Noszvaj
#1
We wrześniu spędziliśmy parę dni w Bogácsu i postanowiliśmy coś pozwiedzać. Padło na Noszvaj - dokładnie niewielkie skupisko jaskiń, wydrążone w miękkich skałach wulkanicznego tufu. Służyły one jako mieszkania dla najuboższych ludzi zamieszkujących tę okolicę. Podobno dopiero w latach 60-tych XX wieku opuścili je ostatni mieszkańcy. Teren jest ogrodzony, trwają tam prace remontowe i nie mogliśmy wejść do wszystkich pomieszczeń. Niektóre z nich są bardzo głębokie i przechodzi się w głąb od największego do malutkiego. Całość wygląda interesująco i warto się tam wybrać.
[Obrazek: lQXiGqs.jpg]
[Obrazek: 8wcUaXR.jpg]
[Obrazek: thCW9hr.jpg]
[Obrazek: ssgAShj.jpg]
[Obrazek: 1DnKDbs.jpg]
[Obrazek: d4JI1fF.jpg]
[Obrazek: WNNYFxp.jpg]
[Obrazek: 2qw2nR3.jpg]
[Obrazek: 9RgjvD8.jpg]
Odpowiedz
#2
O! byłem obok, w Cserépfalu, też w jaskiniach mieszkalnych, a o Noszvaj nie wiedziałem...
Te w Cserépfalu w porównaniu do Noszvaj to b. biednie wyglądały.
Odpowiedz
#3
Oglądałam też jaskinie w Cserépfalu i faktycznie wyglądają inaczej. Są tylko odgrodzone drewnianymi balustradami i nikt z nimi niczego nie robi. Takie miejsca mają duży potencjał turystyczny tylko trzeba w nie najpierw zainwestować i odpowiednio reklamować.
Odpowiedz
#4
Podobne jaskinie-mieszkania wydłubane w tufie są też w Egerszalok  Uśmiech .
Odpowiedz
#5
Znalazłam na mapie stożki z wejściem. Czy o tym miejscu pisałeś ?
Odpowiedz
#6
Długo nie mogłem skojarzyć tych stożków - nie pamiętałem takich tworów. Mapa wiele wyjaśnia, to są jurty (skąd?) ale i tak trudno mi poznać otoczenie. Już kiedyś na forum napisałem, że u bratanków zabytki są coraz młodsze i okazalsze. Czasem aż trudno je poznać (jak niektórych celebrytów). Fajną zabawą byłoby porównywanie zdjęć różniących się o dziesięć lat takich zabytków jak zamek i starówka w Egerze albo zamek Diosgyor w Miszkolcu. Osobiście odczuwam utratę ówczesnego klimatu i inności Węgier, teraz wszystko staje się takie bardziej eleganckie - europejskie. Nawet języka nie trzeba poznawać. Masz podane na tacy nawet po polsku  Szeroki uśmiech .
Odpowiedz
#7
Na mapie można je znaleźć  pod nazwą Kőasszony barlang i są usytuowane powyżej Saliris Resortu w
Egerszalók. W tłumaczeniu google wygląda to na Jaskinia kamiennej pani. Podczas kolejnego pobytu w tamtej okolicy obejrzę je w realuUśmiech.
Odpowiedz
#8
Ja miałem na myśli miejsce w samym Egerszalok (47.867688079156316, 20.332833454009993). O tych stożkach nawet nie wiedziałem pomimo bywania w Saliris.
Odpowiedz
#9
Obejrzałam, ciekawie wyglądają i zapewne w Noszvaj adaptują jaskinie, żeby je przygotować do zwiedzania w podobnym stanie.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości