(03-10-2012, 21:52)Orvos napisał(a): (...) Teraz chyba już pora wspomnieć Koncz Zsuzsę. (...)
No i doczekałem. Przywołałeś według mnie niekoronowaną królową piosenki węgierskiej. Nie jest sama w tym orszaku uważam jednak, że Ona stoi "na pudle" z nr 1.
Zsuzsa Koncz to piosenkarka wyróżniona nagrodą Kossuth'a i Ferenca Liszt'a. Śpiewa od 1962 roku. Występowała z zespołami Illés i Fonográf.
Często jej utwory z powodu treści były, w starym systemie, zabraniane przez cenzurę. Dyskografia jest pokaźna. Składa się na nią 90 płyt własnych płyt węgierskich i 18 zagranicznych w tym 37 albumów i 4 płyty Maxi CD. Jej śpiew można słyszeć dodatkowo na 233 albumach węgierskich i zagranicznych.
Zaczęła od występów na organizowanym przez Telewizję Węgierską, pierwszym konkursie "Kto co umie?" Wystąpiła na nim z koleżanką z liceum Ági Gergely i zdobyły drugie miejsce. Popularność telewizyjna sprawiła, że w latach 60 XX wieku składały jej propozycję trzy liczące się zespoły (wówczas jeszcze amatorskie): Omega, Illés; Metro.
Znaczącym punktem w jej karierze była główna rola w filmie "Ezek a fiatalok".
Zaśpiewała w nim piosenki napisane przez Jánosa Bródi Szőke Anni balladája, Mr. Alkohol és Ez az a ház
W latach 70 współpracowała z zespołem Illés, wydali wówczas 5 albumów. Płyta Jelbeszéd z powodów politycznych została zakazana.
Zsuzsa Koncz była często nękana przez cenzurę - w radiu węgierskim połowa z jej piosenek nie mogła być odtwarzana. Pomimo zapisów cenzury na koncertach często śpiewała "zakazane" piosenki. Trzeba było widzieć gorącą reakcję publiczności podczas takich utworów.
Zmęczona przez cenzurę w roku 1974 wydala dwie płyty z piosenkami napisanymi do wierszy węgierskich Gyerekjátékok (= zabawki) i Kertész leszek (=będę ogrodnikiem). W ten sposób postawiła cenzurę przed dużym zadaniem, nie mogli zabronić śpiewania piosenek nie napisanych przez Jánosa Bródi.
Od połowy lat 70 dostawała zaproszenia na koncerty zagraniczne. Występowała obu państwach niemieckich, w Związku Radzieckim, w Polsce i we Francji.
Oczywiście nie zaniedbywała rodaków nagrywając płyty i koncertując z zespołem Fonográf. W 1977 otrzymała nagrodę Ferenca Liszta. W 1979 jej płytę pt Valahol (=gdzieś), nagraną z zespołem Fonográf, prasa uznała płytą dziesięciolecia.
Rozwiązanie zespołu Fonográf zamknęło pewien etap życia artystycznego Zsuzsy Koncz. Dalej jednak współpracowała z Jánosem Bródi, László Tolcsvaz czy Tiborem Bornai. W roku zmiany systemu otrzymała w uznaniu zasług tytuł Zasłużonego Artysty. Zbiegło się to z wydaniem albumu Verslemez III (=płyta z wierszami III).
Wydanymi w latach 90 płytami zwiększa uznanie i szacunek publiczności do swojej twórczości. Pomagali jej obok wcześniej wymienionych Gábor Bódi i Gábor Závodi .
O popularności piosenkarki mogą mówić koncerty organizowane w latach 1992 - 1999 w Budapeszteńskiej Hali Sportowej wypełnionej zawsze do ostatniego miejsca.
W 2001 roku otrzymała Order Francuskiej Legii Honorowej. W 2008-otrzymała największe uznanie za pracę artystyczną - nagrodę Kossuth'a. W roku 2008 otrzymała również uznaną w środowisku artystycznym największą nagrodę pieniężną Prima Primissima.
Na koniec utwór Véget ért z albumu Valahol. Wbrew tytułowi Zsuzsa Koncz proponuje rozwiązanie na przyszłość.
Źródło i więcej materiału: http://hu.wikipedia.org/wiki/Koncz_Zsuzs...C3%A9sz%29