Polonia węgierska
#1
W zasadzie nie wiem, jak to się stało, że nie mamy jeszcze tematu poświęconego Polonii na Węgrzech. A działa ona przecież sprawnie. Spotkania mniejszości polskiej odbywają się w Budapeszcie, Győr, Nyíregyháza, Székesfehérvár, Érd i wielu innych miejscowościach. W stolicy działa także szkoła polska.

Polonia węgierska wydaje także swoją prasę. Co miesiąc ukazuje się Polonia Węgierska, raz na kwartał natomiast możemy poczytać Głos Polonii.

Miejmy nadzieję, że kiedyś na forum zawitają nasi rodacy, których los pokierował na Węgrzy. Wszak trafili nieźle Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
hmmm... my w Egerze tez mamy małą grupę mniejszościową, której aktywnym członkiem na forum jestem w mej skromniej osobie ja sam Uśmiech
Odpowiedz
#3
A to sorry za przeoczenie. Z wcześniejszych postów odniosłem wrażenie, że w Egerze przebywasz tylko tymczasowo. Gdybyś zechciał wspomnieć o naszym forum innym przedstawicielom mniejszości w Egerze, będzie nam bardzo miło Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
A z nicka to raczej brzmisz jak Węgier... Oczko Oczko
Odpowiedz
#5
(23-01-2013, 16:40)eplus napisał(a): A z nicka to raczej brzmisz jak Węgier... Oczko Oczko

Oj z nicka to u nas na forum można wyciągnąć nieprawidłowe wnioski.
Odpowiedz
#6
Kogoś konkretnego masz na myśli? Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
No właśnie Dodgy
Cześć i czołem
Odpowiedz
#8
Przepraszam, oczywiście ja mam na myśli kol. Lukacsa. Oczko A nie wiem, kogo Waldek - może on sam jest Węgrem z urodzenia? (to chyba nie obraźliwe?) Oczko Ja mam narodowość i obywatelstwo polskie, choć już gdzieś chyba się przyznałem do osadnictwa niemieckiego gdzieś w XIV wieku. Oczko
Odpowiedz
#9
Muzeum i archiwum węgierskiej Polonii

Od dawna marzeniem węgierskiej Polonii było stworzenie własnego muzeum i archiwum, wszak historia tejże Polonii i w ogóle historia polsko-węgierskich powiązań jest prawie tak długa, jak historia narodu węgierskiego po jego osiedleniu się w Niecce Karpackiej. Ogromna ilość ważnych materiałów o wartości zarówno muzealnej jak i dokumentalnej do dziś jeszcze pozostają w rozproszeniu: zamknięte w szafach prywatnych mieszkań i magazynowych czeluściach muzeów oraz archiwów.

Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii powstało w1998 roku i jest pierwszą instytucją węgierskiego środowiska polonijnego. Instytucja ta mogła zaistnieć i jest w stanie działać dzięki ustawie Parlamentu Węgierskiego „O prawach mniejszości narodowych i etnicznych" ( 1993), a także dzięki funduszom przeznaczonym przez Państwo Węgierskie na działalność instytucji mniejszościowych. Organem założycielskim i nadzorczym jest Ogólnokrajowy Samorząd Mniejszości Polskiej na Węgrzech, nadzór merytoryczny sprawowany jest przez Węgierskie Muzeum Narodowe w Budapeszcie.

Zbiory dotyczą dwóch kręgów tematycznych: historii węgierskiej Polonii oraz historii kontaktów polsko-węgierskich i węgiersko-polskich. Instytucja posiada w Budapeszcie wystawę stałą p.t. "Stulecia tradycji polskich na Węgrzech”, miejsce na wystawy czasowe oraz oddział archiwalny, specjalizujący się m.in. w gromadzeniu materiałów dotyczących organizacji polonijnych na Węgrzech. Instytucja posiada od 2003 m. filię: pod nazwą „Dom pamięci Dereniu" w polskiej wsi Andrástanya należącej do miejscowości Ládbesenyő w woj. Borsod-Abaúj-Zemplén. Wieś Derenk, jako polska wieś w ruinie, która powstała ok. 1717 r. na terenach, będących dziś częścią Parku Narodowego Aggtelek i została zlikwidowana w latach 19941-43 znajduje się od 2003 r. pod duchową opieką Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej i jest symbolicznie drugą filią Muzeum.
Odpowiedz
#10
(08-03-2013, 21:48)Aattaa napisał(a): Muzeum i archiwum węgierskiej Polonii
(...)Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii powstało w1998 roku i jest pierwszą instytucją węgierskiego środowiska polonijnego.(...)

Kontakt: MUZEUM I ARCHIWUM WĘGIERSKIEJ POLONII
1102 Budapest, Allomas u.10/B. Węgry
Tel/fax 00-361-261 1798
http://www.polonia.hu/index.php/muzeum-polonii
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,548 721,011 05-05-2024, 7:16
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,542 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska telewizja w Polsce fvg 22 28,071 27-03-2023, 14:06
Ostatni post: sdyczko
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,046 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska muzyka na żywo w Polsce Lilly Lill 28 25,208 15-01-2018, 10:09
Ostatni post: TairaUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości