Ikarus Karosszéria - és Járműgyár
#1
Zachęcam wszystkich do dyskusji o najsłynniejszym produkcie eksportowym Węgier - autobusach marki Ikarus. W miarę wolnego czasu będę starał się wklejać różne ciekawostki. Liczę także na pytania. Myślę, że na większość będę znał odpowiedź.

Na zdjęciu ten najsłynniejszy - przegubowy Ikarus 280 w trakcie wysyłki do Polski.

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak...5462_o.jpg

Pierwszy egzemplarz tego typu zaprezentowano w 1971 roku! Ostatni zjechał z taśmy produkcyjnej 41 lat później.
Odpowiedz
#2
Dobry temat!

Wrzucisz zdjęcie swojego Ikarusa, o którym pisałeś? Jestem bardzo ciekawy, jak wygląda.

Pozdrawiam!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
(25-11-2012, 14:40)fvg napisał(a): Dobry temat!

Wrzucisz zdjęcie swojego Ikarusa, o którym pisałeś? Jestem bardzo ciekawy, jak wygląda.

Pozdrawiam!

[Obrazek: 554900.jpg]
Wkrótce autobus otrzyma oryginalny przód. Jest praktycznie w ciągłym remoncie. Uśmiech To jeden z najstarszych Ikarusów w Polsce (29 lat) Być może w przyszłym roku będzie zgodnie z oryginałem biało-czerwony. Dzisiaj udaje węgierski PKS. Uśmiech
Odpowiedz
#4
Niesamowite! Jest zarejestrowany na Węgrzech (jak na zdjęciu)? Organizujesz czasem jakieś przejażdżki czy to raczej eksponat i nie służy do takich celów?
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
Nie no, on jest zarejestrowany na zabytkowych tablicach w Polsce. Logo Volana ma dla zabawy i miłości do Węgier. Autobus jest sprawny i jeździ.

[Obrazek: 552891.jpg]
Odpowiedz
#6
Nie ma to jak podróż nocnym Ikarusem w Budapeszcie. Szczególnie latem, szczególnie przy otwartych okach, szczególnie, jak mknie jak szalony przez miasto. Niczym w cadillacu Oczko
Odpowiedz
#7
W Dziale Ciekawostki, w wątku Czy wiesz, że... w postach od #27 do #29 jest dyskusja odnośnie ikarusów.


Może jakoś to połączyć razem z nowym wątkiem o ikarusach, co Admin na to?
Odpowiedz
#8
Lezka sie w oku kreci ...

W Rzeszowie jako komunikacja miejska IKARUSY nie jezdzily ale w PKSie czy na wycieczki zakladowe zeawsze jezdzilo sie albo Ikarusem albo jugoslowanskim TAMem .
Ten egzamplarz jest podobny (ten o ktorym mysle nie byl przegubowcem) do Ikarusa ktory przywozil wegierskich zuzlowcow klubu Volan Dozsa N-za (przepraszam ze nie pisze calej nazwy miasta ale dla mnie napisac a co dopiero wypowiedziec te nazwe to mala masakra) do Rzeszowa na mecze towarzyskie ze Stala Rzeszow (takie male sportowe skojarzenie Uśmiech )
Odpowiedz
#9
Na vatera.hu jest pan Fazakas, który prowadzi dokumentację zdjęć starych motoryzacyjnych, drukuje je na pocztówki, nie wiem czyim nakładem, ale pocztówki są nowe, porządne i zdatne do normalnego użytku.
Ma fajne zdjęcia starszych Ikarusów, a także np. ciężarówki Csepel.

http://www.vatera.hu/listings/index.php?...%5B%5D=371
Odpowiedz
#10
Pierwsze Ikarusy w Polscy wprowadzono o ile się nie mylę w latach 50-tych na Śląsku.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości