Eger - gdzie zjeść "po węgiersku"
#1
Pozwolę sobie założyć nowy wątek bo spotykam się tu na miejscu (w Egerze) z opiniami, że ciężko znaleźć miejsce z prawdziwą kuchnią węgierską, przygotowywaną na miejscu (a nie odgrzewaną w mikrofalówce) itp..
Nie mam może zbyt wielkich doświadczeń z restauracjami czy karczmami w Egerze ale podzielę się tym co do tej pory udało mi się "przetestować".

Restauracja Tabornok Haz http://tabornokhaz.hu/etlap.html
(biały budynek pomiędzy Placem Dobo a targowiskiem) - zamówiliśmy potrawy z menu "kuchnia poleca".
Na podejście obsługi czekaliśmy wprawdzie z 15 min ale zamówione jedzenie było oki.
Bardzo dobry gulasz (magyaros gulyasleves) w cenie 630 HUF - porządna porcja, do tego tradycyjnie pieczywo - moim zdaniem warto Uśmiech

Császárhúsos karaj, Tejszínes sóskával, Petrezselymes krumplival (kawałek schabu w boczku z bardzo ciekawym sosem - słodkawym prawdopodobnie z pietruszki i jeszcze czegoś niezidentyfikowanego Oczko)w cenie 1050HUF + ziemniaki (hassaburgonya) 350 HUF - dość ciekawe zdanie ale nie powaliło Uśmiech

Sárközi kedvence (Káposztás-lecsós csirkecombfilé) - udko z kurczaka, frytki i do tego leczo w cenie 780 HUF - całkiem dobre- dziecku w każdym razie smakowało Uśmiech.

Lemoniada w wielkim słoiku za 300 HUF - bardzo dobra Uśmiech.

Wkrótce postaram się też dołączyć zdjęcia bo na razie nie mam warunków "technicznych".

Przy okazji informuję zainteresowanych, że wspomniana (i odkryta) 2 lata temu piwnica nr 17 przy zejściu do Doliny Pieknej Kobiety nadal funkcjonuje i pod wieczór(chyba do 20) można się tam zaopatrzyć w wina. Wprawdzie muskat w 2014r smakował mi bardziej niż w tym roku ale wina mają oki i pomimo tego,że piwnica nie jest "efektowna" i poza numerem nie jest "identyfikowalna" to chyba popularna wśród Polaków. Czerwone wino ( egri bikaver, merlot) sprzedawane jest po 800 HUF /l , białe (muscat) po 600 HUF/l, było też różowe ale nie pamiętam ceny.

A jeśli chodzi o langosza to na targowisku można kupić w jednym miejscu ale obecnie mają prawdopodobnie urlop do 23.08. Poza tym langosza można kupic przy deptaku od zamku do rynku (zwykły za 300HUF), na przystanku autobusowym (250 HUF) i na basenie (350 HUF)

Ciąg dalszy wrażeń z lokalnych knajp wkrótce Uśmiech
Odpowiedz
#2
Jeszcze jedno miejsce przetestowaliśmy Szantofer Etterem (przy bocznej drodze od deptaka, tuz obok kościoła chyba Cystersów)
http://etterem.hu/szantofer-etterem/menu

Tam polecam Jókai bableves za 890 HUF.

Hortobágyi húsos palacsinta za 790 HUF też była przyzwoita chociaż jadaliśmy lepsze Uśmiech.

Dwa lata temu jedliśmy tam najprawdopodobniej Bográcsgulyás z kociołka i też był bardzo dobry.

Jako ciekawostkę wrzucę polską wersję dań polecanych przez szefa kuchni ale przyznaję, że nie próbowaliśmy chociaż nazwy brzmią ciekawie Oczko, szczególnie przedostatnie Szeroki uśmiech. (nie wiem dlaczego zdjęcia są obrócone, choć oryginały były w pionie..)
[Obrazek: 8wbbqu.jpg]

A tak wygląda zupa rybna (Harcsahalászlé) serwowana w restauracji z poprzedniego posta - Tabornok Haz;
[Obrazek: 5txngz.jpg]
Odpowiedz
#3
Ja chyba też kiedyś wrzucałem listę, gdzie były "monety dziewicze" - pierwsze skojarzenie z książki kucharskiej to medaliony cielęce. Miał ktoś fantazję, dobrze, że w dalszej części jest objaśnienie. Tuningowane ziemniaki...
Wieża smakowa podparta frytkami - jak piramida żywieniowa z roślin, białka i tłuszczu. Może ich jakiś turysta podpuścił i "przetłumaczył" życzliwie za darmo? Znane są przypadki, jak handlarze uliczni od Chin po Kostarykę powtarzają "Taniej niż w Biedronce", albo "Bardzo dobre, g...no warte" - bo tak ich nauczyli dowcipni turyści.
Odpowiedz
#4
(19-08-2016, 17:40)alicja.jw napisał(a): ...A tak wygląda zupa rybna (Harcsahalászlé) serwowana w restauracji ... Tabornok Haz
[Obrazek: 5txngz.jpg]

Dziwny sposób serwowania zupy rybnej ... Szeroki uśmiech z dzbanka do kompotu
Odpowiedz
#5
Masz Sztasek rację że dosyć nie typowo Uśmiech Ale co kraj to obyczaj a co restauracja to inne sposoby Uśmiech
Odpowiedz
#6
(19-08-2016, 9:08)alicja.jw napisał(a): Restauracja Tabornok Haz (biały budynek pomiędzy Placem Dobó a targowiskiem)
...Sárközi kedvence (Káposztás-lecsós csirkecombfilé) - udko z kurczaka, frytki i do tego leczo w cenie 780 HUF - całkiem dobre- dziecku w każdym razie smakowało Uśmiech.

Tabornok Haz - Dom Generała
Pozwolę sobie dodać kilka zdań do potrawy "Sárközi kedvence - Przysmak Sárközi`ego". Spotkałem się z tym daniem i najprawdopodobniej jest ono związane z porucznikiem Ferenc`em Sárközi`m będącym w służbie armii którą dowodził generał Lajos Kossuth.
Porucznik Sárközi Ferenc z Gárdony był naczelnym dyrygentem kapeli złożonej z węgierskich Cyganów biorących aktywny udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych w okresie węgierskiej Wiosny Ludów. Jedną z ulubionych jego potraw (prawdopodobnie) były filety z uda kurczęciego duszone w papryce.
Odpowiedz
#7
Jeśli chodzi o serwowanie halaszle to faktycznie dość oryginalnie. Zwykle dostawało się ją od razu na talerzu ewentualnie w kociołku

Dziś dokładam nowe miejsce do przetestowania Uśmiech (wyjdzie na to, że w Egerze nic nie robimy tylko jemy Oczko ) - Palacsintavar http://www.palacsintavar.hu/. Mieści się w odnodze deptaka prowadzącego od zamku do rynku.

Tanio nie jest (ceny na www są mocno nieaktualne, nawet ceny z gablotki przy wejściu różnią się od tych w karcie o ok. 100 HUF) ale porcje ogromne - nawet dorosły może mieć problem ze zjedzeniem całej. Zamówiliśmy 3 różne naleśniki i każdy bardzo dobry.

Hortobágyi extra (2250 HUF) - klasyczny
[Obrazek: 32zhook.jpg]
Dali palacsinta (2350 HUF) - z kurczakiem i sosem grzybowym
[Obrazek: nylip.jpg]
Bob palacsintája (2250 HUF) - z kurczakiem i serem ( i tu mam problem z dołączeniem zdjęcia..)
Odpowiedz
#8
Ja polecam knajpki w Dolinie Pięknej kobiety, które znajdują się po prawej stronie idąc od parkingu. 3 lub 4 obok siebie . Z zewnątrz nie wyglądają jakoś okazale, ale bardzo dobre węgierskie domowe jedzenie, karty przetłumaczone dość dobrze na polski. Wino maja tam drożej niż w piwniczkach więc po obiedzie idziemy pod górkę w stronę piwniczek i tam pijemy.
Ja zazwyczaj chodzę do Farsang, to chyba przedostatnia na górze piwniczka po lewej stronie. Bardzo sympatyczny właściciel. http://farsangpinceszet.hu/
Odpowiedz
#9
Naleśnikarnia - Palacsintavar :

Potwierdzam! Bardzo dobre naleśniki. Niestety minusem jest to, że nie można płacić kartą! Przynajmniej ja w tym roku taką informację uzyskałem od kelnera. Jak to się często zdarza na Węgrzech - słaby angielski kelnerów, więc może była awaria terminala...
Odpowiedz
#10
Proszę może ktoś orientuje się czy w Egerze jest jeszcze Restauracja Tabornok Haz (biały budynek pomiędzy Placem Dobó a targowiskiem)
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gdzie z dziećmi? misia90 3 868 06-07-2022, 14:22
Ostatni post: bastus2
  Podróż koleją po Węgrzech Lilly Lill 79 78,281 06-07-2021, 20:32
Ostatni post: Miłośnik76
  Motocyklem po Budapeszcie przemo 0 2,199 03-08-2019, 12:29
Ostatni post: przemo
  Co robić w niepogodę? [Eger i okolice] mic 10 5,314 12-05-2019, 16:55
Ostatni post: andrasz
  wycieczki autobusem po Budapeszcie ewelik 2 2,900 31-08-2018, 20:22
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości