[PORADNIK] Węgierskie znaki na klawiaturze komputera
#11
Jest jeszcze jedna metoda przedstawiania liter węgierskiego alfabetu za pomocą znaków łacińskich. Była ona wykorzystywana między innymi w telexach (Czy ktoś jeszcze pamięta takie głośne urządzenie) i oczywiście w telegramach.
Oto ona :
á = aa
é = ee
í = ii
ó = oo
ö = oe
ő = oee
ú = uu
ü = ue
ű = uee


W laptopach literę í można uzyskać poprzez ALT+j .
Odpowiedz
#12
(21-09-2012, 12:42)Waldek napisał(a): ő = oee
ű = uee

ciekawe... bo z analogii do zapisu długich spółgłosek [sz+sz=ssz] wynikałoby, że powinno być raczej ooe i uue.

swoją drogą należy jednak pamiętać, że w języku węgierskim [i fińskim] "umlauty" mają inną genezę niż np. w języku niemieckim i dlatego w sytuacji, kiedy nie możemy użyć znaków specyficznych [np. - przynajmniej do niedawna -w adresach internetowych] nie przedstawiamy znaków węgierskich w postaci sekwencji znaków składowych, a w postaci litery podstawowej, ogołoconej z diakrytyków. czyli np. Győr ma stronę internetową o adresie www.gyor.hu, a nie np. www.gyoeer.hu, www.gyooer.hu...
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#13
(21-09-2012, 15:41)varpho napisał(a): (...)
ciekawe... bo z analogii do zapisu długich spółgłosek [sz+sz=ssz] wynikałoby, że powinno być raczej ooe i uue.(...)

Wywołałeś pewien niepokój w mojej pamięci ponieważ dawno nie dostałem telegramu po węgiersku. Swoją drogą nie wiem czy ta usługa jeszcze istnieje. Udało mi się odnaleźć, po dłuższym szukaniu, materiał na temat kodowania liter i potwierdza on mój opis. Link do stron o kodowaniu liter w różnych systemach:
http://oldweb.mit.bme.hu/services/codeconv/tema.html - konkretnie függelék 1 druga tabela.
Odpowiedz
#14
Trzeba zainstalować KbdKaz 500 http://www.omega-com.pl/kbdkaz-pl.htm, i zmotywować autora żeby oprócz wersji amerykańskiej, polskiej itp. zrobił jeszcze wersję węgierską.
Odpowiedz
#15
Plan słuszny. Ale jak tego dokonać? Uśmiech
Odpowiedz
#16
(15-11-2012, 1:03)Kamjon napisał(a): Plan słuszny. Ale jak tego dokonać? Uśmiech

Napisać maila ?
Odpowiedz
#17
Ja może napiszę kolejną herezję, ale zwyczajnie, jak w innych językach, w których zdarza mi się pisać, gdy pierwszy raz muszę użyć jakiejś litery wstawiam ją w Wordzie z menu Wstaw/Symbol i przed wstawieniem tworzę sobie skrót klawiaturowy i następnie go używam, jakoś mi się to wydaje poręczniejsze niż zabawy z różnymi układami klawiatury. (Inna sprawa, że ja używam w pracy kilku języków i musiałbym sporo mieć tych układów, a jedyne co, póki co, redaguję po węgiersku to prace domowe Oczko ).
Odpowiedz
#18
no jest to jakieś rozwiązanie. ale to załatwia tylko sprawę worda. a co np. z postowaniem na forum?
Odpowiedz
#19
Jeśli klawiatura ma blok numeryczny, to wystarczy wcisnąć lewy ALT i odpowiednie cyfry: np. 0225, by otrzymać á.
Odpowiedz
#20
(24-12-2012, 11:16)Kamjon napisał(a): no jest to jakieś rozwiązanie. ale to załatwia tylko sprawę worda. a co np. z postowaniem na forum?

Pewnie jestem troglodytą, ale po prostu Ctrl+C, Ctrl+V z Worda. Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Propozycje zmian, pomysły na rozwój forum fvg 104 92,863 10-11-2023, 12:06
Ostatni post: au-iv-385223
  [PORADNIK] Jak wstawić obrazek na forum? fvg 32 84,271 05-11-2023, 21:28
Ostatni post: ex-komar
  zwiększenie limitu miejsca na pocztę eplus 10 6,575 13-08-2018, 21:21
Ostatni post: Marek1953
  Identyfikacja - rozpoznaj innych forumowiczów na Węgrzech! andrasz 20 19,986 21-05-2018, 13:51
Ostatni post: piablo75
  liczba postów na stronie eplus 2 4,473 18-01-2016, 10:31
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości