Narodowosci na Wegrzech
#1
Wedle ostatniego spisu ludnosci (2011) na Wegrzech mieszka niecale 10 milionow mieszkancow (dokladnie 9 937 628).
Najwiecej jest oczywiscie Wegrow: 8 milionow 314 tys., na drugim miejscu plasuja sie Cyganie 309 tys., na trzecim Niemcy 132 tys. A dalej jak nastepuje: Slowacy 30 tys., Rumuni 26,3 tys., Chorwaci 23 tys., Serbowie 7,2 tys., Polacy 5730, Ukraincy 5600, Grecy 4 tys., Bulgarzy 3,5 tys., Ormianie 3,3 tys., Rusini 3,3 tys., Slowency 2,3 tys.
Inne nacje: Arabowie 4,5 tys., Rosjanie 6,2 tys., Chinczycy 6,2 tys., Wietnamczycy 3 tys., inni:28 tys.
Co ciekawe prawie 1,5 miliona osob nie chcialo sie wypowiedziec na pytanie/nie podalo danych odnosnie swojej narodowosci/jezyka macierzystego. Ciekawe dlaczego?
Wiecej info tutaj
Odpowiedz
#2
A są na Węgrzech jacyś Żydzi? Oczko Może bali się ujawnić?
Odpowiedz
#3
Żydzi figurują jako mniejszość religijna, ale nie narodowa.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#4
Ale w praktyce to chyba kto jest żydem, ten na pewno jest Zydem. Ale Zyd może być też niewierzący lub wyznawać inną religię. Więc Żydów powinno być nawet więcej niż żydów. Wyznawców judaizmu jest wg Ribizli 11.000, a więc spora grupka. A tu ktoś w statystyce udaje, że oni nie istnieją. Oczywiście nie zamierzam ich tropić. Oczko Mam nadzieję, że w szabat nie naruszyłem reguł poprawności politycznej.
Odpowiedz
#5
nie jestem pewien, od kiedy tak jest, ale podejrzewam, że od dość dawna, pewnie od XIX wieku, kiedy w społeczności żydowskiej nasiliły się tendencje asymilacyjne, sprowadzające żydowskość do najważniejszego aspektu - religijnego. w wyniku tego doszło do uformowania się [czy może raczej ugruntowania] różnych nurtów, w tym reformowanego i ortodoksyjnego. trochę paradoksalnie następstwem tego jest, że żydzi, którzy przestali być wierzący, właściwie utracili ostatni czynnik wyróżniający ich od pozostałych członków społeczeństwa / narodu [w tym wypadku] węgierskiego. co rzecz jasna nie przeszkodziło nazistom i ich poplecznikom na podstawie tego kryterium pochodzenia ich mordować...

oczywiście sprawę komplikuje jeszcze syjonizm.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#6
na Wegrzech jest chyba jedna z najwiekszych spolecznosci zydowskich w Europie. A przynajmnie w tej jej czesci.
Odpowiedz
#7
(30-03-2013, 17:37)Kamjon napisał(a): na Wegrzech jest chyba jedna z najwiekszych spolecznosci zydowskich w Europie. A przynajmnie w tej jej czesci.

Co bardzo ciekawe, w czasie II wojny światowej to właśnie na Węgrzech a dokładniej w Budapeszcie była największa liczba "starszych braci w wierze". Ale oczywiście miało to swoje powody :-( W każdym razie jeżeli rzeczywiście teraz jest ich bardzo mało, to z wielką szkodą, bo węgierskie synagogi są przepiękne a sam Budapeszt ma ich kilka. O najładniejszcej chyba w Szegedzie pisała bodajże Ribizli w wątku o secesji, ale mogę się mylić.
Odpowiedz
#8
(30-03-2013, 14:26)varpho napisał(a): nie jestem pewien, od kiedy tak jest, ale podejrzewam, że od dość dawna, pewnie od XIX wieku, kiedy w społeczności żydowskiej nasiliły się tendencje asymilacyjne, sprowadzające żydowskość do najważniejszego aspektu - religijnego.
W 1895 roku Sándor Wekerle (ten od Wekerletelep), owczesny premier, przeforsowal w parlamencie przyjecie ustawy o religii judaizmu, ktora zrownala ja prawnie z religia chrzescijanska (dotychczas jedyna oficjalna religia) i tym samym zapoczatkowal rownouprawnienie ludnosci zydowskiej na plaszczyznie obywatelskiej i religijnej.
Odpowiedz
#9
(30-03-2013, 7:38)eplus napisał(a): Wyznawców judaizmu jest wg Ribizli 11.000, a więc spora grupka.
To sa dane z pazdziernika 2011 roku. W porownaniu z poprzednim spisem powszechnym w 2001 roku, liczba ta spadla o prawie 2 tys.(tak jak i zreszta wszystkich innych "wiernych" na Wegrzech). 11 tys. wyznawcow religii wydaje mi sie raczej mala grupa ludzi. Spis ludnosci nie wyodrebnia ludnosci zydowskiej jako mniejszosci narodowej. Obecnie oficjalnie istnieje na Wegrzech 13 hazai nemzetiségek (mniejszosci narodowe, ktore maja swoje korzenie na Wegrzech). Nie chodzi tu o liczbe danej mniejszosci, ale o dlugoletni zwiazek z Wegrami. Natomiast nie ma mniejszosci zydowskiej jako takiej. Jest ona "wtopiona" w narodowosc wegierska. Czesc Wegrow deklaruje przynaleznosc do judaizmu (wlasnie te 11 tysiecy). Poniewaz nie figuruje ona jako taka w spisie ludnosci, nie ma dokladnej liczby, sa tylko liczby szacunkowe ( i w zaleznosci od tego kto liczy i po co) liczba ta waha sie pomiedzy 80 tys. a 200 tysiecy. Znowu dochodzimy tutaj (jak zawsze w takich dyskusjach) do kwesti, kto jest Zydem a kto nie jest. Nie warto dyskutowac na ten temat, bo wykracza to poza ramy tego forum. Duza czesc Zydow wegierskich byla zasymilowana (w przeciwienstwie do Polski, gdzie nigdy nie pozwolono sie im zasymilowac do konca) i wydawac by sie moglo, ze stali sie czescia spoleczenstwa wegierskiego, ale potem jednak okazalo sie, ze nia nie byli, bo oprocz tego ze byli mordowani przez Niemcow to jeszcze na dodatek przez swoich (wydawalo by sie) pobratymcow. Bardzo wiele znanych i zasluzonych dla Wegier osob w ten sposob stracilo zycie. I wlasnie dlatego, miedzy innymi, ten temat po dzien dzisiejszy jest omijany szerokim lukiem i nie doszlo do tzw. rozrachunku z przeszloscia. W spisie ludnosci wypelnia sie osobisty formularz, na ktory odpowiada sie odnosnie narodowosci i jezyka ojczystego. Nieraz nie sa to latwe pytanie do jednoznacznej odpowiedzi dla osob chociazby z "mieszanych" malzenstw.
Ostatni oficjalny spis ludnosci na Wegrzech, w ktorym policzono ludnosc zydowska odbyl sie w 1941 roku. Wtedy liczba ta wynosila 861 tys.. Za kryterium uznano posiadanie co najmniej dwoch osob w trzecim pokoleniu do tylu, ktore byly wiary mojzeszowej. Z liczby 861 tys. 725 tys. wskazalo wiare przodkow jako swoja wiare. Z liczby 861 tys. przezylo okolo 255 tys. osob czyli okolo 70% populacji zydowskiej stracila zycie (oficjalnie podaje sie liczbe 600 tys.). Byla to glownie ludnosc "z prowincji", z Budapesztu zginela okolo polowa ludnosci pochodzenia zydowskiego czyli ponad 100 tysiecy.
Obecnie najwiekszym skupiskiem ludnosci zydowskiej jest Budapeszt, gdzie zyje duza wiekszosc osob o korzeniach zydowskich.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głowy jeszcze polecą, na trójstyku Węgry-Ukraina-Rumunia Waldek 0 139 21-02-2024, 20:44
Ostatni post: Waldek
  Węgrzy rekrutują pracowników na Filipinach Waldek 0 125 10-01-2024, 5:15
Ostatni post: Waldek
  Pojawiła się szansa na poprawę stosunków węgiersko-ukraińskich. Waldek 0 217 26-11-2023, 1:51
Ostatni post: Waldek
  Wyniki głosowania rodaków na Węgrzech. Pompa@ 12 576 31-10-2023, 21:45
Ostatni post: czesieko
  Po trzecim jest czwarty - urodzaj na Noblistów Waldek 0 187 04-10-2023, 9:32
Ostatni post: WaldekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości