Poruszanie się po Budapeszczie metrem
#1
Witam,

chciałbym się przywitać na wstępie, bo jest to mój pierwszy post na forum. W niedługim czasie wybieram się do Budapesztu i mam parę pytań. W Budapeszcie będę pierwszy raz. Zdążyłem zapoznać się z treścią strony bkk.hu, na której są informacje na temat komunikacji miejskiej, ale pytanie, jak rozumieć to zdanie:

"Please note that front-door boarding only policy is now in place on bus 200E serving Liszt Ferenc International Airport."

Chodzi o to, że bilety na autobus 200E dostępne są tylko u kierowcy i nie można ich obecnie kupić już na lotnisku?

Ile jedzie autobus 200E do stacji metra M3 Kobanya-Kispest?

Jak wygląda kasowanie biletów w metrze, zwłaszcza tych dwustronnych transferowych z jedną przesiadką? Zarejestrowałem na stronie, że mają one nadrukowane siatki z każdej strony inna. Którą stronę najpierw kasować?
http://www.bkk.hu/en/tickets-and-passes/...-ticket-2/

No i pytanie gdzie kupować bilety na metro, czy są dostępne jakieś automaty, biletomaty?

I jeszcze pytanie o przesiadkę z czerwonej linii metra M2 na fioletową H5. Czy to H5 to jest nadal metro, czy kolej naziemna? Jeżeli naziemna, to czy przystanek jest gdzieś w pobliżu stacji metra M2 Batthyany ter? Czy na tą linię H5 obowiązują te same bilety co na metro?
http://www.bkk.hu/apps/docs/terkep/metro.pdf

Z góry dziękuję za odpowiedź wyrozumiałych forumowiczów. Jadę z małym dzieckiem i chcę dokładnie zaplanować podróż.
Odpowiedz
#2
Szkoda, że nie piszesz o której lądujesz i nie podajesz daty, brak też info o miejscu docelowym - a to ważne ... bilety można kupić u kierowcy, jeśli takie sprzedaje, cena u kierowcy 450 Ft... bilet kosztuje 350 Ft.
Na terenie lotniska w Budapeszcie jest punkt informacyjny zajmujący się wyłącznie sprawami komunikacji wewnętrznej w Budapeszcie "BKK ügyfélpont" i tam najlepiej zaopatrzyć się w bilety na przejazd. Wszystko wydrukują na miejscu, zapłacisz za bilety kartą...

Móje domysły: Piszesz o transferze z lotniska w kierunku 'Szentendre", bo wspominasz linię H5.
- Jeśli będziesz podróżować na terenie Budepesztu (lotnisko - Békásmegyer) jedziesz 4 liniami, więc potrzeba 4 bilety... ale możesz jechać z przesiadką, więc kupujesz 2 bilety przesiadkowe (átszállójegy) po 530 Ft.
- Pierwszy bilet kasujesz w autobusie 200E od strony cyfr w kratce i jedziesz ok.25 minut do Kőbánya-Kispest.
- Po przesiadce z autobusu na metro M3 kasujesz drugą stronę biletu przesiedkowego, tą z paskiem. Jedziesz do przystanku Deák Ferenc tér, tu przesiadka na M2.
- Drugi bilet przesiadkowy kasujesz w metrze M2 (Deák F. tér) i jedziesz do przystanku Batthányi tér. Tutaj masz kłopoty, bo obecnie trwają prace na linii HÉV H5, a ta kolejka kursuje teraz od mostu Małgorzaty (Margit-híd). Jest komunikacja zastępcza, więc robisz przesiadkę i ... na Batthányi tér są kontrolerzy i to u nich zapytasz jak z kasowaniem biletu przesiadkowego?
Chodzi tutaj o przejazd środkami komunikacji zastępczej. Jest info o tym, że w okresie trwania prac można dojechać i autobusem, i tramwajem kursującymi pomiędzy Batthányi tér a Margit-híd (osobiście polecam tramwaj linii nr.19.).
- Logicznie - po wejściu do pojazdu komunikacji zastępczej - należy skasować bilet przesiadkowy, ale jak przyjdzie konduktor na linii H5 to jak się wytłumaczysz ???.
- Jeśli jedziesz do Budakalász, Pomáz, czy Szentendre, to wyjeżdżasz poza obszar miasta potrzeba dodatkowego biletu od Békásmegyer do konkretnego przystanku. Na lotnisku możesz w tym punkcie "BKK ügyfélpont" taki uzupełniający bilet (kiegészítőjegy) kupić. Cena np. do: Pomáz 250 Ft, Szentendre 310 Ft. Najlepiej mieć już taki bilet uzupełniający, choć takowy możesz kupić też u konduktora kolejki HÉV (linia H5).
Odpowiedz
#3
Przepraszam za niedokończoną wypowiedź, ale teraz zauważyłem że o najważniejszym zapomniałem Smutek
Jeden bilet przesiadkowy to dwa - w punkcie "BKK ügyfélpont" - oddzielnie wydrukowane bilety, na obu ta sama cena 530 Ft i tylko dwa stanowiące parę są ważne jednocześnie obok siebie. Oba bilety należy zachować do końca podróży i przy kontroli należy pokazać obydwa. !
Rozróżnić je można po nadrukach (1) i (2) widniejących na biletach. Zawsze jako pierwszy kasuje się bilet z nadrukiem (1). Skasowany bilet zawiera na sobie datę i godzinę rozpoczęcia podróży i należy wiedzieć, że mamy ukończyć podróż: w dzień w czasie 100 minut, w nocy w czasie 120 minut. Dodatkowo należy pamiętać, że po skasowaniu drugiego biletu w metrze, ważnym jest on tylko 80 minut.
Jeśli drugi bilet kasujemy w nocy, to od momentu skasowania ważnym jest on 120 minut.
Odpowiedz
#4
Sztasek, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, w zasadzie wyczerpałeś temat. Dzięki też za informację na temat aktualnej sytuacji przy stacji przesiadkowej M2/H5 - będziemy z małym kombinować na miejscu.

Co do brakujących informacji, podróżować będziemy w dzień. Przylatujemy około 12 w południe 7 marca i 9 marca około godziny 17 mamy wylot. 7 marca sprawa jest prosta bo muszę się dostać w okolice Opery. Tam dojadę M3 lub z przesiadką na M1, które ma stację przy Operze. Obawiałem się w zasadzie tego 9 marca, bo będę znajdował się w okolicach ulicy (w sumie nie wiem czy to nazwa ulicy) Szepvolgyi ut 30 i tam najbardziej mi pasowała ta linia H5, a na dojazd na lotnisko będziemy mieli niecałe 2,5 godziny. No ale zorientuję się wcześniej jak tam jeździć.

Dzięki jeszcze raz za wyczerpującą wypowiedź.
Odpowiedz
#5
(17-02-2016, 23:24)Lukaszenkog napisał(a): (...)Obawiałem się w zasadzie tego 9 marca, bo będę znajdował się w okolicach ulicy (w sumie nie wiem czy to nazwa ulicy) Szepvolgyi ut 30 i tam najbardziej mi pasowała ta linia H5, a na dojazd na lotnisko będziemy mieli niecałe 2,5 godziny. No ale zorientuję się wcześniej jak tam jeździć.(...)

Na stronie http://www.bkk.hu jest aplikacja do planowania podróży.
Rozumiem, że masz na myśli ulicę Szépvölgyi w II dzielnicy.
Przykładową trasę dojazdu na lotnisko (09.03.b.r. na godzinę 15:30) znajdziesz pod tym linkiem:
http://futar.bkk.hu/trip-plan/?fromCoord...layers=SVB
Jest też kilka aplikacji do planowania podróży komunikacją miejską w Budapeszcie na androida. W sklepie googla znajdziesz np BKK FUTÁR
Odpowiedz
#6
Wszystkie prace związane z modernizacją odcinka linii HEV H5 pomiędzy przystankami Batthányi tér a Margit-híd mają być ukończone do 22.lutego ... jeszcze tylko parę dni Uśmiech .
Szépvölgyi út z lotniska ... autobusz 200E, M3, M2 do Batthányi tér >>> do ulicy Szépvölgyi út dojedziesz tramwajem linii 19, to 6-przystanków do Kolosy tér, wysiadasz przy kościele (Matki Boskiej Żniwnej), dalej w lewo piechotą ok.300 m. Uśmiech

Natomiast nie miałem spokoju odnośnie biletów przesiadkowych i zamajlowałem.
Obecnie są dwa typy biletów przesiadkowych:
- Bilet jednoblankietowy podwójnego kasowania z obu stron, sprzedawany w punktach kasowych metra i na niektórych końcowych przystankach linii naziemnych.
- Bilet drukowany w formie oddzielnych dwóch biletów traktownych jako jedna całość, należy kasować je w kolejności (1) i (2) i te dwa bilety ważne są jednocześnie, oba należy zachować do ukończenia podrózy.
Odpowiedz
#7
Z Batthányi tér do Margit-híd można przejść na piechotę. Spacerek z widokami (głównie na Parlament) zajmie ok. 15-20 minut. Po drodze można odwiedzić pomnik Józef Bema na Bem tér i pomnik węgierskich obrońców twierdzy Przemyśl w 1915 r.

Plac Moskwy (czyli Szella) również w przebudowie. Autobusiki linii 16 na Wzgórze Zamkowe mają poprzenoszone przystanki. Dojścia są pooznaczane strzałkami, więc problemu nie ma.
Odpowiedz
#8
(18-02-2016, 10:58)TBela napisał(a): Z Batthányi tér do Margit-híd można przejść na piechotę. Spacerek z widokami (głównie na Parlament) zajmie ok. 15-20 minut. Po drodze można odwiedzić pomnik Józef Bema na Bem tér i pomnik węgierskich obrońców twierdzy Przemyśl w 1915 r.

Plac Moskwy (czyli Szella) również w przebudowie. Autobusiki linii 16 na Wzgórze Zamkowe mają poprzenoszone przystanki. Dojścia są pooznaczane strzałkami, więc problemu nie ma.

Da się przespacerować... bez bagaży, bez balastu i obciążenia, w dzień słoneczny jest OK.

Od 1951 do 2011 roku istniał w Budapeszcie plac Moskwy (Moszkva tér - w slangu Kalef) ... swego czasu ważny punkt komunikacyjny.
W maju 2011 roku nastąpiła zmiana i dziś ten plac to plac im. Kálmán`a Széll`a (Széll Kálmán tér). Obecnie cały plac jest w przebudowie.
Széll Kálmán - węgierski polityk, naukowiec i członek Węgierskiej Akademii Nauk.
Minister Finansów, Premier w okresie panowania cesarza I. Franciszka Józefa.
Odpowiedz
#9
A tramwaj / autobus 200E / kolejkę H5 załatwiam tymi samymi biletami co metro? To znaczy, czy tym transferowym biletem przesiądę się z H5 do M2 tego 9 marca? I czy drugim biletem transferowym przesiądę się z M3 do 200E? Czy na każdy środek komunikacji są inne bilety?

Poza tym mam komplet informacji, za co bardzo wszystkim dziękuję.
Odpowiedz
#10
(18-02-2016, 16:29)Lukaszenkog napisał(a): A tramwaj / autobus 200E / kolejkę H5 załatwiam tymi samymi biletami co metro? To znaczy, czy tym transferowym biletem przesiądę się z H5 do M2 tego 9 marca? I czy drugim biletem transferowym przesiądę się z M3 do 200E? Czy na każdy środek komunikacji są inne bilety?

W Budapeszcie jest jeden typ biletów liniowych pozwalający na przejazd dowolnym środkiem transportu komunikacji na terenie miasta. Bilet liniowy uprawnia do przejazdu tylko na jednej linii... wyjątek stanowi metro, w którym skasowany bilet liniowy uprawnia do jednej przesiadki (nie uprawnia do jazdy powrotnej). Bilet skasowany w metrze ważny jest 80 minut i o ile pamiętam zezwala na 1 przesiadkę i przejazd trzech przystanków. Z Kőbánya-Kispest dojedziesz do Deák tér, przesiadka, z Deák tér do Batthyány tér masz 2 przystanki. Uśmiech - tak było dawniej, teraz nie wiem.
Przesiadka to zmiana typu pojazdu i linii, bilet przesiadkowy uprawnia do tego - nie uprawnia natomiast do przerwania podróży, przerwanie podróży traktowane jest jako przesiadka.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WOŚP po raz pierwszy w Budapeszcie! ZuzaP 0 189 07-01-2019, 15:18
Ostatni post: ZuzaP
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 537 342,120 30-10-2018, 12:37
Ostatni post: WiolaP
  Zamieszkanie w Budapeszcie - jak efektywnie skontaktowac sie ze sprzedawcami? NexxeR121 1 1,386 29-10-2016, 19:10
Ostatni post: Sztasek
  Polski przewodnik po Budapeszcie Sylcia 0 2,789 25-07-2016, 20:48
Ostatni post: Sylcia
  Komunikacja Rowerem po Budapeszcie fvg 18 20,026 15-05-2016, 19:30
Ostatni post: duda33Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości