Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie
Jest świetnie Szeroki uśmiech dotarłem do BP ok 6:30 rano zaparkowałem na tym wielkim placu w pobliżu Pałacu Sztuki próba drzemki Smutek słaba. Ok 8 parking już zdrowo zapchany miejscowe "żulki" kierują ruchem - liczą na drobniaki za wskazanie wolnego miejsca. o 9 wymarsz do ZOO - wcale nie jest takie małe !!! nogi mi do t...a weszły do 14 ciągle spacerujemy z małą przerwą na pokaz fokowatych o godz. 11 kolejny pokaz chyba o 16:30 ten co miał być ok 14 zaklejona godzina.

Ok 14:20 melduję się w hoteliku, krótki odpoczynek walka ze snem i zakup biletu 24h grupowego za 3300 Ft ok18:37 i zaczyna się zabawa do ok 20:45 byłem już prawie na każdej stacji metra Uśmiech jutro koniecznie rejs stateczkiem i w końcu zaniedbana przez mnie wyspa św Małgorzaty.

Nie wierzę że ktokolwiek przejechał więcej niż JEDEN kurs metrem na gapę "kanary" są wszędzie przy bramkach, na stacjach itp.
Idę spać bo jutro trzeba wykorzystać kartę Język
Odpowiedz
(30-07-2014, 21:39)Bodek05 napisał(a): (...) i w końcu zaniedbana przez mnie wyspa św Małgorzaty.
Mała uwaga: po węgiersku wyspa ta nazywa się Margit-sziget czyli wyspą Małgorzaty, a więc bez świętej. Podobnym błędem jest nazywanie znanego kościoła w Budapeszcie Kościołem św. Macieja, a to jest po prostu Kościół Macieja (Mátyás-templom). Przyjemnego dnia jutro na wyspie Małgorzaty!
Odpowiedz
Witam,

Potrzebuję porady co do poruszania się po Budapeszcie. W drugiej połowie sierpnia jedziemy tak w składzie dwóje 30 latków, 69 emerytka i 2 letni chłopiec. Będziemy tam 5-6 dni.

I teraz pytanie jak poruszać się w samym Budapeszcie? Możemy korzystać albo z komunikacją miejską lub samochodem. Mamy dość tanie miejsce parkingowe już przy noclegu. Jako, że poruszamy się z dwulatkiem, który po przejściu kawałka trasy się męczy oraz ucina sobie 2 godzinną drzemkę każdego dnia będziemy poruszać się z wózkiem. Wózek się dobrze składa i da się go spokojnie znieść i wnieść do metra ( https://www.youtube.com/watch?v=NcX6R1k7XTQ ). Samą kwaterę mamy 500m od stacji metra.

Teraz pytanie:
Lepiej poruszać się komunikacją miejską, metrem i tramwajami? Dzięki temu unikniemy korków, będzie to na dłuższą metę mniej męczące i tańsze? Czy może lepiej poruszać się samochodem bo z dzieciakiem tak będzie lepiej, a koszt nie dużo większy? Co polecacie?

Jeśli jednak komunikacja miejska to na te 6 dni, jak kupić bilety?
Dla 69 osoby to pewnie miesięczny emerycki? A dla pozostałych?
Odpowiedz
Cześć,
Pozwolę sobie na początek na ogólne spostrzeżenie/uwagę. Nie wiem, czy jest to cecha typowa tylko dla Polaków, ale z obserwacji tu i w życiu, każdy polski kierowca stara sie wepchać do miasta, zwlaszcza duzego i nieznanego samochodem. Po co? Zwlaszcza jak się jedzie w celach typowo turystycznych i to do dużego miasta, gdzie komunikacja miejska jeździ z częstotliwością co max 5 minut. Szukanie miejsc parkingowych, stanie w korkach, śledzenie mapy albo sluchanie GPS i denerwowanie się, że mąż/żona za późno powiedziała skręć tu w prawo...
Średni kierowca w BP się zgubi, naje stresu, naszuka parkingów, będzie walczył z parkomatami, zda sobie sprawę, że w porównaniu do kierowców z BP jest słaby etc.

Więc odpowiadając na pytanie, po BP porusza się komunikacją miejską albo o ile zdrowie pozwoli rowerem (wciąż jestem pod wrażeniem kultury jazdy kierowców względem rowerzystów).

W kwestii biletu dla seniorki:
"EU citizens of age 65 and above
Can travel free. Pensioner pass certificate is not needed. ID card or passport is sufficient to justify your age."
http://www.bkv.hu/en/faq

W kwestii dziecka: "Children can travel free of charge up to 3 years, between 3 and 14 years of age with a children's ticket and from 14 years of age with an adult ticket. Children under 6 years can travel on the Funicular only with an adult. An adult can take only one or two children under the age of 2."
http://www.bkv.hu/en/travel_conditions/t...travelling

Dla dorosłych: Budapest 7-day travel card 2 x 4950 HUF
http://www.bkk.hu/en/budapest-7-day-travel-card/
Odpowiedz
Wiesz rozważam w ogóle samochód tylko dlatego, że mamy małe dziecko z wózkiem, a tu samochód daje pewne zdecydowane zalety.

Ale jednak od początku skłaniam się raczej do komunikacji miejskiej, jeszcze dwa pytania:
1. Za wózek dziecięcy też nie muszę nic płacić?
2. Czy nie ma jakiegoś biletu dla rodzica z małym dzieckiem ( < 2 lata ), który byłby tańszy?
Odpowiedz
Witam wszystkich

Szukam informacji na ten temat i trafiłam tutaj celem ostatecznego potwierdzenia Uśmiech

Czy mogę kupić bilet miesięczny dla studentów, jeśli mam zwykłą legitymację polskiej uczelni?
Odpowiedz
(06-08-2014, 0:13)kotke napisał(a): Witam wszystkich

Szukam informacji na ten temat i trafiłam tutaj celem ostatecznego potwierdzenia Uśmiech

Czy mogę kupić bilet miesięczny dla studentów, jeśli mam zwykłą legitymację polskiej uczelni?

Zmieszany jeśli jest ważna, wystarczy... to "plastik" i ma +napis po angielsku "student card" Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Odnośnie biletów okresowych to własnie jestem i drobna aktualizacja:
Bilety są drukowane a nie wypisywane ręcznie.
7 dniowy dla dorosłych - drukują Imię i Nazwisko oraz końcową datę ważności biletu, cena 4.950,-
30 dniowy dla studenta (ISIC Card): drukują pełny numer karty (bez imiemia i nazwiska) oraz datę końcową, cena 3.450,-. Nie ma 7 dniowych dla studentów.
W metrze tylko macha się biletem. Wydaje mi się, że kontrolerzy czasami nawet nie zwracają uwagi na daty, jak dotąd nikt nas nie legitymował, żeby potwierdzić dane osobowe lub numer legitymacji.
Odpowiedz
Szczerze przyznam, że bałam się metra. Tam, gdzie mieszkam, jeżdżą tylko autobusy. No i na dodatek do Budapesztu wybrałam się sama. Teraz wiem, że nie było powodu do obaw. Automaty są też po ang, przyjmują banknoty i po prostu nie da się przegapić swojej stacji, nawet jeśli się węgierskiego nie zna. Wszystko jest dobrze oznaczone. Nie jeździłam wiele razy ( jestem piechurem), ale jak wróciłam do domu to miałam mały kłopot z przestawieniem się na to, że autobus u mnie odjeżdża co godzinę a nie co 5 min ;-)
No i M4 - po prostu cacuszko!
Odpowiedz
właśnie wróciłem z Budapesztu. Miesięczny bilet dla ucznia gimnazjum drukują na podstawie legitymacji szkolnej . sprawę można załatwić na Keleti w Punkcie IT. radzę poprosić też o mapkę komunikacji publicznej , dostałem mapkę wielkości kart kredytowej składana
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  'Maciej Je' w Budapeszcie ex-komar 4 449 24-04-2024, 9:20
Ostatni post: Slavekk
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 308 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 88,212 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 324 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 502 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości