Co setne węgierskie dziecko uczęszcza do szkoły w Austrii.
#1
Nie tylko coraz więcej Węgrów przenosi się do Austrii za pracą, ale również dynamicznie rośnie liczba uczących się tam dzieci węgierskich.  W roku szkolnym 2010/2011 tylko 2117 węgierskich uczniów uczęszczało do austriackich szkół publicznych. W roku szkolnym 2021/2022 ich liczba wzrosła do 10 646. Tylko w zeszłym roku do austriackich szkół  przyjęto 1367 nowych węgierskich uczniów.
Podczas gdy w Austrii liczba węgierskich uczniów szkół podstawowych i średnich wzrosła pięciokrotnie między rokiem szkolnym 2020/21 a  2010/11, na Węgrzech spadła o 14 %.
Podana liczba uczniów węgierskich w Austrii nie obejmuje tych, którzy w międzyczasie uzyskali obywatelstwo austriackie (na podstawie obywatelstwa swoich rodziców). Nie jest to jednak grupa znacząca, mimo szybkiego wzrostu, w 2022 roku było ich zaledwie 307.
Austriacki system szkolny znacznie różni się od węgierskiego, opis każdego typu szkoły można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Liczba węgierskich uczniów szybko rośnie na wszystkich poziomach szkolnictwa, ale ich odsetek jest najwyższy w niższych klasach szkół podstawowych i szkół średnich zawodowych.
Z tego wszystkiego można wywnioskować, że ponieważ z każdym rokiem coraz więcej młodych ludzi rozpoczyna naukę w szkole podstawowej, liczba węgierskich uczniów będzie nadal rosła.
Prawie 60 000 osób codziennie dojeżdża do pracy w Austrii i  bardzo ciekawe jest,  w którym kraju ich dzieci chodzą do szkoły?
Z publikowanych danych można wywnioskować, że coraz więcej mieszkańców pogranicza i osób dojeżdżających do pracy zapisuje swoje dzieci do austriackich szkół. Gdyby tylko emigranci wybierali szkoły austriackie, Węgrzy powinni pojawiać się znacznie bardziej równomiernie w placówkach odwiedzanych przez wszystkie grupy wiekowe.

Rekordowi Węgrzy

Liczba uczniów zagranicznych uczących się w austriackich szkołach gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich półtorej dekady: w roku szkolnym 2006/07 ich odsetek wynosił 9 %, a w ostatnim wzrósł do 17 %. Spośród 20 mierzonych krajów i grup krajów liczba węgierskich dzieci wzrosła najbardziej w austriackich szkołach w ciągu ostatniego półtorej dekady. Liczba uczniów węgierskich  wzrosła ośmiokrotnie.
Na drugim miejscu są uczniowie z Azji z 6,4-krotnym wzrostem. Wszystkie kraje regionu odnotowały znacznie mniejszy wzrost: Słowenia odnotowała 5,4-krotny wzrost, Słowacja 4,9-krotny, Polska 2,4-krotny, a Czechy 2,3-krotny.
Wśród cudzoziemców tylko Niemcy, Turcy i Serbowie są liczniejsi w szkołach austriackich niż Węgrzy. Ponieważ liczba węgierskich uczniów rośnie znacznie szybciej, za kilka lat Węgrzy mogą stanowić największą mniejszość w Austrii.
Powyższe dane dotyczą całej Austrii. Jednak większość pracowników pracuje w Wiedniu i jego rejonie, a także w Burgenlandzie. Na poziomie prowincji austriacki urząd statystyczny nie publikuje liczby uczniów według narodowości, ale odsetek Węgrów można obliczyć na podstawie danych prowincji.
W Burgenlandzie  nauczanie jest prowadzone także  w języku węgierskim: z łącznej liczby 10 757 dzieci  z Burgenlandu 1038 uczyło się po węgiersku.
W Burgenlandzie liczba miejscowych Węgrów praktycznie się nie zmieniła, skok zawdzięczamy uczniom z Węgier. W roku szkolnym 1995/96 węgierskiego uczyło się 1,8 % uczniów szkół podstawowych, w 2021/22 było to 9,2 %.
Liczba szkół, w których uczy się również języka węgierskiego, nie jest mała: na Őrziget i Alsóőr znajdują się dwujęzyczne szkoły podstawowe. W Felsőpulya, Felsőőr, Rohonc i Újhodász są klasy dwujęzyczne. W kolejnych ośmiu miejscowościach obowiązuje oficjalny węgierski program nauczania, a w 640 klasach  uczono języka węgierskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Szkolnictwo wyższe

O ile liczba Węgrów w szkolnictwie publicznym dynamicznie rośnie, o tyle na uniwersytetach  maleje. Chociaż uniwersytety państwowe w Austrii są prawie bezpłatne, dostać się na nie nie jest łatwo ponieważ wymagany jest wysoki poziom znajomości języka niemieckiego i/lub angielskiego. Niestety w węgierskiej edukacji publicznej nie przywiązuje się dużego znaczenia do biegłej znajomość języków obcych.
Być może ma to również wpływ na fakt, że liczba węgierskich studentów na wysokiej jakości uniwersytetach państwowych w Austrii spadła w ostatnich latach. Jednak ogólna liczba Węgrów studiujących na austriackich uczelniach nie spadła: coraz więcej wybierało  publiczne i niższej jakości prywatne  szkoły główne. Te ostatnie są oczywiście płatne, a do tej kategorii zalicza się także CEU wyrzucony z Budapesztu do  Wiednia. Możliwe, że ten fakt  mógł odegrać pewną rolę w skoku liczbowym węgierskich studentów w Austrii.

Źródło: Péter Bucsky - g7.hu
Odpowiedz
#2
Jeśli mowa jest o Austrii (nadal nie pod panowaniem węgierskim) ze stolicą w Wiedniu (Bécs) to chyba jednak te szkoły są w:
Siget in der Wart (Őrziget) 
Unterwart (Alsóőr) 
Oberpullendorf (Felsőpulya)
Oberwart (Felsőőr) 
Rechnitz (Rohonc) 
Althodis (Újhodász)
Odpowiedz
#3
(22-03-2023, 8:55)Slavekk napisał(a): Jeśli mowa jest o Austrii (nadal nie pod panowaniem węgierskim) ze stolicą w Wiedniu (Bécs) to chyba jednak te szkoły są w:
Siget in der Wart (Őrziget) ...

Dzięki za uzupełnienie wskazane źródło używa nazw węgierskich. Oni tak mają z natury i chyba z przywiązania do czasów Franciszka Józefa. Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#4
(22-03-2023, 11:36)Waldek napisał(a):
(22-03-2023, 8:55)Slavekk napisał(a): Jeśli mowa jest o Austrii (nadal nie pod panowaniem węgierskim) ze stolicą w Wiedniu (Bécs) to chyba jednak te szkoły są w:
Siget in der Wart (Alsóőr) ...

Dzięki za uzupełnienie wskazane źródło używa nazw węgierskich. Oni tak mają z natury i chyba z przywiązania do czasów Franciszka Józefa. Szeroki uśmiech

No tak, mają te bóle fantomowe...  Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nieoczekiwany wzrost liczby Węgrów pracujących w Austrii Waldek 0 280 17-01-2024, 20:31
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie nazwiska julka 64 72,796 03-10-2019, 13:05
Ostatni post: Ribizli
  Węgierskie strony w Waszych ulubionych Kamjon 18 44,484 11-01-2019, 19:43
Ostatni post: Sztasek
  węgierskie pogadanki andrasz 10 8,187 25-11-2015, 14:04
Ostatni post: eplus
  Poszukiwanie portalu - węgierskie mp3 Czarek 3 4,584 06-02-2014, 20:06
Ostatni post: fvgUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości