Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg
W chwili obecnej tylko nieliczni mogą wjechać na Węgry, ale już wkrótce to się zmieni. Rozpocznie się wyścig z czasem, z własnym ego, niejeden niecierpliwy i spieszący się kierowca (po czasie) obudzi się w momencie gdy czyta nakaz zapłaty za przekroczenie prędkości lub jazdę bez winietki... Przeglądam moje (nie tylko prywatne) notatki, czytam teksty opisujące na forach sytuacje panujące na drogach i stwierdzam, że wielu kierowców popełnia podstawowe błędy pośród których jest jazda z brawurową prędkością po autostradach czy przez przypadek lub nieuwagę wjazd na drogi płatne. Na Węgrzech, w momencie nieplanowanego wjazdu na autostradę nie należy panikować. Skoro stwierdzimy, że coś nie tak, należy wiedzieć że od momentu wjazdu na węgierskie drogi płatne, mamy 60 minut na zakup e-winietki, którą można kupić na najbliższej stacji benzynowej. Cena 10-dniowej dla pojazdu do 3,5T to 3500 HUF.
Najwięcej wpadek za jazdę bez winietki zaliczają kierowcy jadący od przejścia granicznego Šahy(SK)-Parassapuszta(H) drogą krajową nr.2 w kierunku do Budapesztu. Od miejscowości Szendehely (46 km) droga jest kręta z ograniczeniem prędkości do 40km/h, potem jest wjazd do Szendehely-Katalinpuszta gdzie często stoi policyjny radiowóz. Tą drogą jeżdżą TIR-y, co szczególnie w dzień i w okresie letnim jest przyczyną tworzenia się sznuru pojazdów i w takiej kolejce jazda autem osobowym jest niekomfortową. Na domiar złego jest jeszcze linia ciągła i zakaz wyprzedzania. Jadąc w takiej kolumnie pomiędzy samochodami ciężarowymi drogą krętą o długim zjeździe trudno zauważyć tablicę informującą, że za kilkaset metrów przed nami jest droga ekspresowa z obowiązkiem opłat... bo bezpośrednim przedłużeniem drogi krajowej nr.2 jest ekspresówka M2. Droga nr.2 to zjazd w prawo w kierunku miasta Vác i Szob dokładnie na 48 km. Wielu z nas świadomie kupuje winietki przez internet, wówczas wszystko jest OK. Osobiście kupuję winietkę na stacji benzynowej, wówczas można skorzystać z toalety, umyć szyby, chwilę odpocząć, napić się kawy...
Odpowiedz
(01-06-2020, 9:59)Sztasek napisał(a):  mamy 60 minut na zakup e-winietki, którą można kupić na najbliższej stacji benzynowej.
Kiedyś ktoś pisał chyba na tym forum, że wystarczy kupić do 24:00 tego samego dnia. Kiedyś przypadkiem wjechałem na płatną drogę i tak też zrobiłem i zakupiłem na wieczornym spacerze przed 24:00 i mandat nie przyszedł. Może udało mi się ..
Odpowiedz
tak bylo dawniej, teraz masz 59 minut i nie ma co kombinowac
wyjasnienie na https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz
Aktualne przepisy dotyczące wjazdu/przejazdu przez Czechy.

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-...ce=special
Odpowiedz
Na stronach węgierskiego zarządcy autostrad jest informacja o obwodnicy Budapesztu (M0), która tylko częściowo jest wolna od opłat:
Wolne od opłat są:
- odcinek pomiędzy drogą krajową nr.1 i autostradą M5 (około 30 km)
- odcinek od ekspresówki M4 do autostrady M3 (około 26 km)
- Megyeri híd (Most Megyeri, nad Dunajem), odcinek pomiedzy drogami nr.2 i nr.11 (około 10 km)
- autostrada M31 (około 12 km)
Odcinki płatne obwodnicy M0:
- pomiędzy autostradą M5 i ekspresówką M4 (około 10 km)
- pomiędzy drogą nr.2 i autostradą M3 (około 6 km)
Pragnę zaznaczyć, że wjazd na obwodnicę M0 bez winietki to loteria. Na całej swojej długości ta trasa jest przeciążona, szczególnie w dzień. Jak się już wjedzie, trzeba się pilnować, gdyż dość łatwo przeoczyć zjazd z odcinka wolnego od opłat i jesteśmy na odcinku na którym obowiązuje winietka. Choć mamy 59 minut na zakup winietki - jak pisze ex-komar - to jednak sprawa wygląda trochę inaczej. Wjeżdżając na płatny odcinek bez uprawnień, pojazd jest rejestrowany przez system jako bazprawnie korzystający. Od tego momentu liczone są minuty. Teoretycznie wszystko pod kontrolą, o ile w limicie czasu dojedziemy na stację benzynową i zakupimy winietkę.
Wprawdzie obwodnica jest jednoznacznie oznakowana, ale na rozjazdach łatwo pomylić lub przeoczyć pas. Miałem taką sytuację minionego lata: jechałem z Pécs do Rzeszowa w dzień. Przed południem, w godzinach szczytu wjechałem na obwodnicę M0. Z M0 należało zjechać na M31, aby dojechać do M3. To tylko teoria. Tego dnia był duży ruch, auta jechały wolno, był korek na trzech pasach. Nie wpuszczono mnie i nie z własnej winy przejachałem obok węzła w kierunku M31. Zmuszony byłem jechać w korku po M0 do autostrady M3 nakładając ok 20 km.
Odpowiedz
oczywiste i jasne, jest 59minut czasu na zakup od wjazdu na platny odcinek
rozumiem niechec turystow do dodatkowych oplat za e-matrice skoro jest mozliwosc podrozowania 'darmo'
ale kolega slusznie zwrocil uwage na totalny bajzel na obwodnicy bp, w sezonie to standard nie wyjatek
do tego dochodza nerwy kierowcy z reguly nie znajacego slowa po wegiersku
chyba lepiej wydac pare ft niz pozniej plakac na forum po otrzymaniu powiastki od epc
takie dziadkowe porady, rzecz jasna mozna ich nie brac pod uwage

tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz
Popieram przedmówców nie ma się co pchać na obwodnicę BP bez winiety, korki remonty ciężko zmienić pas ruchu co za tym idzie łatwo przegapić zjazd.Opłaty za węgierskie autostrady nie jest duża więc lepiej nie kombinować bo przeważnie kończy się to nerwami i mandatem
Odpowiedz
Komisja Europejska zwróciła się do rządów państw członkowskich z prośbą o przywrócenie swobody przemieszczania się i zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen. W związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej w UE, komisja zaleciła państwom członkowskim zniesienie ograniczeń od dnia 15 czerwca 2020 r.
Odpowiedz
Tak wyglądała sytuacja wczoraj na przejściach granicznych ze Słowacją https://24tp.pl/n/69395
Odpowiedz
Od wczoraj Słowacy mogą przyjeżdżać do Polski i można było ich spotkać w Krośnie na zakupach oczywiście to były rzadkie przypadki nie tak jak przed tym całym zamieszaniem z koronawirusem.Znajoma rozmawiała z jednym Słowakiem który nie był wystraszony tą całą pandemią Oczko  i przyjechał na zakupy , opowiadał że u nich w mediach ciągle mówią o wzroście zachorowań u nas co za tym idzie że oni po prostu się nas boją  Smutek
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 435 493,393 07-04-2024, 8:44
Ostatni post: Waldek
  Nowe płatne odcinki dróg węgierskich od nowego roku Waldek 0 614 12-12-2023, 14:42
Ostatni post: Waldek
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 96,822 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Drożeje bezpośredni autobus z centrum Budapesztu na lotnisko Ferenca Liszta Waldek 0 1,025 22-02-2023, 17:12
Ostatni post: Waldek
  Czy na Węgrzech braknie paliwa tego lata? josef.svejk 13 3,321 21-11-2022, 20:39
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 39 gości