Powstanie węgierskie 1848 - źródła
#1
Jó reggelt! Flaga węgierska Flaga polska
Zna ktoś z forumowiczów jakieś godne polecenia książki / filmy / artykuły [po polsku lub angielsku] na temat powstania węgierskiego z 1848 roku? Od razu ostrzegam, że jestem w tym temacie bardzo początkująca, ale przyjmę rekomendacje zarówno "podstawowcyh" źródeł jak i tych bardziej specjalistycznych.
Z góry dziękuje za pomoc!
Odpowiedz
#2
(15-09-2024, 21:49)ffa.h napisał(a): ... artykuły [po polsku lub angielsku] na temat powstania węgierskiego z 1848 roku ...

Może na początek szukaj informacji w sieci, polecam wstaw w google:
- Powstanie węgierskie 1848
- 1848 rewolucja węgierska
- 1848 węgierska wiosna ludów

Jest duży materiał na temat w j.węgierskim na stronie > https://www.arcanum.com/hu/online-kiadva...napjai-19/
to sześć (6) rozdziałów, myślę że tłumacz google poradzi
Odpowiedz
#3
(15-09-2024, 21:49)ffa.h napisał(a): Jó reggelt! Flaga węgierska Flaga polska
Zna ktoś z forumowiczów jakieś godne polecenia książki / filmy / artykuły [po polsku lub angielsku] na temat powstania węgierskiego z 1848 roku? Od razu ostrzegam, że jestem w tym temacie bardzo początkująca, ale przyjmę rekomendacje zarówno "podstawowcyh" źródeł jak i tych bardziej specjalistycznych.
Z góry dziękuje za pomoc!

Dzień dobry.
Wacław Felczak, "Historia Węgier" Oczko
Z kolei nie stricte o powstaniu, polecam Krzysztofa Vargę ( nie pamiętam dokładnie Czardasz z mangalicą, Gulasz z turula czy Langosz w jurcie) o ile pamiętam ma sporo odniesień do historii Węgier w tym powstania 1848 r. Chociaż mnie zaciekawił głównie pod względem kulinarnym Oczko
Powodzenia.
P.S. Zdaje się, że mamy na forum wiele osób o szerokiej wiedzy na temat historii Węgier, wierzę, że będą w stanie zarekomendować coś poza "oczywistymi oczywistościami".
Odpowiedz
#4
(15-09-2024, 21:49)ffa.h napisał(a): ... książki / filmy / artykuły [po polsku lub angielsku] na temat powstania węgierskiego z 1848 roku ...
 Proponuję: nawiaż kontakt z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka
02-616 Warszawa, ul. Seweryna Goszczyńskiego 12
Tel. +48 22 845 08 52 
W bibliotece instytutu znajdziesz sporo pozycji dotyczącej tematu.
Odpowiedz
#5
(15-09-2024, 21:49)ffa.h napisał(a): Jó reggelt! Flaga węgierska Flaga polska
Zna ktoś z forumowiczów jakieś godne polecenia książki / filmy / artykuły [po polsku lub angielsku] na temat powstania węgierskiego z 1848 roku? Od razu ostrzegam, że jestem w tym temacie bardzo początkująca, ale przyjmę rekomendacje zarówno "podstawowcyh" źródeł jak i tych bardziej specjalistycznych.
Z góry dziękuje za pomoc!

Ja polecam przeczytać artykuły na wikipedii na ten temat w co najmniej kilku wersjach językowych, angielska, polska, niemiecka, rumuńska, rosyjska itp. Automatyczny tłumacz działa bardzo dobrze. Można wtedy zauważyć jak różnie przedstawia się nawet elementarne fakty, przykładowo w polskiej wikipedii jest to "powstanie", tymczasem nawet w angielskiej jest to "rewolucja".
pzdr.
Odpowiedz
#6
(17-09-2024, 9:28)Sztasek napisał(a):  Proponuję: nawiaż kontakt z Instytutem (...)

Trzeba się spieszyć bo instytut ma być zlikwidowany.
https://www.tvp.info/82337889/tusk-zamyk...a-felczaka
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Instytut Liszta Węgierskie Centrum Kultury na YouTube i nie tylko rwmagyar 1 391 18-01-2024, 20:23
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierskie miejsca w Warszawie. Andy 3 5,115 02-02-2013, 17:01
Ostatni post: fvg
  Węgierskie utwory o Gen. Józefie Bemie JotGie 5 8,765 20-01-2013, 9:32
Ostatni post: Ribizli
  Mniejszosci Wegierskie ewaizabela 1 3,500 27-10-2012, 19:03
Ostatni post: rwmagyar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości