Jaka pogoda latem?
#1
Witam! Początkiem lipca wybieramy się nad Balaton (Siofok). Będziemy podróżować autokarem (2 dorosłych i 2 dzieci) wiec mamy ograniczony bagaż. Pytanie może wydać się głupie ale po prostu nie mam pojęcia jakiej pogody mam się spodziewać na Węgrzech...Kiedyś zadałam podobne pytanie na innym forum i doczekałam sie tylko jednej odpowiedzi,że "Węgry to przecież,podobnie jak Polska,Europa Środkowa wiec klimat jest taki sam jak w Polsce" wiec mam spakować takie same ciuchy jak gdybym jechała na wakację gdzieś w Polsce.Hmmm...tyle tylko,że ktoś mi kiedyś mówił,że im bardziej na południe Europy tym jest cieplej wiec i na Węgrzech jest cieplej niż w Polsce.Jak ogladałam średnie temperatury latem u nas i na Węgrzech to różnica była spora-u nas 19-20st a na Węgrzech 29st (lipiec i sierpień). Jadąc na wakacje nad nasz Bałtyk pakowałam pół na pół ubrań ciepłych jak i cienkich a i tak tych "długich rękawów i spodni" okazało się za mało (mimo,że pogoda była nawet fajna).Ale nad Bałtyk jechaliśmy samochodem wiec mogliśmy napakować tyle rzeczy ile tylko zmieściło sie do auta.No a teraz jedziemy autokarem wiec już napewno nie mogę spakować tyle ubrań co jadąc nad nasze morze...Kiedy jechaliśmy na Chorwację czy do Grecji ktoś nam powiedział,że mamy spakować jedną bluzę z długim rękawem i jedną parę długich spodni a reszta cienkich ciuchów.Tak zrobiliśmy i faktycznie tylko raz wykorzystaliśmy te "długie rękawy".
No ale jeśli chodzi o Węgry to nie mam pojęcia czy brać pół na pół grubszych jak i cieniutkich rzeczy? Czy jednak więcej cienkich ubrań? Czy jak bedzie chłodniej to wystarczy tylko bluza dresowa (nad morzem jeszcze kamizelkę ocieplaną na bluzie musiałam mieć ubraną)?
Bardzo proszę aby osoby które były nad Balatonem latem (najlepiej w lipcu) napisały jaką miały pogodę. Czy zdarzyło się tak,że była brzydka pogoda np cały tydzień?
Odpowiedz
#2
Z reguły jest cieplej niż w południowej Polsce, nie mówiąc o Pomorzu.
Odpowiedz
#3
Dzięki! Nie oczekuję jakiś super wysokich temperatur ale dobrze by było jakby było w miarę ciepło.Ostatnio jak znajomym powiedzieliśmy że jedziemy nad Balaton to popatrzeli na nas jakoś dziwnie i powiedzieli:"Przecież tam jest zimno! I śmierdzi!" Nie byli nad Balatonem tylko przejeżdżali niedaleko kiedy jechali na Chorwację...Ja wiem,że Chorwacja byłaby dużo lepszym wyborem na spędzenie wakacji ale na razie chcemy pojechać gdzieś bliżej a jeśli dzieci dobrze zniosą podróż to moooże kiedyś wybierzemy się na Chorwację czy do Włoch...
Odpowiedz
#4
Ja mam wprost przeciwne doświadczenia - w Chorwacji byłem tylko raz, na północy, i było dla mnie stanowczo za gorąco. Nie wiem, czego ludzie szukają na południu. W dodatku na mojej kw@terze śmierdziało z kanalizacji.
Odpowiedz
#5
Wiadomo że zawsze możesz pechowo trafić na kiepską pogodę(bardziej deszcz niż zimno) ale ogólnie bardziej można spodziewać się upałów/słońca niż deszczu/zimna.

W zeszłym roku byliśmy na początku lipca i było jak dla mnie idealnie czyli ciepło a nie upalnie.Przez tydzień, bodajże tylko jak jechaliśmy do Budapesztu to przeszła burza.Woda w Balatonie była jak na ich standardy chłodna(jak to na początku lipca), na nasze cieplutka.Długie spodnie nie ruszone, bluza może w jeden chłodniejszy wieczór.
Wcześniej jak byłem jakoś w sierpniu to upał = lało się ze mnie 24/hOczko
A w starych czasach, jeszcze jak komuna była - ojciec pracował na Węgrzech więc zazwyczaj spędzałem tam większość wakacji i oczywiście zdarzało się tak że lało przez tydzień ale to było odstępstwo od reguły a nie reguła.

Teraz to nie wiadomo komu wierzyć, ja jednak skłaniam się ku tezie że klimat robi się cieplejszy ale mniej przewidywalny ale ogólnie rzecz biorąc na Węgrzech jest cieplej więc zdecydowanie więcej letniej odzieży.
Warto sobie tuż przed wyjazdem posprawdzać zapowiadaną pogodę.Wiadomo że te 2 tygodniowe prognozy nie sprawdzają się w 100% ale bywają pomocne.
Odpowiedz
#6
DziękiUśmiech W sumie to zapomniałam że przed samym wyjazdem mogę sprawdzić pogodę w necie...Myśle,ze chociaż te 3 pierwsze dni się sprawdzą bo ja uważam,że na 3 dni pogodę da sie przewidzieć ale już na cały tydzień nie.
Odpowiedz
#7
del....
Odpowiedz
#8
Sprawdz sobie pogode przed wyjazdem i bedziesz wiedział, ja zawsze tak robie i raczej prognozy sie sprawdzaja,ale na sto procent na Węgrzech bedzie cieplej niż nad Bałtykiem UśmiechPare lat temu pojechaliśmy nad Bałtyk ale wiecej zwiedzaliśmy niz plażowali po tygodniu postanowilismy ze na drugi tydzien urlopu pojedziemy na Węgry aby sie troche opalic i zagrzać Uśmiech i udało sie bo pogoda była tam wtedy bardzo ładna.
Odpowiedz
#9
A jakiej pogody można się spodziewać końcem sierpnia? A może ktoś był teraz i podzieli się informacjami jak jest aktualnie?
Odpowiedz
#10
(12-08-2014, 16:32)kasia2511 napisał(a): A jakiej pogody można się spodziewać końcem sierpnia? A może ktoś był teraz i podzieli się informacjami jak jest aktualnie?

http://www.eumet.hu/14-napos-elorejelzes/
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Z jaką walutą nad Balaton? duo1 7 20,496 03-02-2015, 10:26
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości