Nowy rekord
#1
Z 57 godzinami i 48 minutami ciągłego wiosłowania Gábor Rakonczay ustanowił certyfikowany rekord na węgierskim odcinku Dunaju - nikt do tej pory  nie pokonał tego dystansu kajakiem w tak krótkim czasie. Zorganizowana razem z firma telekomunikacyjną Yettel kilkudniowa wyprawa ekstremalna była utrudniona przez zmienną pogodę i momentami nieoczekiwanie silne fale, które wymagały dużego skupienia, zwłaszcza w porze nocnej. W odległościach kilkugodzinnych  zorganizowano na trasie punkty odświeżania  dawały możliwość 5-10 minutowego odpoczynku. Podczas całej wyprawy sportowiec przeznaczył na sen łącznie  1 godzinę i 15 minut.

[Obrazek: yr-duna-stream-02-800x607.jpg]

Zespół eskortujący kajakarza podążał planowaną trasą organizując zaopatrzenie i przygotowywał  miejsca planowanego odpoczynku. W ciągu pierwszych 5 godzin, na technicznym, ale szybkim odcinku, Gáborowi udało się skrócić planowany czas płynięcia o 40 minut. Podczas wyprawy nie zabrakło przygód: wieczorem na rzece pojawił się silniejszy wiatr, a na odcinku nocnym już w Estergomie nagły silniejszy zachodni wiatr boczny stworzył znaczne fale, które rozbijały się ponad kajakiem.
Taka fala wywróciła 530 centrymetrowy kajak i Gábor, w środku nocy, wpadł do wody.
Zdołał dociągnąć łódź do brzegu, a następnie, rozebrał się z mokrego ubrania i wiosłował do następnego punktu odświeżania ubrany jedynie w jedyną warstwę ochrony przed wiatrem. W punkcie odświeżania wytarł się i krótko ogrzał w towarzyszącym autobusie, po czym  kontynuował wyprawę.
Pierwszy sen planował  w południowej części Budapesztu na godzinę 13:00 w sobotę, ale z powodu  „nocnych przygód” zdecydował się podróżować w ciągu dnia, póki mógł. W sumie na całej trasie spał 3 razy po 15 minut i jeden raz przez  30 minut. W drugim dniu wyprawy od świtu musiał zmagać się z silnym wiatrem czołowym, osiągającym miejscami 70 km/h. Na ostatnich 120 km robił tylko przerwy na odświeżenie i dotarł do Mohaczu 10 minut po północy w niedzielę, po 57 godzinach i 48 minutach wiosłowania, gdzie został również powitany przez uczestników tradycyjnej imprezy karnawałowej.
Trasę Gábora można było śledzić online przez cały czas na stronie internetowej maraboo.run. Zawodnik kierował kajakiem na podstawie zaplanowanej trasy, którą  mógł  śledzić na smartfonie.  W wytyczonej trasie oznaczono nie tylko nurt Dunaju ale również wszystkie czerwone i zielone boje, które oznaczały szerokość  trasy żeglugowej, wraz z mostami i innymi przeszkodami.  Na ich podstawie można było oszacować, gdzie i w jakim zakręcie należy skręcać na wąskich odcinkach, aby nie wchodzić w drogę dużym statkom (w czasie rejsu po rzece normalnie funkcjonowała  żegluga handlowa). Dodatkowo zaznaczono na mapie wszystkie rumowiska skalne i mielizny, które mogły stanowić fundamentalne zagrożenie podczas wiosłowania.

    Kiedy przyjąłem zaproszenie Yettel, pomyślałem, że Dunaj to długa i nudna rzeka, w rzeczywistości był to prawdziwy „film akcji”, rzeka jest pełna niespodzianek.  Ale,najważniejsze, zadanie wykonaliśmy. - powiedział Gábor Rakonczay po prawie 58 godzinach wiosłowania.

Sportowiec jest dwukrotnym rekordzistą Guinnessa i wielokrotnym żeglarzem oceanicznym, który odwiedził Grenlandię i Antarktydę, regularnie podejmuje ekstremalne wyzwania setek kilometrów i dwukrotnie przebiegł  Węgry. W lutym 2023 roku postawił sobie za cel ustanowienie nowego rekordu: w rekordowym czasie przepłynie węgierski odcinek Dunaju w jednoosobowym kajaku.

Źródło 24.hu; autor: Péter Birkás
Odpowiedz
#2
Z prądem płynął... Uśmiech
Odpowiedz
#3
(01-03-2023, 18:04)Slavekk napisał(a): Z prądem płynął... Uśmiech

Tak, meta była w Mohácsu.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nowy fortepian powstał w ojczyźnie Liszta Waldek 2 4,053 30-01-2016, 6:53
Ostatni post: eplusUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości