Parki Narodowe na Węgrzech
#1
www.bfnp.hu
Park Narodowy Balaton Północny
[Obrazek: balatonfelvid%C3%A9k1-150x150.jpg]

Założony w 1997r., liczy łącznie 56.998 ha powierzchni, z czego 11.134 ha to tereny ściśle chronione. Położony jest w zachodnio-centralnej części kraju na obszarze Zadunaju, obejmując swym zasięgiem północny brzeg Balatonu. W jego granicach znajdują się podmokłe tereny Małego Balatonu, będące miejscem gniazdowania licznych gatunków ptaków brodzących.
[Obrazek: 16-terkep.jpg][/i]

Park Balaton Felvidéki - szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne :
Półwysep Tihany
- Wschodnia część półwyspu, przystań jachtowa - wzdłuż brzegu Balatonu - źródło Cyprián - średniowieczne kamienne siedziby mnichów - dawna twierdza Óvár - powrót do Tihany.
- Wewnętrzna część półwyspu wokół szczytu Kiserdő - jezioro Wewnętrzne - gejzer Złoty Dom
Badacsony - ścieżka geologiczno-botaniczna
Tablice w języku węgierskim i angielskim informują nas o geologii, botanice, zoologii i najcenniejszych elementach wzgórz wulkanicznych, jak również o lokalnej kulturze, tradycjach, obyczajach i sposobie życia na co dzień. W czasie drogi podziwiać można zróżnicowane formy bazaltowe oraz dawne kamieniołomy. Wyeksploatowane złoża ujawniają historię geomorfologiczną tych obszarów, szczegółowo opisaną również w dostępnych folderach i ulotkach reklamowych. Długość szlaku wynosi 4km, a ona sam zaczyna się i kończy przed domem Kisfaludy’ego, zataczając pętlę wzdłuż południowego zbocza Badacsony.
Wzgórze Szent György - ścieżka edukacyjna piszczałki organowe
Ścieżka edukacyjna wzdłuż wzgórza Szent György jest jedną z najczęściej uczęszczanych w Parku Narodowym. Jej długość wynosi 4 km, w czasie których mijamy tablice w języku węgierskim i niemieckim informujące o najciekawszych miejscach trasy oraz wyjaśniające sposoby ich powstania. Szlak zaczyna się w dawnych kamieniołomach Raposka, po czym wiedzie obok ciekawych form skał bazaltowych, bogatych w typową dla tych obszarów florę i faunę łąk i lasów, aż w końcu wspina na wysokość 414 metrów nad poziom morza, skąd doskonale widoczne są najwspanialsze formacje bazaltowe - tzw. kamienne piszczałki (lub kamienne kolumny), powstałe poprzez charakterystycznie popękane pokłady lawy. Oddzielne tablice pomagają zorientować się w topografii terenu oraz zidentyfikować widoczne na horyzoncie pozostałe wzgórza. Symbolem ścieżki edukacyjnej jest konik polny - jeden z chronionych gatunków zamieszkujących zbocza Szent György.
Boroszlán - ścieżka edukacyjna po wzgórzach Bakony
Szlak zaczyna swój bieg w dolinie potoku Gerence, na wysokości 240m nad poziomem morza. Prowadzi przez pasmo Bakony aż do wzgórza Kőris, gdzie na wysokości 520m. zawraca i poprzez dolinę Öreg-Szarvad powraca do miejsca wyjścia. Jego łączna długość to 7 km, ale istnieje skrót zmniejszający odległość do zaledwie 2km, prowadzący od jaskini Odvaskő. Wzdłuż trasy rozmieszczono liczne tablice informujące o cennych zabytkach krajobrazu oraz florze i faunie całego obszaru, w tym rzadkich gatunkach roślin i zwierząt podlegających ścisłej ochronie, jakie spotkać można pokonując szlak. Przed kilkoma laty dyrekcja Parku Narodowego rozszerzyła dostępne dane o kilka nowych przystanków oraz zmodernizowała część drogi w taki sposób, by jej pokonanie sprawiało jak najmniej trudności również najmłodszym i najstarszym spacerowiczom. Do szlaku dostać się można od strony drogi łączącej miejscowości Bakonybél i Bakonykoppány lub z przystanku autobusowego w Odvaskő.
Wyspa Kányavár - ścieżka edukacyjna po Małym Balatonie
Jest to jedyne dostępne dla zwiedzających miejsce na terenie ściśle chronionego Małego Balatonu. Szlak jest dostępny do strony drogi łączącej miejscowości Zalavár i Balatonmagyaród i liczy łącznie 7km długości. Wzdłuż trasy rozmieszczono trzynaście tablic poglądowych informujących o awifaunie regionu: ptakach brodzących, wodnych i śpiewających, jak również drapieżnikach zamieszkujących te bagniste i dzikie okolice. Można tu również zdobyć informacje o populacji rzadkiego gatunku nietoperzy oraz sposobach gospodarowania zasobami wodnymi. Symbolem szlaku jest często spotykany tu perkoz dwuczuby.
Kitaibel - ścieżka edukacyjna Somló
Somló to fragment niecki Tapolca, gdzie zachowały się szczególne ślady działalności wulkanicznej regionu, dające schronienie rzadkim gatunkom roślin i zwierząt. Szczyty okolicznych wzgórz zamieszkane były już w epoce brązu, dziś zaś na ich zboczach rozciągają się uprawy winorośli, których historia sięga już blisko tysiąca lat. Nazwa ścieżki edukacyjnej pochodzi od nazwiska botanika Pála Kitaibela (1757-1817), wskazując na unikalne wartości botaniczne ukryte wzdłuż wytyczonej drogi liczącej łącznie 3 km długości. 9 tablic poglądowych przybliża nam zagadnienia związane z pięknej okolicznego krajobrazu, na jaki składają się różnorodne formacje bazaltowe oraz wspaniałe łąki i lasy. Aby dotrzeć do szlaku, na drodze krajowej nr 8 należy skręcić w kierunku Somlóvásárhely, a następnie w boczną drogę prowadzącą na górę Somló i kierować się na kaplicę Małgorzaty, gdzie bierze swój początek wytyczona trasa.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 156,290 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 798 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 1,235 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,860 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 66,100 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberryUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości