Pojawiła się szansa na poprawę stosunków węgiersko-ukraińskich.
#1
Ukraina przywraca prawa językowe mniejszości węgierskiej


Projekt ukraińskiej ustawy, który nadal zachowywałby prawo do edukacji w języku ojczystym dla Węgrów na Zakarpaciu - i innych mniejszości posługujących się językami urzędowymi UE - może usunąć napięcie w kontaktach węgiersko-ukraińskich donosi Telex.

Propozycja została przedstawiona przedstawicielom ukraińskich mniejszości w piątek przez ukraińskiego premiera i wkrótce zostanie przedłożona parlamentowi. Może zostać przyjęta przed grudniowym szczytem UE-Ukraina. Ustawa, która stopniowo zwiększałaby liczbę lekcji w języku ukraińskim w szkołach mniejszości narodowych, krytykowana głównie przez rząd węgierski, nie wejdzie zatem w życie. Mogłoby to również poprawić stosunki węgiersko-ukraińskie, ale istnieją inne przeszkody dla poparcia Węgier dla zbliżenia Ukrainy z UE.

Projekt, przedstawiony przez ukraińskiego premiera Denisa Smihala, zasadniczo usunąłby fragmenty, które zdaniem węgierskiego rządu uniemożliwiają społeczności węgierskiej na Zakarpaciu naukę w języku ojczystym, a nawet używanie języka ojczystego w ogóle. Ważne jest, aby ustawa została przyjęta przed szczytem UE, ponieważ to właśnie tam zostanie podjęta decyzja, czy kraj kandydujący Ukraina może rozpocząć negocjacje akcesyjne, które trwają od wielu lat i którym węgierski rząd jest najgłośniejszym przeciwnikiem, głównie ze względu na sytuację mniejszości.

Według László Zubánicsa, przewodniczącego Węgierskiego Demokratycznego Związku Ukrainy (UMDSZ), planowane poprawki zapewnią odpowiednie zabezpieczenia dla używania języka mniejszości. Po oczekiwanym przyjęciu ustawy o mniejszościach, wszystkie odpowiednie ustawy i rozporządzenia będą musiały zostać do niej dostosowane w ciągu sześciu miesięcy.

Najnowsza poprawka, która ma zostać przedłożona parlamentowi, dodaje wcześniej proponowaną klauzulę: będzie ona miała zastosowanie do tych mniejszości narodowych na Ukrainie, które posługują się językiem urzędowym UE.

Nie ma zatem zastosowania do języka rosyjskiego, który używanie jest ograniczane od 2014 r., a w szczególności od 24 lutego 2022 r.

Krytykowana przez węgierski rząd regulacja, która doprowadziła stosunki węgiersko-ukraińskie do punktu krytycznego, miała wejść w życie we wrześniu przyszłego roku, po wielokrotnych poprawkach, w systemie stopniowym: pozwoliłaby na prowadzenie edukacji w czterech niższych klasach w całości w języku narodowości mieszkającej w regionie w szkole narodowościowej, podczas gdy w klasach od 5 do 9 20-40% lekcji musiałoby odbywać się w języku ukraińskim, a w klasach 9-12 - 60%. Procenty odnosiły się do liczby godzin, a nie liczby przedmiotów. Zgodnie z poprawkami przedstawionymi w piątek, wszystko to nie będzie już miało zastosowania, a wszystkie 71 węgierskich szkół na Zakarpaciu będzie mogło kontynuować nauczanie w języku węgierskim aż do egzaminów maturalnych.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ma spotkać się z Orbánem w Budapeszcie w poniedziałek, prawdopodobnie w celu omówienia możliwości rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą, która jest już kandydatem do UE.

Źródło: 24.hu i Nyilas Gergely telex.hu
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prawdopodobnie najgorsze w kraju miejsce na transparent wyborczy Waldek 1 139 06-05-2024, 6:11
Ostatni post: Pompa@
  Pankotai Lili i oświata na Węgrzech kilkanaście miesiecy później Waldek 0 212 17-04-2024, 2:00
Ostatni post: Waldek
  Głowy jeszcze polecą, na trójstyku Węgry-Ukraina-Rumunia Waldek 0 217 21-02-2024, 20:44
Ostatni post: Waldek
  Węgrzy rekrutują pracowników na Filipinach Waldek 0 171 10-01-2024, 5:15
Ostatni post: Waldek
  Wyniki głosowania rodaków na Węgrzech. Pompa@ 12 745 31-10-2023, 21:45
Ostatni post: czesiekoUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości