Ksiązki hungarofilskie
#1
Idąc za swoim pomysłem zakładam temat, do którego proszę wrzucać informacje na temat ciekawych książęk, koniecznie ze zdjęciem okładki, żeby wyglądało ładnie i przejrzyście :-)Ben Tov Arieh: Czerwony Krzyż spóźnia się: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża a los Żydów węgierskich w latach 1943-1945. Sosnowiec, Offmax 1996

Ksiązka dosyć ciężka w lekturze, nie mogę ocenić na ile zawiera prawdę historyczną aczkolwiek zawiera dużo przypisów, więc podparta źródłami. Dla fanatyków :-)

[Obrazek: 2i8vwok.jpg]
Odpowiedz
#2
Mondral Camilla: Bieg przez stulecie. Warszawa, "Twój Styl", 1998.

Wspomnienia jednej z bardziej znanych tłumaczek literatury węgierskiej, dużo historii z jej pobytu na Węgrzech w czasie II wojny światowej.

[Obrazek: ofaxiu.jpg]
Odpowiedz
#3
Barucki Tadeusz: Architektura Węgier. Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, 1998


Ciekawy zarys najważniejszych form architektonicznych występujących na Węgrzech, jednakże trochę czuję niedosyt, o secesji malutko, ledwie zarysowany temat architektury organicznej....


[Obrazek: 2u5gtad.jpg]
Odpowiedz
#4
Kaltenbergh Lew: Żołnierz taty Bema, czyli opowieść siedmiogrodzka. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1958

Całkiem sympatyczna książka nie tylko dla młodzieży, autor to dobrze znany pisarz, kojarzony z pobytem na Węgrzech w czasie wojny.

[Obrazek: mrfwpw.jpg]
Odpowiedz
#5
Więcej niż solidarność. Tysiąc lat kontaktów polsko-węgierskich. Muzeum Narodowe w Budapeszcie, 2011

Ładnie wydana i porządnie wydana merytorycznie publikacja towarzysząca wystawie w Nemzeti Muzeum.
Jedna z moich ulubionych pozycji 2011 roku. Książka bogato ilustrowana, obowiązkowa pozycja każdego fanatyka wspólnych...hm...stosunków :-)
Dwujęzyczna.

[Obrazek: x56pnp.png]
Odpowiedz
#6
Eörsi István: Mój czas z Gombrowiczem. Warszawa, Instytut Badań Literackich PAN, Wydawnictwo Fundacja Akademia Humanistyczna, 2005

Gombrowicz jest ciężki. Gombrowicz w wydaniu Eorsiego jeszcze cięższy :-) Książka wymaga skupienia, ale jak już się zagłębimy, przeczytamy interesujące eseje dotyczące twórczości Gombrowicza i jego wpływu na autora, dodam, że pozycja ta była swego czasu bardzo popularna na Węgrzech, została nawet wybrana książką roku. 75 rocznica wydania Ferdydurke to dobry powód na sięgnięcie po tą pozycję.

[Obrazek: fohx89.jpg]
Odpowiedz
#7
Kiss Csaba György: Strażnik pamięci w czasach amnestii. Węgrzy o Herbercie. Emka 2008.

Emka jak zawsze na wysokości zadania: ciekawa pozycja dla lubiących Herberta. Okazuje się, że jest on bardzo na Węgrzech lubiany i szanowany a jego poezja odegrała dużą rolę w rozwoju intelektualnym wielu węgierskich poetów i pisarzy. W książce znajdziemy ich wypowiedzi i eseje o Polaku.


[Obrazek: 206m1p2.jpg]
Odpowiedz
#8
red.Patrycja Jakóbczyk-Adamczyk, Dariusz Rogut: Przyjaźń z tysiącletnim rodowodem. Szkice z dziejów relacji polsko-węgierskich. Związek Strzelecki Strzelec, Organizacja Społeczno-Wychowawcza, 2009.


Jedno z najmilszych zaskoczeń, bardzo ciekawa, bogata edytorsko i merytorycznie pozycja, w sumie materiały pokonferencyjne - niesamowicie ciekawe tematy artykułów, do kupienia jeszcze na allegro lub w siedzibie Związku Strzeleckiego. Taka nieznana organizacja wydaje taką fajną książkę!

[Obrazek: 2rpr2ag.jpg]
(zdjęcie z allegro)
Odpowiedz
#9
red.Laszló Tabi: Przedstawiamy czasopisma satyryczne świata: Ludas Matyi.

Oczywiście książeczka niewielkich rozmiarów ma swoje lata, więc i tak trzeba na nią spojrzeć, ale daje pewien pogląd na humor w czasach socjalizmu, doskonale uzupełnia się z artykułem o wizerunkach warstw społecznych w prasie, który ukazał się w książce "Węgrzy patrzą na swą historię"


[Obrazek: 3304l5h.jpg]
(foto: sklep-komiksowy.pl)
Odpowiedz
#10
Z okazji jutrzejszego Święta wklejam kilka moich książek, może nie tylko.... jeśli się uda
Na początek album:

[Obrazek: DSC09921.JPG]Pozwoliłem sobie podmienić linka na działającego.

// fvg

Dziękuję.
[undefined=undefined]Edycja[/undefined]
Opis:Budapeszt 1956. Węgrzy, Polacy - twarze i losy
Autor: Ors Csete
Wydawnictwo: Rytm , Listopad 2000
Liczba stron: 247

Album Őrsa Csete przybliża twarze i dramatyczne losy 49 uczestników węgierskiej rewolucji, wśród nich ośmiorga Polaków. Dokumentuje również żywe echa wydarzeń węgierskich wśród społeczeństwa polskiego, które pośpieszyło z pomocą materialną, ofiarowało krew, lekarstwa... Dramat Budapesztu poruszył również sumienia i wrażliwość ludzi sztuki-świadectwem tego są publikowane w albumie utwory polskich poetów i pisarzy.
Na okładce znajduje się zdjęcie Béli Luczy. Oto najbardziej poruszający fragment wspomnień z 1956 r.:
"Chciałem stanąć z nim (oficerem sowieckim) twarzą w twarz .... kiedy padł strzał. Dostałem o tu, w zatokę czołową, w otwarte oczy, które się natychmiast rozpłynęły. Druga kula dosięgła warg. Od strzału w głowę zatoczyłem się i upadłem. Skuliłem się na podłodze, nie ruszałem się, niech myślą ż nie żyję. i kiedy tak leżałem, wpakowali mi jeszcze jedną kulę. Ta kula oderwała mi kawałek kości łopatki , ominęła serce i wyszła koło szyi. Wtedy straciłem przytomność"
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sprzedam książki w języku węgierskim - i kupię! Kardasz 1 2,179 24-08-2017, 16:49
Ostatni post: Kardasz
  SPRZEDAM książki w języku węgierskim, płyty winylowe joannademorais 2 3,455 19-03-2017, 17:26
Ostatni post: joannademorais
  W jaki sposób kupujecie polskie książki na Węgrzech? rasta 2 4,039 16-02-2016, 10:31
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości