niezliczone spółeczki oceniam bowiem (zresztą jak szereg publicystów) jak najgorzej. Ciekawe, jak sobie z tym radzą bratankowie?
Odpowiedz
#4
(05-01-2013, 13:48)Kamjon napisał(a): niewiarygodne, ciekawe, kiedy czegoś podobnego doczekamy się u nas.
Podobno częściowo już jest (?)
"Do końca roku (2012) PKP Intercity zamierza wprowadzić WiFi w pociągach. W początkowej fazie planujemy uruchomienie bezprzewodowego internetu w pociągach międzynarodowych EIC, w klasie pierwszej – mówi rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska. Pod koniec roku dostęp do sieci powinien się pojawić w ekspresach (też w klasie pierwszej). Docelowo – od 2013 r. – system ma działać też w klasie drugiej składów obu kategorii. Tanie pociągi TLK, które także należą do przewoźnika PKP IC, znajdą się poza siecią.
W każdym wagonie sygnał będzie udostępniony przez sieć WiFi. Wagon będzie łączył się z internetem za pomocą technologii 2G, 3G i 3G+. Przy wprowadzaniu usługi PKP Intercity współpracuje z operatorami telefonii komórkowej.
Codziennie po kraju kursuje od czterech do siedmiu wagonów Intercity, w których trwają próby. Sygnał na razie nie jest dostępny dla pasażerów korzystających z laptopów, tabletów albo smartfonów. W pociągach są natomiast informatycy, którzy sprawdzają parametry łączy. W czasie testów wyszły na jaw problemy techniczne, np. ze stabilnością połączenia. Powód – wzdłuż części linii kolejowych jest słaba moc sygnału telefonii komórkowej. Na przykład Centralna Magistrala Kolejowa jest poprowadzona na większości odcinków z dala od dużych skupisk ludzkich. Druga komplikacja: sieć trakcyjna PKP generuje pole elektromagnetyczne, które utrudnia działanie routerów. Tego problemu nie będzie w kupionych przez PKP Intercity za 430 mln euro 20 składach Pendolino (u nas pod nazwą Bielik), które mają jeździć z Gdańska przez Warszawę do Krakowa i Katowic od 2014 r. Tam internet pokładowy będzie zamontowany fabrycznie przez producenta, firmę Alstom – takie były wymogi specyfikacji przetargowej.
Dopłata 5 zł do biletu?
Kolejarze nie zdecydowali na razie, czy bezprzewodowy internet będzie płatny. Wstępny pomysł jest taki, żeby zainteresowani pasażerowie dopłacali do biletu, ale nie więcej niż 5 zł. Zanim zostanie podjęta decyzja, PKP Intercity czeka na to, jakie parametry techniczne łączy uda się uzyskać.
Jeśli osiągniemy prędkość internetu mobilnego poniżej 1 MB, to nie będziemy się wygłupiać i pobierać opłat. Ale jeśli pokładowy dostęp do sieci okaże się szybszy, raczej nie będzie darmowy – usłyszeliśmy w PKP IC.
Nie w każdym wagonie, korzystając z laptopa, można się będzie jednak podłączyć do sieci elektrycznej, bo tylko w wyremontowanych wagonach znajdują się gniazdka. Bezprzewodowy internet (z gniazdkami do laptopów pod każdym fotelem) oferuje natomiast Polski Bus, który jest największym konkurentem PKP IC.
Technologię WiFi oferują Przewozy Regionalne w niektórych pociągach, np. RegioEkspres „Warta” z Poznania do Lublina. Jak sprawdziliśmy, usługa jest bezpłatna, ale zawodna. Pasażer nigdy nie ma pewności, czy w jego wagonie da się połączyć z siecią.
W Europie bezprzewodowy, ale płatny internet jest standardem u przewoźników oferujących szybki transport. Z sieci możemy skorzystać na pokładzie m.in. pociągów TGV u przewoźników SNCF, Thalys i Eurostar, ICE w ramach Deutsche Bahn i Frecciarossa w Trenitalii. České Dráhy uruchomiły WiFi w składach Pendolino, ale chcą rozszerzyć usługę także na tabor niższej klasy.

Źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/6...rcity.html
Odpowiedz
#5
Gdy wprowadzą to na PKP, to radziłbym się jakiś czas powstrzymać, gdyż znając naszą kolej to na początku będzie w tym WiFi sam spam i wirusy. Oczko

PS. Ja jak jeździłem PKP, to nie było jeszcze Internetu, ale w przedziałach pod siedzeniami często buszowały myszy. Gdy były też jakieś pasażerki - cyrk gwarantowany!
Odpowiedz
#6
(06-01-2013, 11:44)eplus napisał(a): Gdy wprowadzą to na PKP, to radziłbym się jakiś czas powstrzymać, gdyż znając naszą kolej to na początku będzie w tym WiFi sam spam i wirusy. Oczko

Przepraszam za jedno zdanie off-topic: jest nawet gorzej, bo pasażerowie w pociągach InterCity skarżą się na... pluskwy, w dodatku nie te elektroniczne, tylko całkiem żywe! Osoby mało obeznane z parazytologią poinformuję: to pasożytnicze owady żywiące się krwią żywicieli. Trudno wytępić, bo potrafią bardzo długo przetrwać bez pokarmu w stanie swoistego uśpienia, a potem się budzą, gdy poczują obecność człowieka. Ktoś musiał mieć je w bagażach i przeniknęły do foteli wagonów. Bardzo zabawne!
Odpowiedz
#7
Z tego, co mi wiadomo to był jeden, odosobniony przypadek. Pamiętajmy też, że na poziom higieny pasażerów PKP nie ma specjalnie wpływu Oczko
Odpowiedz
#8
Kamjon jestes w bledzie Uśmiech Przypadkow pogryzienia pasazerow przez pluskwy w pociagach IC bylo juz ... 3
Odpowiedz
#9
a to nie przypadkiem trzy osoby w tym jednym pociagu? Język
Odpowiedz
#10
(07-01-2013, 22:27)Kamjon napisał(a): a to nie przypadkiem trzy osoby w tym jednym pociagu? Język

Wlasnie nie , jesli chcesz moge Ci na pw podeslac linka do tematu o tym na forum kolejowym
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Internet na Węgrzech Zoska 1 6,453 21-06-2017, 7:28
Ostatni post: Crk64
  Internet bezprzewodowy na Węgrzech miril 35 41,189 18-07-2016, 11:12
Ostatni post: normalny9999
  Internet w telefonie jodalkr 14 11,290 21-06-2016, 23:15
Ostatni post: gynsior
  Honorowanie polskiej legitymacji studenckiej na kolejach węgierskich SzaLony95 2 3,356 24-09-2015, 20:45
Ostatni post: SzaLony95
  Bezpieczeństwo na węgierskich drogach Kamjon 11 10,197 20-04-2014, 16:57
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości