Niepełnosprawni turyści w Budapeszcie
#1
Jestem osobą niepełnosprawną (poruszam się o kulach) i wybieram się niedługo samochodem do Budapesztu.

Z barierami architektonicznymi raczej daję sobie radę, ale może ktoś z bywalców wie:

1. Jak wygląda sprawa parkowania osób niepełnosprawnych w Budapeszcie - czy są takie koperty jak u nas, czy w strefie turystycznej jest szansa na znajdowanie wolnych, czy parkując na nich (mam międzynarodową legitymację) trzeba coś płacić?

2. Jak wygląda dostosowanie komunikacji miejskiej? Np. czy są autobusy/tramwaje niskopodłogowe?
Odpowiedz
#2
Jeszcze jedna sprawa - może ktoś pomógłby mi opracować trasę zwiedzania, przy następujących założeniach:

1. Do dyspozycji jest ok. 2 dni - tzn. - zajeżdżamy rano (10-11), mamy czas do końca dnia, nocleg, cały następny dzień, drugi nocleg, przedpołudnie trzeciego dnia (max do 12-13)

2. Planowałem poza dziennym zwiedzaniem także coś zobaczyć nocą (pytanie co i jak? Myślałem też o wieczornym rejsie Dunajem)

3. Chciałbym zaliczyć jeden wieczór w jakieś niezbyt drogiej ale klimatycznej knajpce - jakieś pomysły?

-------------
I teraz najważniejsze - tak jak pisałem mam ograniczenia w poruszaniu się.

4. Daję radę z komunikacją miejską (metro, tramwaj, autobus) - ale nie może być zbyt długich dojść do stacji (max 200-300 m). Czy w tej sytuacji warto się szarpać samochodem, czy zaryzykować komunikacją miejską? (Paryż zwiedziłem metrem i autobusami, choć lekko nie było).

5. Jaką trasę wybrać, żeby nie było długich odcinków do przejścia pieszo (pojedyncze odcinki max 500 m, w sumie raczej max 2-3 km w ciagu dnia z przerwami).

6. Schody nie są problemem, ale w rozsądnej liczbie (1-2 piętra) - z tego co wiem na wzgórza są jakieś kolejki wjazdowe, trzeba by to uwzględnić w planach.

7. Nie będę sam i nie chciałbym bardzo ograniczać innych (zdrowych) osób, więc trzeba by to tak zaplanować, że ja poruszam się jakby główną trasą, a inne osoby mogą z tej trasy gdzieś odskoczyć na parę minut na bok i zobaczyć coś więcej.

Czas na przygotowanie planu mam ok. 5 dni. Liczę na podpowiedzi.
Odpowiedz
#3
Wydaje mi się, że metro odpada. Budapeszteńska kolejka ma swoje lata i po prostu nie budowano wówczas wind. A przynajmniej ja takich nie kojarzę. Odległości między przystankami nie są duże. Na pewno na wózku można swobodnie poruszać się tramwajami linii numer 4 i 6. Są one w pełni przystosowane.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Z informacji na stronie BKV (Budapeszteńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego) wynika, że tak jak pisał Kolega FVG tramwaje 4 i 6 są niskopodłogowe. Jest jeszcze informacja, że liczne autobusy i trolejbusy też są niskopodłogowe. Szukam na jakich liniach albo co ile jeżdżą. Jeśli idzie o Wzgórze Zamkowe to autobusem nr 16 z placu Széll Kálmán dawnego placu Moskvy (ale tutaj mogą być problemem schody) albo z placu Deák Ferenc w V. dzielnicy można dojechać. Ewentualnie spod tunelu Adama Clarka kolejką (Sikló). Nie wiem jak dajesz radę na schodach ruchomych bo praktycznie wszystkie stacje M2 i większość M3 (na odcinku w centrum) je posiada. Do M1 schodzi się po schodach na głębokość do ok. 4m.
Na górę Gellért'a jedzie autobus z placu Moricz'a nr 27. Niestety znalazłem, że ani autobus 16 ani 27 nie jest niskopodłogowy. Na rozkładzie jest wówczas informacja Alacsonypadlós jármű nem közlekedik / No low floor service / Keine Niederflur-Wagen
Odpowiedz
#5
Ze swojej strony dodam, że w paru miejscach (a było ich stosunkowo niewiele) widziałam dobrze przemyślane miejsca parkingowe (z każdej strony auta po metr dodatkowego pasa) - pozwalające na swobodne wyjęcie wózka/kul etc.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 51 90,654 25-05-2024, 7:40
Ostatni post: eplus
  'Maciej Je' w Budapeszcie ex-komar 4 698 24-04-2024, 9:20
Ostatni post: Slavekk
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 353 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 569,554 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 421 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: WaldekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości