[PORADNIK] Węgierskie znaki na klawiaturze komputera
#1
Najłatwiejszym sposobem na węgierskie litery, wymagającym jedynie pamięciowego opanowania położenia poszczególnych liter, jest zainstalowanie sobie węgierskiej klawiatury. Sądzę, że każdy system Windows ma ją dostępną bez żadnych dodatkowych używań płyty instalacyjnej (zrobiłem tak na wszystkich komputerach, których używam z XP, Vistą i 7).

Dla Windows 7: kliknąć prawym klawiszem myszy na pasek języka w zasobniku systemowym (PL obok ikonek przy zegarku) -> Ustawienia -> Dodaj (w ramce Zainstalowane usługi) -> i wybrać język węgierski. Po zatwierdzeniu klawiatura węgierska będzie dostępna, a wywołać ją można kombinacją klawiszową Alt+Shift: następuje wtedy przełączanie sekwencyjne między zainstalowanymi klawiaturami.

Układ klawiszy jest następujący:
bez wciśniętego Shiftu
Cytat:0123456789öüó
qwertzuiopőúű
asdfghjkléá
yxcvbnm,.-
z wciśniętym Shiftem
Cytat:§'"+!%/=()ÖÜÓ
QWERTZUIOPŐÚŰ
ASDFGHJKLÉÁ
YXCVBNM?:_
Inne litery z prawym Altem:
j to í,
i to Í,
v to @.
Odpowiedz
#2
moziba, świetna robota! Dzięki!

Graficzna ilustracja rozkładu liter na klawiaturze:

[Obrazek: m62og.gif]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
Są różnice, które zapewne wynikają z faktu, że swoje informacje podawałem korzystając z klawiatury w laptopie, a ta różni się nieco od typowej klawiatury PC. Łatwo to jednak wychwycić i nie powinno przeszkadzać w korzystaniu.
Odpowiedz
#4
też z takiego rozwiązania korzystam.

prawym altem można jeszcze wywołać m.in. takie znaki, jak:
ł [małe: alt+k, duże: alt+l]
ä [małe: alt+a, duże: alt+e],
ß [alt+']
đ [małe: alt+s duże: alt+d],
€ [alt+u]

przy okazji polecam usunięcie domyślnego układu języka angielskiego - z powodzeniem zastępuje go układ polski, a łatwiej jest przełączać między 2 niż między 3 układami.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#5
Ha! W końcu dowiedziałem się, jak wpisać na klawiaturze laptopa literę Í. Nie mam u siebie w ogóle klawisza między lewym shiftem a "Z", jaki był na każdej klawiaturze, na której do tej pory pracowałem. To się wyjaśniła zagadka (ALT + I). Super! Dzięki!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
Zgadza się: ja mam jeszcze czeską i szybko okazało się, że nawet w liczeniu klików do 4 można się pomylić.
Odpowiedz
#7
Pod Windows za pomocą darmowego programu Microsoft Keyboard Layout Creator można edytować dowolny układ klawiatury. Za jego pomocą przerobiłem swoją klawiaturę tak, że zachowuje wszystkie właściwości klawiatury polskiej (programisty), tj. polskie diakrytyki pod Alt+litera, a na dodatek można z niej wpisać znaki węgierskie (za pomocą różnych kombinacji), francuskie (z tego języka również korzystam często) i inne. Nie wymaga to żmudnego przełączania się między klawiaturami. Możliwe jest utworzenie tzw. "martwych klawiszy", polega to na tym, że np. akcent ostry (á, é...) mam pod klawiszem "\". Wciskam "\", potem literę i dostaję znak diakrytyzowany. Jeśli potrzebuję wpisać znak "\" (a rzadko się to zdarza), wciskam "\" dwa razy.

Program można pobrać tutaj: http://www.microsoft.com/en-us/download/...x?id=22339
Odpowiedz
#8
No dobrze, napiszę teraz herezję.
Niech mi wszyscy Forumowicze wybaczą, a Admin nie wyrzuca z forum Zarumieniony

Koresponduję z Węgrami, którzy uczą się polskiego i powiem szczerze. O wiele łatwiej mi sie koresponduje, gdy używamy (w obie strony) tylko "normalnych" liter bez polskich i węgierskich znaków, a dokładnie ja piszę bez węgierskich, a oni bez polskich. I tu ciekawa sprawa, bo rozumiemy się nawzajem, tzn. oczywiście moja baaaaardzo podstawowa znajomość języka powoduje, że muszę wspomagać się słownikiem, ale brak zrozumienia nie wynika z nie używania znaków, ale po prostu z braku wiedzy Smutek
Reasumując tę herezję. Uważam, że takie osoby jak Wy, czyli językowi zawodowcy oczywiście znacie język perfect i tym samym stosujecie wszelkie właściwe litery, ale dla początkujących amatorów brak wszystkich liter na klawiaturze nie stanowi problemu.
Oczywiście inaczej jest z wymową. Tutaj, na tyle na ile umiem, staram się rozróżniać wszystkie litery, bo jednak kreseczka nad taką, czy inną literą zmienia znaczenie słowa.

No, przyznałem się i proszę o łagodny wymiar kary.
Odpowiedz
#9
Też zazwyczaj w ten sposób rozmawiam ze znajomymi. Są jednak momenty, kiedy po prostu trzeba użyć właściwych znaków. Stąd i poradnik Uśmiech Ale nikt na pewno nie będzie nikogo karał za pisanie bez znaków alfabetu węgierskiego Oczko

PS. moziba, jeszcze raz dzięki za í na laptopie Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
Super, dziękuję wszystkim za pomoc Uśmiech Forum przydatne jak zawsze, pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Propozycje zmian, pomysły na rozwój forum fvg 104 92,861 10-11-2023, 12:06
Ostatni post: au-iv-385223
  [PORADNIK] Jak wstawić obrazek na forum? fvg 32 84,270 05-11-2023, 21:28
Ostatni post: ex-komar
  zwiększenie limitu miejsca na pocztę eplus 10 6,575 13-08-2018, 21:21
Ostatni post: Marek1953
  Identyfikacja - rozpoznaj innych forumowiczów na Węgrzech! andrasz 20 19,986 21-05-2018, 13:51
Ostatni post: piablo75
  liczba postów na stronie eplus 2 4,473 18-01-2016, 10:31
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości