Praca na Węgrzech, a rozliczenie podatku w Polsce
#1
Witam,
mam pytanie do osób zatrudnionych na Węgrzech - w jaki sposób obliczacie podatek od odchodów, który musi być zapłacony w Polsce?

Wiem, że istnieje "Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania(...)", jednakże jak to wygląda w praktyce?

Wiem, że jest jeszcze dużo czasu żeby się tym martwić, ale będę wdzięczna za wszelkie rady i wskazówki. Uśmiech

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
(09-09-2014, 15:40)agajem napisał(a): Witam,
mam pytanie do osób zatrudnionych na Węgrzech - w jaki sposób obliczacie podatek od odchodów, który musi być zapłacony w Polsce?

Wiem, że istnieje "Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania(...)", jednakże jak to wygląda w praktyce?

Swego czasu byłem zatrudniony na Węgrzech, firma węgierska odprowadzała moje "obowiązki" do ówczesnego APEH (dzisiaj NAV), robiła też roczne "rozliczenia z moich dochodów" - podatki od dochodu płaciłem na Węgrzech. Nie miałem żadnych obowiązków w stosunku do polskiego Urzędu Skarbowego, bo przecież legalnie pracowałem za granicą, o czym polski Urząd wiedział. Jakieś papiery PIT-owe o dochodzie za granicą składałem, to wszystko.
Odpowiedz
#3
Dziękuję za wiadomość. Mam jeszcze kilka pytań:

(09-09-2014, 17:44)Sztasek napisał(a): Nie miałem żadnych obowiązków w stosunku do polskiego Urzędu Skarbowego, bo przecież legalnie pracowałem za granicą, o czym polski Urząd wiedział.

Jak poinformowałeś polski urząd o zatrudnieniu na Węgrzech?
Czy miałeś wtedy stałe zameldowanie w Polsce?

(09-09-2014, 17:44)Sztasek napisał(a): Jakieś papiery PIT-owe o dochodzie za granicą składałem, to wszystko.

Czy pamiętasz może jakie to były papiery PIT-owe?
Odpowiedz
#4
agajem - Od tego czasu sporo lat minęło... jestem już na emeryturze Smutek
Ponieważ moja praca niosła obowiązek ubezpieczenia, poinformowałem ZUS, że moje składki płacę na Węgrzech... Urząd Skarbowy - składałem deklarację o moim węgierskim zatrudnieniu. Co do PIT-ów to serii nie pamiętam, ale w Urzędzie powiedzą. Moje finansowe rozliczenia z tytułu zatrudnienia na Węgrzech szły do węgierskich urzędów... ubezpieczenie zdrowotne, podatki. Raz do roku w moim imieniu mój pracodawca robił sprawozdanie finansowe z moich dochodów, przeważnie wychodziłem na zero, jeden raz musiałem dopłacic do rozliczenia finansowego.
Wymeldowywać się nie musisz, jedynie tylko powiadomisz tych od meldunków, że czasowo pracujesz za granicą. Pobyt poza Polską nie oznacza zerwania kontaktu z krajem, czyli w dalszym ciągu spełniasz warunki stałego pobytu, a jedynie tymczasowo przebywasz za granicą jako osoba tam pracująca. Myślę, że osoba z ewidencji ludności i d/s dowodów osobistych jest w stanie powiedzieć, czy na czas twojego pobytu za granicą jest obowiązek wymeldowania się. Ja się nie wymeldowałem, tylko osobiście poinformowałem ustnie urząd o moim tymczasowym zagranicznym pobycie i podałem adres mojego zamiaszkania.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mapki - atrakcje na Węgrach Kuropatwa 15 1,164 22-06-2018, 20:16
Ostatni post: eplus
  Ceny paliw na Węgrzech i w krajach tranzytowych (Czechy, Słowacja) Rafał 0 233 03-06-2018, 12:19
Ostatni post: Rafał
  Z Balatonu na wycieczkę jednodniową...? Kiki28 20 2,038 22-02-2018, 11:35
Ostatni post: HelkaTours
  Podróż koleją po Węgrzech Lilly Lill 66 39,252 25-01-2018, 11:17
Ostatni post: ekstraAriadna
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 315 284,588 31-12-2017, 8:10
Ostatni post: eplusUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości