Dieta bezglutenowa na Węgrzech
#1
(Nie jestem pewien do którego działu przyporządkować ten temat, proszę o jego ewentualne przeniesienie do odpowiedniejszego miejsca)

Choruję na celiakię, chorobę wymagającą stałego stosowania diety bezglutenowej (W dużym skrócie- z pokarmów należy wyeliminować wszelkie zboża i produkty zbożowe, podstawowe informacje można znaleźć bez problemu w internecie [ http://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_bezglutenowa ]). Nie udało mi się znaleźć informacji na temat żywności bezglutenowej na Węgrzech (szukałem po angielsku, może w języku Madziarów jest dostępnych więcej informacji i ktoś byłby skłonny je przekazać? Język). Czy dostępne są one tylko w specjalistycznych sklepach, czy też jest dostępna w jakimś stopniu w zwykłych marketach? Na jakim poziomie jest świadomość np. obsługi w hotelach/barach/restauracjach, tzn. czy na słowo 'bezglutenowy' reaguje ona rozwarciem ślepiów i nie jest w stanie udzielić żadnej informacji? Język Interesują mnie wszelkie informacje na temat celiakii i diety bezglutenowej. Wiem, że jest to temat dla większości z Forumowiczów niezbyt istotny, ale byłbym wdzięczny gdyby ktoś zechciał poświęcić swój czas i odpowiedzieć na któreś z moich pytań.
Odpowiedz
#2
(10-09-2012, 19:02)Lukas napisał(a): (Nie jestem pewien do którego działu przyporządkować ten temat, proszę o jego ewentualne przeniesienie do odpowiedniejszego miejsca)
(...)Choruję na celiakię, chorobę wymagającą stałego stosowania diety bezglutenowej (...)

Nie jest tak źle na Węgrzech z dietą bezglutenową. Produkty są osiągalne od dawna i na dodatek świadomość w społeczeństwie też istnieje. Szczególnie w grupie rodziców dzieci wymagających tej diety (moje doświadczenia wskazują, że Węgrzy są pozytywnie "zbzikowani" na punkcie dzieci). Produkty, które poszukujesz po węgiersku nazywają się gluténmentes termékek (=produkty bezglutenowe). Duże sieci handlowe(Auchan, Cora, Interspar, Tesco, Kaiser) mają często fragmenty sali sprzedaży gdzie są zgromadzone tego rodzaju produkty, często obok produktów dla diabetyków.
W wielu miastach zostały powołane Centra Alergii Pokarmowej (po węgiersku: Táplálékallergia Centrum (TAC)). Niestety jak to w życiu sklepy powstają rozwijają się ale niektóre upadają. Link do mapy ze sklepami na Węgrzech: http://maps.google.hu/maps/ms?hl=hu&ie=U...9e79b7&z=8 - po węgiersku, i http://liszterzekeny.hu/tiki-index.php?page=GF+Shops+ po angielsku. Spis hoteli, restauracji i pizzerii http://liszterzekeny.hu/tiki-index.php?p...+Pizzerias

Odnośniki pochodzą ze strony Krajowego Związku Reprezentujących Interesy Uczulonych na Gluten (mąkę) strona internetowa: http://liszterzekeny.hu
Niestety tylko część strony jest po angielsku.
Na stronie znajdziesz też producentów żywności bezglutenowej.
Wielu producentów wymienia swoje wyroby bezglutenowe na stronach internetowych. Myślę, że cytowanie ich tutaj mogłoby skomplikować organizację forum. Jednak podam jeden przykład: firma A Pick Szeged Zrt. producent marek: PICK i Ringa oświadcza, że osoby korzystające z diety bezglutenowej mogą spożywać wszelkie produkty pod tymi markami ponieważ nie zawierają zbóż zawierających gluten lub ich produktów.(źródło: http://pick.hu/hu/a-pick-marka/mibol-mit...iarol.html) .
To tak na szybko! Jak masz szczegółowe pytania pytaj w ramach możliwości odpowiem.
Odpowiedz
#3
Na początek hasło-klucz, od którego powinieneś zacząć poszukiwania: gluténmentes.


(10-09-2012, 19:02)Lukas napisał(a): Na jakim poziomie jest świadomość np. obsługi w hotelach/barach/restauracjach, tzn. czy na słowo 'bezglutenowy' reaguje ona rozwarciem ślepiów i nie jest w stanie udzielić żadnej informacji? Język

Obawiam się, że w znacznej mierze tak właśnie może być.

Na początku chciałem przyrównać sprawę do sytuacji wegetarian na Węgrzech, ale zorientowałem się, że nie ma to specjalnie sensu. Wręcz przeciwnie - jest sporo typowo węgierskich potraw (halászlé, lecsó, töltött paprika), w których na próżno szukać produktów zbożowych i ich pochodnych.

Tutaj link do sklepu internetowego z produktami bezglutenowymi.

EDYCJA: Widzę, że Waldek mnie uprzedził Uśmiech No, jeżeli produkty bezglutenowe są dostępne w hipermarketach, to jest już naprawdę dobrze.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Dzięki wielkie za informacje, na pewno w przyszłości mi się przydadzą (a może i jakiejś innej zbłąkanej duszyczce wybierającej się na wakacje Język).
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 155,417 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 760 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 1,160 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,819 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 65,858 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberryUżytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości