09-05-2026, 17:08
Firma MOL Group wysłała list do części mniejszych stacji benzynowych, informując je, że przydzielony im limit zwykłego oleju napędowego pochodzącego z rezerw strategicznych został już wykorzystany. Oznacza to, że strategiczne zapasy zaczynają się wyczerpywać – pisze 444.hu.
Egri Gábor, ekspert Związku Niezależnych Stacji Paliw, powiedział portalowi, że na razie informacje te dotarły do stacji, które już wykorzystały dostępny dla nich limit paliwa z rezerw.
Strategiczne zapasy zostały rozdzielone pomiędzy partnerów MOL-u i innych hurtowników, którzy otrzymali wcześniej ustalone ilości. Tym samym przewróciło się pierwsze domino – powiedział.
Egri Gábor zwrócił również uwagę, że nadal obowiązuje ustawa z 2022 roku. Oznacza to, że stacje benzynowe, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy sprzedawały paliwo po cenie regulowanej, mają obowiązek dalej je oferować. Jeśli stacja ogłosi przerwę w działalności z powodu problemów z zaopatrzeniem, musi przekazać jej prowadzenie operatorowi, który będzie gotów sprzedawać paliwo po cenie chronionej. Ponieważ na międzynarodowych rynkach występuje ogólny niedobór zarówno ropy naftowej, jak i oleju napędowego, stopniowo najpierw pojawią się lokalne problemy z zaopatrzeniem, a potem cały system dostaw się załamie – tak jak stało się to w 2022 roku – wyjaśnił.
Kurczenie się strategicznych zapasów potwierdziła również Eszter Bujdos dyrektorka zarządzająca portalu Holtankoljak.hu.
Firma MOL Group na razie nie odniosła się do tych informacji.
Węgierskie Stowarzyszenie Przemysłu Naftowego (Magyar Ásványolaj Szövetség) już wcześniej sygnalizowało, że ponowne uruchomienie rurociągu „Przyjaźń” nie rozwiązuje podstawowego problemu z dostawami paliw.
Źródło: 24.hu Máté Vaskor
