Nyirbator
Wczoraj mój przyjaciel Węgier, twierdził, że Eger i Miszkolc będą się zamykać już w tym roku, tam woda jest podgrzewana gazem, więc koszty są ogromne.
Odpowiedz
O Egerze jeszcze nie słyszałam ale w Miszkolcu 2 baseny już są nieczynne od 10 października.
Odpowiedz
(16-10-2022, 16:29)Aattaa napisał(a): Burmistrz Nyirbator zastanawia się nad zamknięciem basenów termalnych od 2023 roku. Podwyżka ceny energii elektrycznej powoduje zbyt duże obciążenie budżetu. Miasto ma zabezpieczone fundusze na ten rok...

Niestety nie jest to chyba cała prawda. Dach kąpieliska jest pokryty panelami solarnymi. Ale wszystkie koszty działalności muszą być równoważone przez przychody (w uproszczeniu). A tu nie tak dawno, w środku wakacji, Corrado pisał, że miał dla siebie pół kempingu, resztę musiał oddać Słowakowi. Uśmiech Zwykle przynajmniej połowa gości to rejestracje rumuńskie i trochę polskich. Trafiali się rdzenni Ukraińcy. Wojna chyba wszystkich spłoszyła - podwyżka cen, niepewność jutra i oszczędności w domowych budżetach. Szkoda. Smutek
Może p. Obajtek by dla Orlenu kupił? Gramy w Monopoly?
Odpowiedz
Ale to są elektryczne panele solarne (fotowoltaika) czy wodne?
Bo prawdę mówiąc dla takiego obiektu to wykorzystanie słońca (+pompa ciepła) do podgrzewania wody w basenach chyba byłoby skuteczniejsze.
Choć prąd też się przyda...
Odpowiedz
Zapewne i jedne, i drugie. Pół dachu zostało przykryte bardzo dawno, druga połowa trochę później. Choć woda termalna powinna być z definicji gorąca. A prąd jest bardzo potrzebny - do pomp.
Odpowiedz
Artykuł zamieszczony na termalonline.hu w Aktualnościach termalnych z dnia 22.09.2022. Tag: kryzys energetyczny , Nyírbátor , Bereg Szabolcs Szatmár
Odpowiedz
Tongue 
No to pozostaje Wam Bogacs Język .
Odpowiedz
(17-10-2022, 7:30)blackberry napisał(a): Wczoraj mój przyjaciel Węgier, twierdził, że Eger i Miszkolc będą się zamykać już w tym roku, tam woda jest podgrzewana gazem, więc koszty są ogromne.
Więc się pogubiłem .... wody termalne ... czy podgrzewalne ?
Gdzie znaleźć informacje ..?
Odpowiedz
(21-10-2022, 19:22)Mamut napisał(a):
(17-10-2022, 7:30)blackberry napisał(a): Wczoraj mój przyjaciel Węgier, twierdził, że Eger i Miszkolc będą się zamykać już w tym roku, tam woda jest podgrzewana gazem, więc koszty są ogromne.
Więc się pogubiłem .... wody termalne ... czy podgrzewalne ?
Gdzie znaleźć informacje ..?

Jest różnie. Przykładowo w Egerze jest woda radonowa, ona jest z płytkich złóż i wypływa jakby samoczynnie, i jest dość chłodna, jakoś 20 stopni? Poza tym jest woda siarczkowa, zapewne z głębokiego odwiertu, i ona ma wyższą temperaturę, którą wypuszczają do basenu "leczniczego" po przepuszczeniu przez wymienniki ciepła, a ciepło uzyskane służy do podgrzania wody "zwykłej" w pozostałych basenach. Ale, i to trzeba by sprawdzić, prawdopodobnie wydajność cieplna tego odwiertu jest taka a nie inna, i nie wystarcza na podgrzewanie wody w zimie, więc trzeba dogrzewać gazem. Tak to działa "ogólnie" a konkretne parametry/wydajności pewnie są bardzo różne w zależności od lokalizacji.
Pzdr.
Odpowiedz
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kompleks basenowy jest nieczynny od 1 stycznia. Parę dni w tygodniu działa centrum medyczne i klub pływacki. Na stronie podano: "Niestety, rosnące ceny energii również nas nie oszczędziły. Cena energii elektrycznej dla nas potroiła się, a cena gazu jest 11 razy wyższa niż wcześniej".
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości