Darowizna z Polski - rozliczenie
#1
Cześć wszystkim,

czy ktoś może ma jakieś doświadczenie z darowiznami/spadkami z Polski mieszkając i pracując na Węgrzech? Na razie znalazłam tylko informację po stronie polskiej, że ze względu na umowę między Polską i Węgrami o zniesieniu podwójnego opodatkowania nie ma.. podwójnego opodatkowania Język powoli wybieram się do doradcy podatkowego w tej sprawie ale może ktoś coś wie, wtedy lepiej wiedziałabym na czym stoję.

Chodzi o to czy otrzymując darowiznę/spadek z Polski na polskie konto powinnam zgłosić to do urzędu skarbowego w Polsce czy na Węgrzech (tu składam swoje roczne deklaracje podatkowe)? Czy w obu?

Z góry dzięki za info Uśmiech
Odpowiedz
#2
Skoro jesteś na Węgrzech, to wybierz się do Urzędu Skarbowego (NAV - Nemzeti Adó- és Vámhivatal) i w punkcie informacyjnym uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania bez zbędnych ogródek i w dodatku gratis.
Odpowiedz
#3
Dzięki za radę - skorzystałam. Racja - u źródła i bezpłatnie (jedna z węgierskich firm oferujących doradztwo podatkowe międzynarodowe i ewentualne wypełnienie papierów zażyczyła sobie 1000 eur za taką usługę!)

Skontaktowałam się z US w Polsce i na Węgrzech i sprawa wygląda w ten sposób, że w sytuacji, gdy darowizna/spadek przekazywane są z polskiego konta na polskie konto to zeznanie musi być złożone tylko w Polsce. W Polsce, ponieważ obywatelstwo mam polskie (nie wiem jakby to było w innym przypadku, nie pytałam). Oprócz tego, w polskim US udzielono mi informacji, że w przypadku umowy o niepodwójnym opodatkowaniu (Węgry są jednym z trzech albo czterech krajów, z którymi Polska ma taką umowę) to nie ma zastosowania do darowizn i spadków.

W węgierskim US natomiast stwierdzili, że ponieważ przelew będzie z polskiego konta na polskie konto to ta transakcja nie ma nic wspólnego z Węgrami i w tym przypadku nie trzeba składać żadnej deklaracji. Mimo, że pracuję, płacę podatki i składam roczne zeznania na Węgrzech. Jeśli przelew byłby zrobiony w takim przypadku z polskiego konta na węgierskie to nie wiem czy coś się zmieniło ale przypuszczam, że mogłoby być inaczej skoro o to pytali. I pewnie taki przelew już zahaczy o "terytorium" Węgier, więc możliwe, że zeznanie musiałoby być złożone.

Piszę to tak dla poglądu. Przepisy pewnie mogą się zmienić, więc i tak jakby kogoś ten temat dotyczył to lepiej samemu dowiedzieć się bezpośrednio u źródła.

Jako dodatkowy "smaczek" okazuje się, że na stronie węgierskiego US jest całkiem dużo informacji po angielsku Oczko http://en.nav.gov.hu/
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pieniądze z Węgier do Polski kolina 4 4,664 29-12-2015, 14:39
Ostatni post: kolina
  Przelew z Polski do Węgier h2o 3 5,337 24-09-2015, 13:01
Ostatni post: Sztasek
  Zwrot pieniędzy za bilet do Polski (dla pracujących na Węgrzech) melequa 6 6,590 26-09-2014, 12:51
Ostatni post: eplus
  Praca na Węgrzech, a rozliczenie podatku w Polsce agajem 3 6,124 24-09-2014, 19:16
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości