Nyirbator - dłuugi weekend 14-17.08.
#1
Wyjeżdżamy z domu po nocnej ulewie 14 sierpnia o 4:00, by przybyć na miejsce o 10:30. Wolnych domków oczywiście brak, ale mamy namiot. Na polu namiotowym jest jeszcze wiele miejsca. Większość rejestracji jest rumuńskich, nie przesadzając około 90%. Jest paru Węgrów z Węgier, Polacy z Krosna (chyba 3 samochody), z Bochni i z Zakopanego (sądząc po tablicach), jakaś szkolna grupa z Łodzi, jeden Słowak i my. Oglądamy teren - rzuca się w oczy brak palmy pod kopułą. Została tylko doniczka.

[Obrazek: 400f33652894183b.jpg]

Na dachu kąpieliska wyrosła za to instalacja solarna - ciekawe, czy to fotowoltaika, czy muszą dogrzewać wodę termalną?

[Obrazek: 450d8afd6db773cc.jpg]

Kuchnia kempingu jest nieczynna, jak się dowiedziałem - jest tu dużo sztućców i talerzy, i dużo ludzi, którzy ich potrzebują... i w domyśle, że tych sztućców i talerzy jest z tego powodu jednak coraz mniej. Cały hangar jadalny jest także niedostępny z powodu rezerwacji dla jakiejś grupy. Mamy kuchenkę na gaz. Kąpiemy się do wieczora.

[Obrazek: 6d701ac17dce2f92.jpg]

Basen zewnętrzny z mętną wodą, ten w głębi w cieniu drzew, jest pusty, reszta działa jak należy (następnego dnia także ten basen już funkcjonował).

[Obrazek: 6a350465cc42e369.jpg]

Wieczorem robi się wichura, a gdy odprowadzam samochód na otwarte miejsce zaczyna padać deszcz. Kładziemy się spać przykrywając wywietrznik kawałkiem folii, ale to nie zdało się na wiele. W nocy spada 20mm deszczu i rano wszystko, co mamy na sobie, jest mokre, a na podłodze namiotu zebrała się woda. Nie mam dużego doświadczenia w biwakowaniu i nie wiedziałem, że namiot może aż tak przeciekać! W dodatku z niedokręconego korka w materacu powoli uciekało powietrze. Rano za pomocą lutownicy (z którą się nie rozstaję, miałem ją i na kempingu w walizce narzędziowej) zgrzewam 7 kawałków bardzo mocnej folii z worków, które też zawsze wożę "na wszelki wypadek". Mac Gyver mógłby się przy mnie poduczyć. Dzięki tej folii druga noc (10mm opadu) przebiegła zupełnie spokojnie, pojawiły się zaledwie dwie plamki wilgoci w nie zabezpieczonych rogach namiotu.

[Obrazek: da1f94c157e15960.jpg]

Piętnastego jest święto, ale nie na Węgrzech - odwiedzamy kościół, który jest nieczynny. Objeżdżamy Mateszalkę, potem robimy zakupy w Sparze, Penny Markecie i Tesco. Oczywiście kąpiemy się prawie cały dzień, jemy jedzenie biwakowe oraz kilka langoszy na kąpielisku. Najmłodszy syn, zblazowany jak angielski lord, zapomniał się i powiedział "Fajnie było, jak nurkowałem...", ale złapany za słowo zaraz się poprawił, że było głupio, a tylko trochę fajnie. Wieczory i noce są raczej ciepłe, nie trzeba się specjalnie ubierać. Nie ma much (oprócz octówek żerujących na resztkach arbuza), odganiam dwa komary, trzeci nie przetrwał konwersji 3D->2D (spłaszczył się). W niedzielę znów odwiedzamy kościół, gdzie doskonalę znajomość węgierskiego zgadując treść czytań. O 16:00 schodzimy z basenu, a o 16:30 zdajemy zegarki i żegnamy obsługę kempingu. Po drodze w Nyiregyhazie wyciągam węgierskie pieniądze ze ściany - już na kolejny wyjazd.

[Obrazek: 2d291517a28b8e4e.jpg]

O 18:00 w Sarospataku patrzymy, jak po weekendzie opada kurz nad kempingiem Vegardo.

[Obrazek: c5e25b9ff613cbf6.jpg]

Wracamy do domu o 23-ciej.
Odpowiedz
#2
Bardzo się dziwię że wybraliście Nyirbator ,majac 30 km dalej najpiekniejszy na wegrzech kompleks basenów w Sosto Furdo.Jezdzę tam od 18 lat,byłem również w kilkunastu innych kompleksach,ostatnio w Tisaujvaros ,nic nie dorówna Sosto.Mnóstwo cudownych basenów i do tego w razie deszczu aqa park. Polecam na przyszłość.
Pozdrawiam Leszek Grądalski
Odpowiedz
#3
Dziękuję za poradę. Do Sostofurdo mam jakieś 60km bliżej, byłem tam co najmniej 3 razy, także już za czasów Aquariusa, ale przed połączeniem w jedną całość. Też było fajnie. Każdy wybiera to, co lubi. Oczko
Odpowiedz
#4
A ja się nie dziwię bo... mam podobne podejscie do kąpielisk.
W Sosto byłem raz ( podobnie jak nad naszym morzem) zobaczyłem, nawet pochwaliłem i... jeżdżę na inne baseny. Uśmiech
Odpowiedz
#5
wszystko pięknie, ale godzina wake up mnie przeraża Smutek

MacGyver byłby z Ciebie dumny Oczko
Odpowiedz
#6
Nie wiem dla czego, ale jeszcze nie odwiedziłem Aquariusa pomimo, że w Allatpark Sosto byłem dwa razy. Do Hajduszoboszlo nigdy się nie wybierałem i chyba się nie wybiorę. To jest mój wybór, ale forum utwierdza mnie w tym przekonaniu. Tak to jest,że "każdy wybiera to, co lubi". Forum, na szczęście, pozwala ocenić to czego nie jesteśmy w stanie obecnie sprawdzić.
Dlatego każda opinia o jakimś miejscu jest na swój sposób cenna. Ważne jest to , aby była jakoś umotywowana.
Pozdrawiam wszystkich, którzy przekazali swoje doświadczenia z wyjazdów na Węgry.
Trochę nie trzyma się tematu postu, ale ciśnie się na "usta" w tej sytuacji.
Odpowiedz
#7
Ja mam podobnie. Jeżeli przeczytam informację o tym, że jakieś miejsce jest największe, najpiękniejsze, najtłumniejsze Uśmiech, to go nie odwiedzę. I do Hajduszoboszlo też się nie wybiorę.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości