Droga przez Rumunię
#1
Drodzy Forumowicze,

Zapytałem o poniższe również na innych forach ale, jak zawsze liczę na Waszą pomoc. A zatem: jednym z etapów mojej wakacyjnej podróży jest trasa z Sucevity (Rumunia) do Gyuli. Podpowiedzcie proszę, opierając się na własnych doświadczeniach, ile realnie taki przejazd może trwać. Wiem,że do wakacji może się wiele zmienić, ale jakiś wstępny plan podróży chciałbym sobie nakreślić.
Pytam dlatego, gdyż w planerach podróży są znaczne rozbieżności (trasy wyznaczane są takie same). I tak

Viamichelin - ok.12h
Targeo - ok. 10h
Gogle - ok. 8.5 h

pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
#2
(15-01-2016, 11:47)cocodrillo1 napisał(a): ...jednym z etapów mojej wakacyjnej podróży jest trasa z Sucevity (Rumunia) do Gyuli...

z ciekawości pytam... w jakim miesiącu i co zamierzasz robić na Bukowinie Uśmiech ?
Odpowiedz
#3
Planuję koniec lipca. Założyłem wstępnie tydzień na przejażdżkę po Maramuresz i Bukowinie. Jadę pierwszy raz, wiec raczej zakładam zwiedzanie atrakcji przewodnikowych Uśmiech. Dość standardowo: na Bukowinie ma pewno monastyry (moja połówka się tym interesuje), może przejażdżka Mocanitą i polskie wsie. Potem tydzień w Guyla.
Odpowiedz
#4
cocodrillo1 - Uśmiech na bukowińskie monastyry (a jest ich wiele), dużo czasu potrzeba. Wejść do świątyni można zawsze tam, gdy odprawiane jest nabożeństwo, tylko należy pamiętać o odpowiednim ubraniu ... najwyżej zgromadzeni dziwnie patrzć będą na przybyszów. Wiele monastyrów można zwiedzać w wyznaczonych godzinach, niektóre dostępne są gratis, w większości pobierane są opłaty. Pstrykać fotki nie wszędzie można, ale w wielu miejscach dostepnych dla zwiedzających za opłatą siostry zakonne pozwalają.
Polskie wioski na rumuńskiej Bukowinie, też ich sporo i dużo oferują. Przejechać tylko przez nie to wielka strata. Nie w każdej wsi jest możliwość noclegów`, ale trzeba zapytać i oczywiście po polsku. Jeśli trafisz na Rumuna, to na migi Oczko wytłumaczy w którym domu mieszkają Polacy. Spotkałem też polskiego księdza na parafii, niestety nie pamiętam nazwy tej polskiej wioski.
Pytasz o drogę z Sucevița do Gyula... jechałem 3 razy z Sucevița do granicy w Nădlac (węg. Nagylak) i za każdym razem inną trasą. Nigdy nie udało mi się przejechać non-stop ... bo po drodze jest sporo i do zwiedzania, i do zobaczenia Uśmiech ... a to tylko 600-660 km do pokonania.
Odpowiedz
#5
(15-01-2016, 11:47)cocodrillo1 napisał(a): Drodzy Forumowicze,

Zapytałem o poniższe również na innych forach ale, jak zawsze liczę na Waszą pomoc. A zatem: jednym z etapów mojej wakacyjnej podróży jest trasa z Sucevity (Rumunia) do Gyuli. Podpowiedzcie proszę, opierając się na własnych doświadczeniach, ile realnie taki przejazd może trwać. Wiem,że do wakacji może się wiele zmienić, ale jakiś wstępny plan podróży chciałbym sobie nakreślić.
Pytam dlatego, gdyż w planerach podróży są znaczne rozbieżności (trasy wyznaczane są takie same). I tak

Viamichelin - ok.12h
Targeo - ok. 10h
Gogle - ok. 8.5 h
Jeśli to nie jest autostrada ani droga szybkiego ruchu (a nie jest) to w Rumunii bardzo wiele zależy do pory dnia i tygodnia. Generalnie drogi są na tym odcinku w niezłym stanie (patrz tutaj http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.0 ) ale mogą być zatłoczone zwłaszcza ciężarówkami. Taka ciężarówka albo będzie się wlokła jak zawalidroga (wraz z kolumną nieszczęśników za nią) albo będzie wyprzedzała w każdym miejscu - na zakrętach bez widoczności też Oczko
Dlatego każdy czas jest możliwy.
Ja bym się do żadnych terminów nie przywiązywał...
Odpowiedz
#6
Sztasek - dziękuję za informacje. Wiem, że to może być tylko "liźnięcie" tamtych stron. Niestety z uwagi na dziecięcy balastUśmiech tylko tyle na razie wchodzi w grę.

Slavekk - pojedziemy w niedzielę więc może będzie luźniej. Czy orientujesz się czy TIRy, tak jak w Polsce, mają wtedy przymusowy postój?
Odpowiedz
#7
(15-01-2016, 16:48)cocodrillo1 napisał(a): Slavekk - pojedziemy w niedzielę więc może będzie luźniej. Czy orientujesz się czy TIRy, tak jak w Polsce, mają wtedy przymusowy postój?

Na tej stronie TUTAJ KLIKK poczytasz o ograniczeniach transportu drogowego... nie tylko na rumuńskich drogach.
Odpowiedz
#8
cocodrillo tu jest ciekawa interaktywna strona, z atrakcjami turystycznymi, na trasie którą zamierzasz jechać.
http://www.welcometoromania.ro/Romania/R...ndex_e.htm
Odpowiedz
#9
Dziękuję serdecznie za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
wydaje mi się, że ta trasa będzie fajna: https://www.google.pl/maps/dir/Sucevi%C5...473027!3e0 (702 km), bez opcjonalnych miejsc 577 km

Jest chyba najciekawsza:
1. droga Iacobeni - Borsa bardzo warto zobaczyć, najlepsze widoki są przy przełęczy Prislop (1416 m.n.p.m)
2. Borsę możesz sobie odpuścić, nic ciekawego, zwykły górski kurort [tak jak Zakopane]
3. Barsana - drewniane kościółki, super rzecz!
4. [opcjonalnie] Sapanta - Wesoły Cmentarz, moim zdaniem warto.
5. [opcjonalnie] przełęcz Huta z fajną drogą - dość widowiskowe. I na przełęczy na górce jest kamieniołom Uśmiech
6. [opcjonalnie] miejscowość Huta Certeze, olbrzymie domy, takich nigdzie indziej nie widziałem.
7. [opcjonalnie] Sighetu Marmatiei. Niestety nie zwiedzałem go głębiej, byłem w nim 2 razy i zawsze wieczorem, kiedy już było niefajnie na zwiedzanie Smutek (ale wygląda ciekawie)
8. droga Budesti - Galgau. Jest po prostu super, najpierw serpentyny w lesie, a później kilkadziesiąt kilometrów po górskich łąkach. Koniecznie do przejechania!
9. Oradea (niestety byłem tranzytem, bo musiałem wtedy szybko wracać do PL, ale słyszałem same pozytywne opinie o tym mieście!)
10. oprócz tego w okolicach Oradei jest kilka ciekawych miejsc, np. Baile Felix, Vadu Crisului itp.

Także może zabrzmi to dziwnie, ale ja założyłbym na to... 2 - 3 dni, żeby się nie spieszyć i trochę wgryźć w Rumunię.

Więc jeśli planujesz cały wyjazd na 2 tygodnie [bo tak rozumiem], to moim zdaniem:

1 - 2 dzień przejazd przez Ukrainę [Lwów - Ivano Frankivsk - Chernivtsi]. Jako nocleg fajny jest hostel Dream+ w Ivano Frankivsku Uśmiech

3 - 6 dzień Rumunia północno - wschodnia [Bukowina i okolice], możecie też nawet skoczyć do Mołdawii

7 - 9 dzień Maramures (ta moja trasa, można ją zacząć nawet już 6. dnia)

10 - 13 dzień Gyula (przyjazd 9. dnia wieczorem)

14 dzień powrót do PL
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości