Márton Napi Libalakoma 2021 Debrecen
#1
Witajcie

Znalazłem że w tym roku święto gęsiny w Debreczynie ma się odbyć w dniach 12-14 Listopada.
Nie wiem czy to była oferta jakiegoś hotelu czy otwarta impreza
Akurat znienacka... Język mam  być w tych dniach na Węgrzech.

Oszukałem się programu ale niestety bez skutku czy ktoś coś na ten temat wie?
Bardzo proszę o info
Odpowiedz
#2
Program nie został jeszcze podany. Znalazłam tylko te informacje.
W Debreczynie rodzi się specjalny festiwal z potraw Wielkiej Niziny przyrządzanych z lokalnych gęsi i cydru z win z Egeru. 
Według dziecięcej piosenki warto wybrać się do Debreczyna po indycze koguty, w okolice Dnia Marcina, gęsi hodowane na lokalnych farmach i przyrządzane z nich jedzenie kusi stolicę Wielkiej Niziny. Organizatorzy Gęsiej Śpiączki używają około 2-3 ton składników do przygotowania dań z gęsi na dużym stole Martina: z tony gęsich skórek robią skwarki i pieczą około 2000 do 2500 chrupiących udek gęsich. Oprócz gęsiego udka z piekarnikiem serwowany będzie również pieczony filet z gęsiej piersi, gołąbki z gęsiną i gęsiny, ale będzie też można skosztować cebulowych gęsich wątróbek, gęsiny gulaszowej, gęsiny i kapusty agrestowej. 
Gospodarze wydarzenia wiedzą też, że „ci, którzy nie piją młodego wina w Dzień Marcina, są spragnieni przez cały rok”, dlatego organizują imprezę, która zamienia Plac Kossutha w wesołą krzątaninę z zaangażowaniem winiarzy z Egeru – i wykonawców z Egeru oprócz lokalnych zespołów.
Każdy, kto zaliczy pyszne kęsy, może najechać na targ rozładunkowy lub popijać grzane wino na oczach Wielkiego Kościoła w tle.


Spóźniłeś się, bo w Hajduszoboszlo od piątku do niedzieli był Festiwal gęsi. Postawili parę straganów z winem, miodem, wyrobami z drewna itp. oraz duży namiot gastronomiczny.
Odpowiedz
#3
(08-11-2021, 7:54)Aattaa napisał(a): Program nie został jeszcze podany. Znalazłam tylko te informacje.
W Debreczynie rodzi się specjalny festiwal z potraw Wielkiej Niziny przyrządzanych z lokalnych gęsi i cydru z win z Egeru. 
Według dziecięcej piosenki warto wybrać się do Debreczyna po indycze koguty, w okolice Dnia Marcina, gęsi hodowane na lokalnych farmach i przyrządzane z nich jedzenie kusi stolicę Wielkiej Niziny. Organizatorzy Gęsiej Śpiączki używają około 2-3 ton składników do przygotowania dań z gęsi na dużym stole Martina: z tony gęsich skórek robią skwarki i pieczą około 2000 do 2500 chrupiących udek gęsich. Oprócz gęsiego udka z piekarnikiem serwowany będzie również pieczony filet z gęsiej piersi, gołąbki z gęsiną i gęsiny, ale będzie też można skosztować cebulowych gęsich wątróbek, gęsiny gulaszowej, gęsiny i kapusty agrestowej. 
Gospodarze wydarzenia wiedzą też, że „ci, którzy nie piją młodego wina w Dzień Marcina, są spragnieni przez cały rok”, dlatego organizują imprezę, która zamienia Plac Kossutha w wesołą krzątaninę z zaangażowaniem winiarzy z Egeru – i wykonawców z Egeru oprócz lokalnych zespołów.
Każdy, kto zaliczy pyszne kęsy, może najechać na targ rozładunkowy lub popijać grzane wino na oczach Wielkiego Kościoła w tle.


Spóźniłeś się, bo w Hajduszoboszlo od piątku do niedzieli był Festiwal gęsi. Postawili parę straganów z winem, miodem, wyrobami z drewna itp. oraz duży namiot gastronomiczny.

Wiem że był, ale nie miałem wolnego na poprzedni tydzień, teraz się wybieram na dłuższy wypad do Hajduszo  i przy okazji gdzieś gęsiny pojeść Talerz
Odpowiedz
#4
Na tej stronie: barabasetterem-hu. masz menu z gęsi w restauracji Barabas w Debreczynie.
Odpowiedz
#5
Jeszcze w Erdőspuszta Club Hotelben podają menu.

Galaretka z gęsi 1 790 Ft
Smak zimnej gęsi (faszerowana gęś karkówka, wędzona pierś gęsi, gęsi krakersy, marynowane warzywa) 1.990 Ft
Tradycyjna zupa z gęsi na dzień Martina z makaronem z gęsiego gardła 1490 Ft
Pikantna zupa z gęsi z knedlami limonkowymi 1590 Ft
Gulasz z gęsi z pieczonym estragonem, kandyzowana pierś z gęsi ze strudelem dyniowo-jabłkowym i wiśnią 3990 Ft
Kruche naleśniki z piersi gęsi z ziemniakami i musztardowym sosem winogronowym 3990 Ft
Rolada z gęsich nóg z makaronem makowym i karmelizowanymi gruszkami Solanka z wędzoną gęsią nogą i gotowanym jajkiem Tłusta wątróbka gęsi smażona w panierce z orzechów włoskich z kremowymi puree ziemniaczanym i kompotem z zielonych jabłek 4590 Ft
Ciasto z gęsich stóp 1590 Ft
Krem z kasztanów i orzechów 1590 Ft

Jeżeli się wybierzesz, to napisz jak było. Ja jestem blisko Debreczyna ale gęsina to nie moje klimaty.
Odpowiedz
#6
Mi nie o menu w knajpach chodziło Uśmiech tylko
o taką imprezę jak była tydzień temu w Hajduszoboszlo.

Właśnie straganów zawsze było mnóstwo, można było dorwać fajne rzeczy
Ale przez Covid te imprezy upadły Smutek
Odpowiedz
#7
Napisałeś "przy okazji gdzieś gęsiny pojeść". Mówisz - masz. Szeroki uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości