Oświadczenie majątkowe premiera
#1
Na stronie internetowej Parlamentu węgierskiego pojawiły się oświadczenia majątkowe posłów według stanu na dzień 31 grudnia 2022 1 listopada 2022*.
Z oświadczenia premiera Viktora Orbána wynika, że zaoszczędził razem z żoną, po letniej podwyżce płac, prawie 14 mln forintów . Miesięczne pobory premiera wynosiły łącznie  4,8 miliona forintów brutto. Oznacza to, że  premier prowadził bardzo oszczędny tryb życia nawet podczas kilkutygodniowych wakacji nad Adriatykiem. W swoim majowym oświadczeniu  w zeszłym roku  nie wskazał  nawet forinta jako oszczędności, jak to regularnie robił w ostatnich latach.
W czerwcu ub.r. Parlament podwyższył pensję Viktora Orbána i teraz jako premier zarabia 3,5 mln HUF brutto  i do tego dochodzi 1,3 miliona uposażenia poselskiego.
Od marca 2023 jego honorarium może wzrosnąć o dodatkowe 857 000 forintów brutto do kwoty łącznej  5 727 000 forintów. Viktor Orbán nie pobiera  wynagrodzenia za przewodniczenie partii.
Z oświadczenia majątkowego premiera wynika, że nadal ma on swój dom w Felcsút i jest właścicielem połowy mieszkania w XII.dzielnicy Budapesztu. Dalej nie posiada żadnej ruchomości (samochód, statek, samolot), nie jest też powiązany z żadną firmą i nie inwestuje  w prywatne fundusze kapitałowe.
Źródło: telex.hu

Z tabeli NBP:
Tabela nr 021/A/NBP/2023 z dnia 2023-01-31
Nazwa waluty Kod waluty Kurs średni
forint (Węgry) 100 HUF 1,2106


*Korzystałem z materiałów telex.hu ale uważałem, że  podany termin: 1 listopada 2022., jest nieprawidłowy.  Sprawdziłem treść ustawy na stronie wydawnictwa Wolters Kluwer (https://net.jogtar.hu/) tam znalazłem termin 31 grudnia 2022 i takiego użyłem we wpisie. Poprosiłem redakcję  telex.hu  o wyjaśnienie, który termin jest prawidłowy. Telex.hu potwierdził, że data 1 listopada 2022 jest poprawna i obowiązującą treść ustawy można znaleźć na stronie: https://njt.hu/jogszabaly/2012-36-00-00.
W zeszłym roku ustawa w części dotyczącej oświadczeń majątkowych  była zmieniana trzykrotnie.
Odpowiedz
#2
(01-02-2023, 3:06)Waldek napisał(a): Z tabeli NBP:
Tabela nr 021/A/NBP/2023 z dnia 2023-01-31
Nazwa waluty Kod waluty Kurs średni
forint (Węgry) 100 HUF 1,2106

To jest ciekawostka przyrodnicza - już od kilku miesiecy inflacja węgierska jest wyższa od polskiej a forint (słabo, bo słabo) się umacnia do złotówki... Szeroki uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płaca w Kancelarii Premiera Węgier w 2021 r. Waldek 1 444 22-12-2022, 10:18
Ostatni post: Slavekk



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości