Dzień Świętego Stefana
#1
Witam wszystkich bardzo serdecznie Uśmiech

nie mogłam nigdzie znaleźć informacji na ww temat w związku z tym postanowiłam go założyć i zaczerpnąć informacji od dużo bardziej doświadczonych miłośników Węgier Uśmiech W połowie sierpnia wybieram się na parę dni do Budapesztu, jakiś czas temu połączyłam fakty i okazało się, że mój termin wyjazdu zbiega się ze świętem na Węgrzech czyli dniem św Stefana. Moje dzieciaki są szczególnie zainteresowane pokazami samolotów oraz fajerwerkami stąd moja prośba

czy ktoś jest mi w stanie pomóc odnaleźć informację na temat tego gdzie i kiedy odbywają się pokazy samolotowe (info o fajerwerkach udało mi się rozszyfrować stąd: http://esztergom.varosom.hu/programok/fe...val-1.html.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Ps. Problemem jest też to, że zupełnie nie znam węgierskiego a tłumacz google zna węgierski prawie tak jak ja Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#2
Byłem, widziałem i choć teraz nie mogę znaleźć informacji na temat tegorocznego programu, to podzielę się tym co wiem, a co z dużym prawdopodobieństwem będzie miało w tym roku podobny przebieg.

Parady wodna i powietrzna odbywają się na i nad Dunajem między mostami Elżbiety i Małgorzaty w godzinach wczesnopopopołudniowych - 3 lata temu o 14.00. O ile parada na wodzie jest przeznaczona raczej dla znających historię Węgier i język, to samoloty są atrakcją uniwersalną i głowy zadarte w górę mają wszyscy, niejednokrotnie z rozdziawionym gębami. Ja oglądałem z budzińskich bulwarów, najpierw z dolnego, a później z górnego, stamtąd chyba lepiej.

Fajerwerki zaś odpalane są - co za niespodzianka - nad Dunajem, między mostami Elżbiety i Małgorzaty o zmierzchu około 21.00. By być ścisłym: odpalane były z 3 miejsc: z okolic cytadeli na górze Gellérta oraz z barek ustawionych obok mostu Łańcuchowego i mostu Małgorzaty. Pokaz, który widziałem był synchroniczny, to znaczy miałem wrażenie, że z trzech miejsc race odpalane są jednakowo. Oglądałem ten pokaz z placu Vigadó, nie z bulwarów, ale ze skweru czyli dobre kilkadziesiąt metrów od brzegu rzeki i niczego nie straciłem. Moim zdaniem każde miejsce na obu brzegach rzeki będzie dobre, pod warunkiem, że nie przesłonią nieba drzewa, mosty lub wysocy współoglądacze.

Oczywiście tegoroczny program może wyglądać nieco inaczej. Na pewno koleżeństwo znajdzie program i umieści lub poda istotne informacje.
Odpowiedz
#3
Jeszcze brak oficjalnego programu... na 20 sierpnia 2013
Odpowiedz
#4
Bardzo dziękuję Uśmiech i gdybyście coś zauważyli to proszę o wrzucenie do wątku. Będę wdzięczna.
Moziba, czy jest to rzeczywiście tak warte zobaczenia? Czy też bardziej przereklamowane ? Jak sądzisz?
Odpowiedz
#5
Czy ja wiem? Nie jestem fanem tego typu widowisk, ale to oglądałem z zaciekawieniem. Może zadziałał owczy pęd: wszyscy idą nad Dunaj, to ja też. Może wakacje, które z definicji są inne niż nasza codzienność. Dość powiedzieć, że mnie to widowisko (mówię o fajerwerkach) nie znudziło. Gdybym miał jechać specjalnie na nie, to pewnie nie pojechałbym, ale gdybym był tego dnia w BP, to na pewno byłbym wieczorem nad Dunajem.
Odpowiedz
#6
Kilka razy byłem "widzem" na pokazach fajerwerków w Budapeszcie. Wspaniełe widowisko, tylko jest bardzo, ale to bardzo tłoczno... najlepsze widoki miałem z Margit híd.
Podzielam opinię moziba... tego dnia jest wiele atrakcji i nie tylko w Budapeszcie
Odpowiedz
#7
Oficjalny program uroczystości w dniu św. Stefana

9:00
Oddanie honorów fladze Węgier i promocja oficerów na placu Bohaterów (Hősök tér).
Pokaz musztry i sztandarów historycznych.
10:00
Programy rodzinne.
Występy zespołów ludowych, na palcu Clark Ádám (I.Clark Ádám tér).
14:30
Ekumeniczne pobłogosławienie chleba na placu Clark Ádám.
17:00
Msza święta i procesja z relikwią Św. Stefana w Bazylice św. Stefana
18:30
Przedstawienie „Fölszállott a páva” artystów pielęgnujących tradycje ludowe na placu Clark Ádám.
21:00
Pokaz sztucznych ogni na brzegu Dunaju.
Ognie sztuczne będą wystrzelone z 3 barek i mostu Łańcuchowego.

[Obrazek: 2ekn7z6.jpg]

[zdjęcie z portalu: http://augusztus20.kormany.hu ]

22:00
Koncert Ákos na placu Dózsa György w I dzielnicy.
Na miejscu koncertu będzie wyświetlany wcześniej pokaz sztucznych ogni.

Liczne programy będą również w innych miejscowościach.
Na przykład pokazy sztucznych ogni zapowiadane są w następujących miejscowościach nad Balatonem: Balatonfüred, Balatonlelle, Keszthely, Siófok, Zamárdi, Zánka.
Odpowiedz
#8
Waldek, dziękuję Ci bardzo Uśmiech Zapowiada się ciekawe wydarzenie. Cieszę się, że będziemy tam właśnie w tym konkretnym terminie.
Odpowiedz
#9
Na stronie rządowej uroczystości św. Stefana pojawiła się informacja, że w tym roku nie będzie zorganizowany tzw dzień otwarty w Parlamencie.
Uzasadniają to prowadzonymi pracami rekonstrukcyjnym na placu Kossutha.
Odpowiedz
#10
[Obrazek: 11qtph5.jpg]

Tam byłem! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości